Nie tylko projekty - warsztaty i spacery tematyczne w ramach tegorocznej Giełdy!
Animatorzy i animatorki kultury, którzy znają Ogólnopolską Giełdę Projektów dobrze wiedzą, że w ramach każdej edycji wydarzenia mogą wziąć udział w warsztatach i wydarzeniach towarzyszących. W poprzednich latach przygotowaliśmy dla Was m.in. interaktywną grę w Muzeum Emigracji w Gdyni i potańcówkę w klimacie podlaskiego folkloru. W tym roku zapraszamy Was na serię warsztatów oraz spacery tematyczne, dzięki którym lepiej poznacie Kielce, historię Polski w ostatnich stu latach oraz od kuchni zwiedzicie Instytut Dizajnu i Wojewódzki Dom Kultury.
Poznaj projekty, które zaprezentujemy podczas Giełdy
Zobacz, gdzie odbędą się wizyty studyjne
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbędzie się w dniach 21-23 października 2019 roku w Kielcach dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Dizajnu i Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Jak co roku, przygotowaliśmy dla Was cykl prezentacji, wizyt studyjnych w najciekawszych instytucjach kultury regionu oraz szkoleń. Śledźcie naszą stronę - rejestracja dla uczestników ruszy już wkrótce.
IX Ogólnopolska Giełda Projektów została objęta honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warsztaty
Będzie haft, będzie kaligrafia, będzie też ceramika, papier czerpany, wzornictwo PRL, a nawet modele 3D, słowa, których nie słychać i ...geologiczny glosariusz. Bogaty program tegorocznej Ogólnopolskiej Giełdy Projektów uzupełni 12 warsztatów dla uczestników i uczestniczek. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!
Content is the king! - warsztat tworzenia atrakcyjnych komunikatów do mediów społecznościowych
Prowadzący: Aleksandra Tatarczuk
Koordynacja/Miejsce: Instytut Dizajnu
Liczba uczestników: 15
Codziennie na naszych kontach na mediach społecznościowych jesteśmy zasypywani ogromem treści. Cześć wpisów ledwo zauważymy scrollując palcem w dół ekranu, ale inne zatrzymają nasz wzrok, a nawet zaciekawią na tyle by szukać dalej i ... by wyjść z Facebooka czy Instagrama! Co decyduje o tym, że niektóre teksty przyciągają naszą uwagę, podczas gdy większość umyka nam niezauważona? W czasie warsztatów z Aleksandrą Tatarczuk, menedżerką kultury związaną z kwartalnikiem Magazyn Usta, przyjrzymy się krótkim tekstom tworzonym przez instytucje kultury, prasę, influencerów a także postom uczestników warsztatu. Przeanalizujemy ich język, zastanowimy się nad akuratnością przekazu, tak by po 3h każdy potrafił przygotować krótki tekst informacyjny i prasowy, który "wpadnie w ucho i zatrzyma oko".
W programie:
- Case study - prezentacja przykładów dobrych i złych komunikatów w social mediach.
- Dobre praktyki - przygotowanie listy wytycznych do tworzenia komunikatów.
- Analiza i weryfikacja - praca nad komunikatami w social mediach uczestników warsztatu.
- Przygotowanie własnych treści - analiza i umówienie.
Aleksandra Tatarczuk - historyczka sztuki, managerka i animatorka kultury, ogrodniczka miejska; aktualnie producentka i twórczyni treści marketingowych w kwartalniku kulturalno-kulinarnym USTA. Założycielka pracowni Dwie Ole, zajmującej się promocją kultury i edukacją kulturalna; marki Trochękultury.pl promującej sztukę współczesną; realizatorka projektów społecznych i edukacyjnych; założycielka dwóch funkcjonujących ogrodów społecznych w Gdańsku; autorka publikacji edukacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego i zmiany społecznej; pomysłodawczyni festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą” (i kuratorka w latach 2013-2015), producentka targów "Święta na Mysiej" w Warszawie i cyklu micro-festiwali "Oko na..." w hotelach Puro. W swoich projektach wykorzystuje sztukę i ogrodnictwo miejskie jako narzędzia mediacji, a także metodykę placemakingu i społecznej i design thinking. Autorka niezliczonych postów na fanpage'ach o wielotysięcznych zasięgach.
Odważni w rysowaniu - czyli o myśleniu wizualnym, sposobach na wizualną pracę z uczestnikami i pożytkach z tego płynących
Prowadzący: Dorota Kostowska
Koordynacja/Miejsce: Wzgórze Zamkowe/ sala konferencyjna
Liczba uczestników: 20
Na warsztatach ośmielam i przypominam jaką frajdą jest rysowanie. Pokażę jak łatwo można komunikować się za pomocą obrazu i udowodnimy, że każdy to potrafi. Nauczę prostych trików i zdradzę parę rysunkowych tajemnic. Wspólnie stworzymy rysunkowy przewodnik.
Przyjdź porysować!
