Settings and search
Modele racjonalności w kulturze współczesnej. Dyskusja wokół "Przyczynków do antropologii współczesności" M. Czerwińskiego
Wersja elektroniczna numerów archiwalnych powstała w wyniku współpracy z Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida (http://www.bibliotekaelblaska.pl/).
Modele racjonalności w kulturze współczesnej
Artykuł przedstawia refleksje autora wokół problemów związanych z filozoficzną teorią nauki, która zdaniem Karla-Otto Apla musi odpowiedzieć na postawione przez Kanta pytanie o transcendentalne warunki możliwości i prawomocności nauki. Odpowiedź taka powinna uwzględniać transcendentalną wartość języka i wspólnoty językowej.
Artykuł omawia koncepcję transcendentalnego uasadnienia etyki zaprooponowaną przez Karla-Otto Apla. Autorka artykułu podkreśla wartość krytycznego programu Apla i relacjonuje dokonaną przez niego krytykę innych stanowisk filozoficznych (m. in. filozofii analitycznej, postmodernizmu).
Zdaniem autora artykułu stosunek do psychologii w dużym stopniu wyznacza stanowisko w filozoficznej dyskusji nad teorią działania. W artykule zostało przedstawionych kilka podejść do psychologii oraz sposób w jaki podejścia te przekładają się na teorię działania. Zrelacjonowane zostały poglądy m. in. Paula Churchlanda, Richarda Rortyego, Donalda Davidsona i Karla Poppera.
Dyskusja wokół "Przyczynków do antropologii współczesności" Marcina Czerwińskiego
Recenzje i omówienia
Colin Wilson, Outsider, Poznań 1992