Fundusze na kulturę: "Horyzont Europa"
Podczas webinarium przedstawimy najważniejsze założenia programu Unii Europejskiej Horyzont Europa, którego celem jest finansowanie projektów w obszarze badań naukowych i innowacji. Opowiemy, w jaki sposób instytucje i organizacje kultury mogą brać w nim udział i jakie działania podejmować. Zaprezentujemy przykładowe projekty realizowane w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych, w tym projekty z udziałem instytucji kultury:
- EIT Culture & Creativity
- PACESETTERS: Powering Artistic and Cultural Entrepreneurship To Drive The Climate Transition
- IMPULSE: IMmersive digitisation: uPcycling cULtural heritage towards new reviving Strategies
- CRESCINE: INCREASING THE INTERNATIONAL COMPETITIVENESS OF THE FILM INDUSTRY IN SMALL EUROPEAN MARKETS.
W założeniu spotkanie stanowić będzie inspirację do poszukiwania mniej popularnych źródeł finansowania działalności kulturalnej.
dr Agnieszka Szostak
Menadżerka kultury, badaczka, wykładowczyni w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktorka w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia zakresu upowszechniania kultury na 2021 (projekt „Muzea prywatne. Zarządzanie i finansowanie”). Ekspertka oceniająca projekty w zakresie funduszy UE w obszarze kultury i dziedzictwa kulturowego. Członkini międzynarodowego zespołu badawczego w ramach projektu programu Horyzont Europa: PACESETTERS: Powering Artistic and Cultural Entrepreneurship To Drive The Climate Transition.
Interesuje się zagadnieniami zarządzania strategicznego w kulturze oraz relacjami instytucji kultury z odbiorcami (badania publiczności). Wiceprezeska Stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK.
Więcej o mnie na www.szostak.edu.pl
dr Marta Materska-Samek
Doktorka nauk o zarządzaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego (2016) związana z Katedrą Zarządzania, Ekonomiki Mediów i Reklamy. Współautorka i kierowniczka międzynarodowego projektu ErasmusXR: Doświadczenie i technologie immersyjne – od twórczej praktyki do teorii edukacji zrealizowanego przez UJ, Uniwersytet Maltański, Uniwersytet w Atenach i Szkołę Filmową w Łodzi (2020-2023) uhonorowanego mianem „dobrej praktyki” przez Narodową Agencję programu Erasmus+.
Od 2020 roku członkini zespołu opracowującego koncepcję nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT poświęconej sektorom kreatywnym z ramienia uniwersytetów europejskich Una Europa, a w fazie start-upowej KIC (2022-23) dyrektorka ds. edukacji EIT Culture & Creativity.
Członkini międzynarodowych zespołów badawczych w ramach projektów programu Horyzont Europa: PACESETTERS: Powering Artistic and Cultural Entrepreneurship To Drive The Climate Transition, IMPULSE: IMmersive digitisation: uPcycling cULtural heritage towards new reviving Strategies, EIT Culture & Creativity a także przygotowanego nowego programu studiów magisterskich EIT Labelled Joint Master AE: Artistic Enterpreneurship.
Stypendystka rządu francuskiego (BGF), badaczka wizytująca (Cientista Convidado -BCC) na zaproszenie portugalskiej Fundacji na rzecz Nauki i Technologii w projekcie: CRESCINE: INCREASING THE INTERNATIONAL COMPETITIVENESS OF THE FILM INDUSTRY IN SMALL EUROPEAN MARKETS.