Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne – wersja do pobrania online
Pobierz pakiet edukacyjny #BarwyWspólne i graj w domu!
W 2018 roku świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeżywając rocznicę odczuwaliśmy dumę z bohaterskiej historii, poczucie godności i wdzięczność za wysiłek wielu pokoleń Polaków. To stało się impulsem do postawienia sobie pytań: Co dziś znaczy być patriotą? Czy patriotyzm jest dziś hasłem z encyklopedii?
W sytuacjach trudnych, nawet gdy jesteśmy w odosobnieniu tworzymy nadal wspólnotę. Widzimy akty solidarności – instytucji, przedsiębiorców i zwykłych ludzi. Ta solidarność, empatia również wpisana jest w postawę patriotyczną. Wychodzimy bowiem z założenia, że patriotyzm to nie tylko Wielka Tradycja, ale codzienność otaczającego nas świata, za który jesteśmy odpowiedzialni.
W Narodowym Centrum Kultury staramy się znaleźć nowe środki wyrazu, które opowiadają o tradycyjnych wartościach: szacunku do symboli, dbałości o wspólne dobro, kulturę i tożsamość.
Szukając języka, którym można mówić o patriotyzmie bez patosu, stworzyliśmy pakiet edukacyjny #BarwyWspólne. Pakiet stanowi początek rozmowy z dziećmi na temat patriotyzmu. Za pomocą proponowanych przez nas nowoczesnych technik narracyjnym oraz zebranej wiedzy dotyczącej symboli narodowych można trafić do wyobraźni młodych ludzi. Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne to zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów, animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą.
O pakiecie edukacyjnym
W pakiecie znajdziecie interaktywne narzędzia edukacyjne. Pomagają one w rozmowach z młodzieżą, zrozumieniu historii, inicjują dyskusje na pytanie czy jestem i jakim jestem patriotą? Język, którym się posługujemy, odpowiada na potrzeby młodzieży - jest nowoczesny i zrozumiały, pozbawiony zbędnego patosu.
Pakiet kierujemy specjalnie do nauczycieli, edukatorów, animatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi. Ale niektóre gry znajdą zastosowanie również w rodzinach i grupach rówieśniczych. Zapraszamy do dyskusji poprzez zabawę, do otwarcia się na patriotyzm jako na dzisiejsze bycie tu i teraz. Pakiet to również propozycje scenariuszy zajęć i spora dawka wiedzy na temat symboli narodowych. Chcieliśmy poruszyć nie tylko problemy historyczne, ale również ekologiczne czy ekonomiczne. Miłość Ojczyzny jest bowiem pojemnym terminem.
W pakiet edukacyjny #BarwyWspólne znajdziecie następujące narzędzia:
- Słowa Wspólne
- Miejsca Pospolitej
- Matecznik
- plansze edukacyjnie (herb oraz instrukcja wykonania kokardy narodowej) wraz z ulotkami
- flagę Polski
Broszura
Pakiet edukacyjny otwiera broszura. Stanowi przystępnie napisany przewodnik po zamieszczonych wewnątrz narzędziach, a także scenariusze lekcji do przeprowadzenia w klasach 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej.
Słowa Wspólne
Wciągająca gra stworzona na podstawie znanego mechanizmu gry słownej. Na 200 kartach znajduje się 400 haseł. Są to słowa związane z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi. Nie zapomnieliśmy również o typowych dla naszego kraju zwyczajach czy kulinariach. Część haseł dotyczy pojęć z zakresu historii, architektury, zabytków, sportu, przyrody, nauki czy zawodów.
Dla kogo?
Słowa Wspólne są skierowane dla grup warsztatowych, klas szkolnych, rodzin i grup rówieśniczych. Minimalna ilość osób do rozgrywki to cztery. W rozgrywce może wziąć udział dowolna liczba drużyn. Uczestnicy rozgrywki powinni płynie czytać.
Karty do gry na urządzenia mobilne podzieliliśmy na 4 talie, dzięki czemu każda z drużyn może ściągnąć na swoje urządzenie mobilne swoją własną talię, w ten sposób macie pewność, że nie poznacie nawzajem swoich haseł.
