Ustawienia i wyszukiwarka
Dziedziniec Kultury – W DROGĘ
Koncert – Michał Urbaniak
| Warsztaty i spektakl
Narodowe Centrum Kultury zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą i teatrem. 30 sierpnia na scenie Dziedzińca Kultury wystąpi Michał Urbaniak. Przed koncertem, od godz. 15.00 widzowie będą mogli obejrzeć spektakl oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych nawiązujących do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
15.00- 15.45 „Jeszcze pogoda przyjdzie piękna jak na początek sierpnia…”
Spektakl performatywny z aktywnym udziałem widowni, na który składać się będą piosenki, teksty literackie (poezja i proza), wspomnienia oraz słynne przemówienie Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego z 25 września 1939 r. To będzie artystyczna podróż
w czasie, prowadząca z radosnej rozśpiewanej, kabaretowej Polski przedwojennej do mrocznych, tragicznych czasów wojny. Piosenki i literatura z tamtego okresu wprowadzą nas w wojenny klimat i będą stanowić swoiste preludium do części warsztatowej Dziedzińca Kultury.
15.40 – 17.00 „W przeddzień wojny” warsztaty plastyczne
Tytuł warsztatów odnosi się bezpośrednio do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W samym centrum stolicy i traumatycznych wydarzeń sprzed lat, pochylimy się nad losem tych, którzy z dnia na dzień musieli porzucić wszystko, co dla nich cenne, tracili swoich najbliższych, pamiątki, majątki, domy. Inspiracją do prac plastycznych będą najukochańsze misie, lalki i inne zabawki, które dzieci wyruszając w nieznane we wrześniu 1939 r. musiały porzucić jako zbędny bagaż. Podczas warsztatów dzieci i dorośli będą mogli wykonać zabawkę, np. zośki, lalki- szmacianki oraz biżuterię patriotyczną.
Uczestnicy wykonają też prace plastyczne nawiązujące do idei projektu NCK „Murale Polskiej Niepodległości” – w ciemnych kolorach, symbolizujących rozpacz i tragizm wojny będą odrysowywać kontury swoich postaci na specjalnie przygotowanych płytach kartonowo-gipsowych,. Sylwetki na ustawionych obok siebie płytach stworzą symboliczny pochód wojennych uciekinierów opuszczających miasto w dramatycznych, wojennych okolicznościach. Z użyciem matrycy i szablonów można też będzie na płóciennych torbach wydrukować symbole wojenne i powstańcze, które pojawiły się na muralach, zrealizowanych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Murale Polskiej Niepodległości”. Podczas warsztatów rzeźbiarz Michał Banaszek stworzy instalację przestrzenną nawiązującą do wojennego exodusu ludności.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku! →
21.00 | Michał Urbaniak
Polski muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca Nowojorskiego tzw. Fusion Jazzu i aktualnie UrbJazzu i jako pierwszy kreator muzyki fusion wprowadził Jazz Rock, Rap i Hip Hop do Jazzu, zakładając w roku 1989 zespół Urbanator, a od 27 stycznia 1995 Projekt UrbSymphony, gdzie obok zespołu jazzowego, rappera, komputera występuje cała orkiestra symfoniczna. Skomponował na ten projekt: dwie suity "Sketches of Poland", "Sketches of Manhattan" oraz wiele krótszych utworów jak "Destiny" czy "Butterfly".
Grał w popularnych klubach („Village Vanguard”, „Village Gate”) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall). Grał z gwiazdami takimi jak Weather Report, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Herbie Hancock, Chick Corea, Miles Davis, George Benson, Billy Cobham. Urbaniak zapraszał i był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów (Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Joe Zawinul, Ron Carter, Kenny Barron, Buster Williams, Quincy Jones). Autor muzyki do 25 filmów amerykańskich.
Skład zespołu:
Michał Urbaniak
Wojciech Karolak – piano
Frank Parker – perkusja
Gabriel Niedziela – gitara
Piotr Wojtasik – trąbka
Dziedziniec Kultury to cykl letnich imprez artystycznych Narodowego Centrum Kultury.
W jego ramach, w każdy wakacyjny piątek od 12 lipca do 30 sierpnia, w godzinach 15.00 – 22.30 na Krakowskim Przedmieściu 15/17 (dziedziniec przed Ministerstwem Kultury
i Dziedzictwa Narodowego), organizowane są bezpłatne warsztaty, pokazy i koncerty.
Wydarzenie będzie rejestrowane.