Settings and search
Praktyka czyni mistrza! [NABÓR]
Trwa wiosenna edycja programu Narodowego Centrum Kultury „Praktykuj w kulturze”, który już od kilkunastu lat integruje studentów i absolwentów kierunków humanistycznych, społecznych i artystycznych z instytucjami z branży kreatywnej. Do 10 lutego trwa nabór dla organizacji, po którym rozpocznie się nabór dla kandydatów na praktyki.
Program „Praktykuj w kulturze” skierowany jest do studentów i absolwentów kierunków humanistycznych, społecznych i artystycznych, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe lub spróbować swoich sił w sektorze kultury. Instytucje oferujące praktyki mają natomiast szansę na wzmocnienie swoich zespołów i pozyskanie do współpracy ambitnych praktykantów!
Jak to działa?
Każdego roku organizowane są trzy edycje programu: wiosenna, letnia i jesienno-zimowa. W pierwszym etapie swoje oferty praktyk zgłaszają ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, muzea, galerie i teatry z całej Polski. Wystarczy założyć profil instytucji na portalupracujwkulturze.nck.pl i opublikować swoje ogłoszenie. W trwającej właśnie edycji wiosennej, instytucje kultury mają na to czas do 10 lutego 2019 r.
W drugim etapie inicjatywę przejmują kandydaci na praktyki. Jeśli są absolwentami lub studentami przynajmniej 3. roku studiów humanistycznych, artystycznych lub społecznych i nie skończyli jeszcze 30 lat, mogą zgłaszać się do programu, również za pośrednictwem portalu pracujwkulturze.nck.pl. Spośród dostępnych ofert praktyk, wybierają maksymalnie trzy najbardziej interesujące. Po zakończeniu naboru, kandydaci na praktykę i instytucje umawiają się na rozmowę kwalifikacyjną. Po niej podejmują ostateczną decyzję o nawiązaniu współpracy. Praktyka może być realizowana w dowolnej kombinacji godzin i dni, finalnie trwając od 160 do 320 godzin. Zakres obowiązków praktykanta jest za każdym razem ustalany przez strony – odpowiednio do jego oczekiwań i możliwości instytucji kultury.
Dlaczego warto?
Dla praktykanta udział w programie to okazja, żeby wzbogacić CV i nawiązać cenne kontakty w branży kulturalnej. Instytucja natomiast zyskuje wsparcie w realizacji swoich zadań i nowego członka zespołu. Narodowe Centrum Kultury dodatkowo oferuje uczestnikom programu szansę na wzmacnianie ich kompetencji. Praktykanci mogą wziąć udział w szkoleniu z komunikacji interpersonalnej i promocji, opiekunowie praktyki z instytucji – w warsztacie rozwijającym ich umiejętności związane z utrzymywaniem motywacji, planowaniem pracy praktykanta i delegowania zadań.