Materiały do pobrania
Pobierz plik Słowa Wspólne - instrukcja - możesz ją wydrukować lub przeglądać na komputerze lub urządzeniach mobilnych (PDF 4.62 MB) Pobierz plik Słowa Wspólne - karty do druku i wycięcia - możesz je wygodnie wydrukować i wyciąć (PDF 2.20 MB) Pobierz plik Słowa Wspólne - karty do gry na urządzenia mobilne - zestaw kart nr 1 (PDF 128.03 KB) Pobierz plik Słowa Wspólne - karty do gry na urządzenia mobilne - zestaw kart nr 2 (PDF 129.74 KB) Pobierz plik Słowa Wspólne - karty do gry na urządzenia mobilne - zestaw kart nr 3 (PDF 129.71 KB) Pobierz plik Słowa Wspólne - karty do gry na urządzenia mobilne - zestaw kart nr 4 (PDF 129.05 KB)Miejsca Pospolitej
Materiały w formie psychozabawy. Zestaw składa się z 30 kart z budynkami, wśród których są obiekty: historyczne bądź użyteczności publicznej poprzedzone krótkim opisem w formie wypowiedzi budynku, któremu nadaliśmy ludzie cechy. Po przeczytaniu opisu młodzież jest zaproszona do wyboru jednej z odpowiedzi zamieszczonej pod zadaniem opatrzonej symbolami: trójkąta, kola, kwadratu, sześciokąta lub gwiazdy. Po przejściu całego zestawu wybrane symbole są zliczane, a każdemu z nich przypisany jest jeden z typów patriotyzmu: tradycyjny, symboliczny, obywatelski, modernizacyjny czy ekologiczny. To punkt wyjścia do rozmowy o różnych obliczach postawy patriotycznej oraz powinnościach obywatelskich. Test można wykonać analogowo - wypełniając załączony na końcu broszury formularz lub zaznaczając odpowiedzi na stronie miejscapospolitej.pl. W obu przypadkach jednak potrzebny jest dostęp do znajdujących się w broszurze kart budynków.
Dla kogo?
Miejsca Pospolitej do materiały skierowane dla młodzieży (11 +), rekomendujemy wykorzystanie narzędzia w kl. 4-8 szkoły podstawowej oraz w szkołach średnich. Sprawdziliśmy - test daje wiele radości również dorosłym!
Pobierz instrukcję gry i karty – do przeglądania na komputerze lub urządzeniach mobilnych, instrukcje możesz również wydrukować, pamiętaj, że test możesz wykonać wygodnie na stronie miejscapospolitej.pl, niezbędne są jednak do tego karty budynków
Matecznik
Wielkoformatowa mapa złożona z 101 wyzwań, zapisanych w postaci kodów QR. Zabawa rozpoczyna się od narracyjnego wstępu ukrytego pod największym, umieszczonym w centrum mapy kodzie. Następnie drużyna pod przewodnictwem edukatora, animatora wybiera jedna z pięciu ścieżek: ekologiczną, historyczną, symboliczną obywatelską i lokalną. Aby ocalić Matecznik od zapomnienia należy przejść jedną wybraną ścieżkę, wykonać jedno zadanie z pozostałych czterech ścieżek oraz odpowiedzieć na każde z 25 porozrzucanych na planszy pytań quizowych.
Dla kogo?
Matecznik przeznaczony jest dla młodzieży (11+), rekomendujemy pracę z uczniami od 4 klasy szkoły podstawowej. Może być wykorzystywany w czasie kolonii, obozów harcerskich czy prac świetlicowych. To narzędzie zakłada dużą rolę edukatora, animatora.
Materiały do pobrania
Pobierz plik Matecznik - mapa do druku (PDF 18.25 MB) Pobierz plik Matecznik - wstęp do Krainy Matecznika i instrukcja gry - możesz ją wydrukować lub przeglądać na komputerze lub urządzeniach mobilnych (PDF 121.39 KB) Pobierz plik Matecznik - mapa mitycznej krainy - do wyświetlania na komputerze lub urządzeniach mobilnych (JPG 1.51 MB)Plansze edukacyjne – orzeł i tarcza herbowa
Orzeł i tarcza herbowa – dwie plansze służące do prostego wyjaśnienia czym są symbole narodowe – herb i godło. Mogące stanowić początek rozmowy o źródłach kolorystyki polskiej flagi, historii, przemianach i wykorzystaniu godła polskiego.
Dla kogo?
Dla najmłodszych (6+) oraz dla starszych jako pretekst do rozpoczęcia rozmowy o symbolach narodowych.
Plansze edukacyjne – kokarda narodowa
Instrukcja wykonania kokardy narodowej – prosta instrukcja obrazkowa w plastyczny sposób przedstawiająca prawidłowe wykonanie kokardy narodowej oraz jej różne odmiany.
Dla kogo?
Dla wszystkich chcących prawidłowo wykonać kokardę narodową.
Jak korzystać z pakietu #BarwyWspólne?
Zobacz nagranie webinarium! Dowiesz się z niego m.in.:
- czym jest projekt #BarwyWspólne i do kogo jest skierowany,
- jak powstawał i co składa się na pakiet edukacyjny #BarwyWspólne,
- jakie możliwości daje i w jaki sposób korzystać z narzędzi edukacyjnych #BarwyWspólne,
- w jaki sposób można zgłosić się do programu.
Eksperci: Marcin Mitzner, Ewa Zbroja