Ustawienia i wyszukiwarka
Oratorium „Requiem katyńskie” w Centrum Opatrzności Bożej
12 kwietnia Narodowe Centrum Kultury zaprasza na premierę oratorium pt. „Requiem katyńskie” autorstwa Pawła Muzyki. Wydarzenie związane jest z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Upamiętnienie zbrodni katyńskiej
„Requiem katyńskie” to oratorium, łączące słowo z dźwiękiem i obrazem, napisane by zachować pamięć o potwornej, ludobójczej zbrodni na Polakach. To również sposób na uhonorowanie żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu przez NKWD. Narodowe Centrum Kultury zaprasza do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, organizowanym wspólnie z Fundacją Instytut Promocji Kultury Polskiej.
Narodowe Centrum Kultury od lat angażuje się w działania związane z upamiętnianiem zbrodni katyńskiej. Od 2007 roku prowadzi kampanię społeczno-edukacyjną „Pamiętam. Katyń 1940”, było organizatorem „Katyńskiego Marszu Cieni” oraz wydawało serię publikacji „Biblioteka Katyńska”.
Zaproszeni artyści
Zdaniem Przemysław Firka, prezesa Fundacji Instytut Promocji Kultury Polskiej, kompozytor Paweł Muzyka potrafi reagować swym wewnętrznym napięciem na grozę dziejów narodu, a jego przesłanie przemawia do każdego. Na scenie pojawią się wybitni artyści tj.: Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Wanda Wiktoria Franek, Tomasz Kuk, Przemysław Firek i Sebastian Perłowski, którym towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Dziecięcy przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
– Mam nadzieję, że Requiem Katyńskie stanie się znakiem i swego rodzaju dokumentem postaw zaangażowanych, oddanych sprawie pielęgnowania i kreowania polskiej kultury narodowej – dodaje Przemysław Firek.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
O obchodach
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Zostało ustanowione 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.