Settings and search
Hasła I wizyty studyjnej | Zaproś nas do siebie!
Chcielibyśmy podzielić się z Wami wrażeniami z pierwszej, warszawskiej wizyty studyjnej w ramach programu „Zaproś nas do siebie!” Narodowego Centrum Kultury, w którym w tym roku Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie uczestniczy jako jedna z wybranych 20 instytucji kultury z całej Polski.
Od 6 do 9 maja 2018 r. odwiedziliśmy:
- Dom Kultury KADR – hasła: KLASA i OTWARTOŚĆ. W jego gościnnych progach uczestniczyliśmy w świetnych warsztatach na temat archiwów społecznych i pracy z fotografiami, prowadzonych przez Agnieszkę Świątecką i Małgorzatę Pankowską z Ośrodka KARTA. Od Alicji Gluzy, współzałożycielki Ośrodka KARTA, dowiedzieliśmy się m.in. o bardzo ciekawym projekcie i konkursie historycznym „Rówieśnicy Niepodległej”. Zapoznajcie się z nim koniecznie! Na koniec Martyna Studzińska przedstawiła nam dobre praktyki (animacyjne) Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, w tym fantastyczny projekt społecznego archiwum wspomnień i zdjęć, Muranoteka.
- Służewski Dom Kultury – hasło: PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ. Po ogromnej dawce wiedzy, jaką otrzymaliśmy w KADRZE, przenieśliśmy się do zielonego zakątka w stolicy, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Dyrektor Ewę Willmann po całym terenie i wszystkich budynkach pięknego kompleksu przy ulicy Bacha 15, stylizowanego na wiejskie siedlisko. Przemierzyliśmy ekologiczny ogródek edukacyjny i pobliski plac zabaw, pogłaskaliśmy kozy i spontanicznie wzięliśmy udział w wernisażu młodej artystki.
- Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” – hasło: KONSEKWENCJA (w budowaniu oferty kulturalnej według określonego klucza). Kolejny dzień zaczęliśmy od spotkania z Karolem Regulskim, menedżerem Dobrego Miejsca, który pokrótce opowiedział nam, jakie działania prowadzi ich katolicki ośrodek kultury, m.in. pokazy filmowe i znany muzyczny Przegląd Chrześcijańskie Granie.
- Potem wyruszyliśmy do centrum Warszawy i w Teatrze Studio uczestniczyliśmy w prelekcji Justyny Lipko-Koniecznej, a następnie w warsztatach i spektaklu Teatru 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i osoby ze spektrum autyzmu. Mimo że przeznaczony dla dzieci, spektakl zatytułowany „Ja jestem ja” zrobił wielkie wrażenie także na nas, dorosłych odbiorcach. Hasło tego spotkania: AKCEPTACJA.
- Dom Kultury „Dorożkarnia” – hasła: PASJA i MISJA. W tym umiejscowionym na uboczu niewielkim domu kultury na Siekierkach dzieje się tyle inspirujących rzeczy! Pani Dyrektor Anna Michalak-Pawłowska i Pracownicy Dorożkarni oprowadzili nas po wszystkich, najmniejszych nawet zakątkach budynku i ofiarowali nam zastrzyk dobrej energii oraz kolejną, duuużą dawkę wiedzy i inspiracji.
- Ostatnie warsztaty odbyły się w nowoczesnej siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) – hasła: JĘZYK/KOD (warto mieć jakiś wspólny) oraz PRACA U PODSTAW. Tu dr Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS uwrażliwiał nas na temat kodów kultury, a następnie pracownicy FINA - Agata Sotomska, Ewa Korzeniowska i Grzegorz Krause - opowiedzieli o swoich licznych projektach związanych z mediami, filmem, edukacją filmową i okołofilmową.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili nam swój czas, zainspirowali i przekazali olbrzymią dawkę bardzo praktycznej wiedzy, czyli Dyrektorom i Pracownikom wyżej wymienionych instytucji i organizacji oraz Szanownym Organizatorkom z NCK – Ewie Zbroi, Ani Ciecierskiej, Gabrysi Będkowskiej i fotografującej Alicji Szulc. A także wszystkim Współuczestniczkom i Współuczestnikom wizyty z różnych części Polski – miło było Was spotkać!
Katarzyna Pawłowska
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie