Ustawienia i wyszukiwarka
Poczuj Polskę!
Rozpoczęliśmy drugą edycję programu "Barwy Wspólne – Poczuj Polskę", w ramach którego zachęcamy do wykorzystania sensorycznego pakietu edukacyjnego dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Pakiet ten pozwala na doświadczanie różnych postaw patriotycznych i zwraca uwagę i zachęca do buduowania relacji i więzi społecznych. To innowacyjne narzędzie skierowane do nauczycieli, edukatorów, animatorów oraz osób pracujących z dziećmi w muzeach, domach kultury, bibliotekach czy świetlicach.
W ramach aktualnej edycji w dniach 9-12 maja 2024 r. odbył się cykl szkoleń przygotowujących edukatorki do samodzielnej pracy z dziećmi. Jego uczestniczki wraz z organizacjami wspierającymi przeprowadzą cykl letnich warsztatów w 10 miejscach w Polsce. Spotkaliśmy się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie pod okiem autorów i autorek materiałów edukacyjnych zagłębiłyśmy wiedzę z obszaru fotografii, typografii, sztuki i natury. Poznajcie relacje uczestniczek spotkania:
„Jak połączyć codzienność, mikro i makro historie, zmysłowe poznawanie świata i najbliższej przestrzeni, a na dodatek uczyć się patriotyzmu? Wziąć udział w programie „Barwy Wspólne - Poczuj Polskę”. Wielkim sukcesem tego programu są moim zdaniem świetnie pomyślane artefakty prowadzące przez kolejne etapy zajęć, interesujący pakiet sensoryczny oraz scenariusze przygotowane tak, by widzieć indywidualność we wspólnocie. Szkolenie Narodowego Centrum Kultury było bardzo dobrze zaplanowane, z różnorodną grupą uczestniczek, które dzieliły się swoimi doświadczeniami, fantastycznymi prowadzącymi i możliwością obcowania z autorami scenariuszy” - Gabriela Górska.
“Projekt „Barwy Wspólne” jest doskonałym narzędziem do wspierania środowiska edukatorów i nauczycieli. Zachęca i prowokuje do aktywnego, zmysłowego poznawania kultury, obyczajów i historii Polski. Wartością dodaną scenariuszy są elementy zabawowe, które potrafią rozruszać każdego, bez względu na wiek i umiejętności “ - Karina Godlewska-Sobótka.
W tegorocznej edycji programu biorą udział:
Anna Nowak i Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"
Gabriela Górska i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Patrycja Młodzik i Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Anna Duliban i Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Hanna Gąsiorek i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław"
Karina Godlewska-Sobótka i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Magdalena Młodzianowska-Chilmon i Fundacja „Made in Brochów”
Karolina Wensierska i Kartuskie Centrum Kultury
Marta Bilska i Dom Kultury 13 Muz
Małgorzata Dobrucka i Galeria BWA w Zielonej Górze