Ustawienia i wyszukiwarka
Ruszyła siódma edycja Archi-przygód
Za nami pierwsze warsztaty w ramach tegorocznej edycji Archi-przygód – programu edukacji architektonicznej Narodowego Centrum KulturyJuż po raz drugi poza szkołami i przedszkolami, do udziału w programie zostały zaproszone domy kultury, biblioteki oraz galeria sztuki, które w tym roku przeprowadzą zajęcia ze starszymi uczniami szkół podstawowych. To kolejny krok w rozwoju Archi-przygód. Po pilotażu w klasach 4-6 przeprowadzonym w roku 2019 w województwie mazowieckim, rozpoczynamy regularne warsztaty w tej grupie wiekowej, które odbędą się w dziesięciu instytucjach kultury w całej Polsce. Kolejnym wyzwaniem jest także przeprowadzenie pilotażowych warsztatów dla klas 7-8, które opierają się na kreatywnych i otwartych ścieżkach edukacyjnych rozwijających kompetencje społeczno-kulturowe poprzez namysł nad szeroko pojętą architekturą.
Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się ponad 150 placówek oraz 70 edukatorów, zakwalifikowano natomiast 20 placówek oświatowych oraz 20 instytucji kultury z następujących miejscowości: Bolesławiec, Brzeszcze, Bytom, Chrzanów, Elbląg, Gdańsk, Gliwice, Hrubieszów, Jasionówka, Kamionka Wielka, Kępno, Kleszczele, Kraków, Łódź, Mierzyn, Myszków, Niedrzwica Duża, Olsztyn, Poznań, Raciechowice, Słomniki, Sosnówka, Stalowa Wola, Suszec, Szczecin, Szprotawa, Ścinawa, Warszawa, Wrocław, Żyrardów.
Warsztaty będę realizowane przez 27 animatorów – specjalistów edukacji architektonicznej, artystycznej i kulturalnej z całej Polski.
W dniach 14-15 kwietnia w Muzeum Warszawskiej Pragi wszyscy koordynatorzy lokalni oraz edukatorzy wzięli udział w szkoleniu wprowadzającym do realizacji warsztatów. Zainaugurowaliśmy je wykładem Dariusza Śmiechowskiego na temat założeń i powstania programu Archi-przygody oraz celów edukacji architektonicznej. Uczestnicy szkolenia pracowali także w formule warsztatowej nad kreatywnym podejście do scenariuszy zajęć oraz koncepcją projektu końcowego, stanowiącego podsumowanie zrealizowanych w danej placówce.
Przed nami kolejne aktywności w ramach Archi-przygód, m. in. warsztaty w czterdziestu miejscach w Polsce. Powstaną też nowe, ogólnodostępne materiały dydaktyczne wzbogacające edukację formalną o elementy architektury.