Settings and search
Nowość wydawnicza: Anthony P. Cohen "Symboliczne konstruowanie wspólnoty"
Symbole są efektywne, ponieważ brak im precyzji. Oczywiście nie są pozbawione treści, ale część ich znaczenia jest subiektywna. Dzięki temu stanowią idealny środek pozwalający ludziom mówić „wspólnym” językiem…
A.P. Cohen
Najnowszy tom z prestiżowej serii MYŚL o KULTURZE przedstawia kompleksowe spojrzenie na zagadnienie symbolicznego konstruowania wspólnoty. Anthony P. Cohen, brytyjski antropolog społeczny, opierając się na bogatym materiale empirycznym, w przystępny sposób ukazuje wspólnotę jako kluczową koncepcję nauk społecznych. Podkreśla jednocześnie, że najważniejszą kwestią jest zbadanie, na ile członkowie danej wspólnoty są w stanie utrzymać witalność kultury i zbudować wspólnotę symboliczną, dostarczającą im znaczeń i poczucia tożsamości.
Monografia Anthony’ego Cohena, brytyjskiego badacza docenionego zarówno w ojczyźnie, jak i przez międzynarodowe środowisko antropologiczne, propagatora i praktyka długotrwałej i zaangażowanej pracy terenowej, a przy tym wnikliwego komentatora i krytyka dorobku swojej dyscypliny, trafia do rąk polskojęzycznego czytelnika ze znacznym opóźnieniem. Trudno wyjaśnić przyczynę tego dotychczasowego braku, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę aktualność i wagę problematyki podejmowanej przez badacza, przystępność wywodu czy bogactwo materiału empirycznego przywoływanego dla ilustracji rozważań.
Izabela Bukalska
Rafał Wiśniewski
- Tytuł oryginału: The Symbolic Construction of Community
- Tłumaczenie: Konrad Siekierski
- Redakcja naukowa i wstęp do wydania polskiego: dr Izabela Bukalska, dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz.
- Projekt graficzny: Biuro Szeryfy
- ISBN: 978-83-7982-427-4
- Seria: Myśl o kulturze
- Rok wydania: 2023
- Oprawa: twarda
- Format: 155 x 235 mm
- Liczba stron: 192