Settings and search
23.04 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, sztuki edytorskiej oraz ochrony własności intelektualnej. W tym dniu zachęcamy do sięgania po książki - źródło wiedzy, edukacji, fundament rozwoju osobistego i społecznego, niezwykle ważny element kultury i dziedzictwa. Z tej okazji zapraszamy Was do skorzystania z atrakcyjnej promocji w naszej księgarni internetowej. W tym dniu doceniamy też bibliotekarki i bibliotekarzy, którzy aktywnie wspierają i upowszechniają czytelnictwo w lokalnych społecznościach. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowaliśmy dla nich książkowy NIEKALENDARZ 2024 - inspirujący zestaw materiałów edukacyjnych zachęcających do czytania dzieci i młodzież.
Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Nieprzypadkowo wybrano 23 kwietnia. To ważna data w historii literatury światowej: śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one odwzajemniają się książką. W Polsce celebrujemy to święto od 2008 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Narodowe Centrum Kultury przygotowało wyjątkową promocję. Wszyscy, którzy w okresie od 22 do 26 kwietnia br. kupią książki w naszej księgarni online, otrzymają zniżkę w wysokości 35%. Oferta jest ważna do wyczerpania zapasów. Rabaty nie łączą się.
Przypominamy także o promocjach z prezentami:
- do książek z serii 20 Lat XX Wieku “Kultura codzienna dwudziestolecia”, “Media dwudziestolecia”, “Architektura dwudziestolecia”, “Sztuka dwudziestolecia” dodajemy notesy i ekologiczne piórniczki,
- przy zakupie publikacji z serii Jubileusze “Kopernik - życie, myśl, dziedzictwo” kupujący otrzymają kopernikańskie notesy.
Książkowy Niekalendarz 2024, udostępniony bezpłatnie na stronie nprcz.pl, zawiera ilustrowane wyzwania książkowe na każdy miesiąc. W pakiecie znajduje się też plakat, kartę do gry w „Czytelnicze bingo” oraz dyplom dla uczestników. Materiały zostały zaprojektowane tak, żeby bibliotekarze, ale też nauczyciele rodzice i wszyscy zainteresowani nowymi wyzwaniami czytelniczymi mogli je łatwo pobrać i wydrukować na standardowych drukarkach ale też udostępniać w social mediach. Za redakcję i projekt NIEKALENDARZA odpowiada kolektyw Mamy Projekt, znany z nietypowych projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Ilustracje wykonał Tomasz Kaczkowski, autor komiksów, a prywatnie stały bywalec biblioteki Ferment z dwójką przedszkolaków.
A przed nami:
8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek pod hasłem:
Biblioteka - miejsce na czasie