Dorota Kostowska: Ty mówisz, ja rysuję, wszyscy mają przed oczami obraz całości - to jest właśnie zapis graficzny na żywo (graphic recording). Zawodowo zajmuję się zapisem graficznym podczas konferencji, szkoleń, tworzę wielkoformatowe rysunki na zamówienie i ośmielam innych do wykorzystywania rysowania w codziennej pracy i komunikacji z innymi jako facylitatorka. Znajdziesz mnie tutaj: www.dorotakostowska.pl i tutaj: www.instagram.com/dorota.kostowska
Wzornictwo PRL – elementarz. Vademecum kolekcjonera
Koordynacja/ miejsce: Muzeum Zabawy i Zabawek
Prowadzący: Kasia Hodurek-Kiek
Liczba uczestników: 20
Na zajęciach porozmawiamy o modzie na meble i dodatki w estetyce określanej jako mid-century i o tym, jak na nowo projekty z czasów PRL-u zadomowiły się w naszych wnętrzach.
Omówimy perełki wzornicze tego okresu, projekty produkowane w wielkich nakładach, jak fotel 366 Józefa Chierowskiego i te, które powstały tylko jako prototypy na przykład fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego, czy regał Romana Hałasa. Poznamy nazwiska polskich projektantów i najlepsze rozwiązania tego okresu z zakresu projektowania mebli, ceramiki, szkła oraz zabawek. W usystematyzowaniu wiedzy pomoże nam elementarz kolekcjonera. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, gdzie wyszukiwać skarby polskiego wzornictwa, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu własnej kolekcji i jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz. W części warsztatowej stworzymy miniaturę krzesełka w popularnej w czasach PRL-u technice „oplotu”. Może być ono zabawką bądź też stylowym dodatkiem aranżacji wnętrza. Warsztat podyktowany jest zmianą części ekspozycji stałej Muzeum Zabawek i Zabawy, prezentującej zabawki z okresu PRL-u. Otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na grudzień 2019 roku, w ramach obchodów 40 – lecia Muzeum Zabawek i Zabawy.
Kasia Hodurek-Kiek - kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy, pasjonatka wzornictwa tego okresu. Zbiera krzesła, fotele i stoliki, w kolekcji posiada również ich miniaturowe wersje w postaci mebelków dla lalek. Kuratorka wystaw: „Czekoladowa mieszanka” (2009), „Zabawki fantazją malowane. W 100 – lecie Warsztatów Krakowskich 1913-1926” (2013), „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u” (2017) – wystawa ta prezentowana była również w ramach Łódź Design Festival 2019. Autorka publikacji dotyczącej wzornictwa mebelków dla lalek i przemysłu zabawkarskiego w PRL-u „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Pomysłodawczyni i animatorka warsztatów edukacyjnych.
Od słowa do działania! czyli jak zabrać się do realizacji projektu „Po sąsiedzku”
Koordynacja/ miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej/Wzgórze Zamkowe
Prowadzący: Magdalena Lang/ Jolanta Białek
Liczba uczestników: 20
Pokażemy i przećwiczymy z uczestnikami różne warianty pracy nad projektem Po sąsiedzku. Sąsiedztwo rozumiemy szeroko - jako np. najbliższe otoczenie, ale też różnorodność, inność, wielokulturowość. Pokażemy, jak realizować projekt w społeczności lokalnej, tworząc grupę rozmaitych podmiotów związanych bezpośrednio lub pośrednio z edukacją i kulturą metodą interpretacji dziedzictwa. Będziemy pracować pod wspólnym szyldem NASZE DZIEDZICTWO przy różnych stolikach: historia, kultura, przyroda, zabawa, tradycje, a punktem wyjścia będzie zawsze jakieś SŁOWO. Zaprosimy też uczestników do samodzielnego wykonania prostych zabawek (z przeszłości) - prezentując warsztat realizowany w OMPiO „Gdy nie było zabawek…”.
Jolanta Białek – kierownik działu edukacji. Polonistka, teatrolog, wiele lat uczyła języka polskiego w szkole podstawowej, później w gimnazjum, gdzie była też dyrektorem. Koordynowała liczne projekty młodzieżowe i dla dorosłych (również międzynarodowe w ramach organizacji Jugendwerk). Jest edukatorem metod aktywizujących, redaktorem (magazyn psychologiczny „Charaktery”, „Style i Charaktery”, „Psychologia w Szkole”), instruktorem teatralnym, laureatką licznych nagród za działalność kulturalno-oświatową, w tym nagrody Ministra Kultury oraz tytułu Zasłużony Działacz Kultury. W OMPiO od 2012 r. kieruje działalnością edukacyjną i nie tylko. Bywa nadaktywna, ciągle coś wymyśla i potem musi te pomysły realizować.
Magdalena Lang-Trela – historyk i nauczycielka. Kielczanka z serca i urodzenia, „z niejednego pieca na świecie chleb jadła”. Od początku 2016 roku związana z OMPiO. Zajmuje się oprowadzaniem (także w języku angielskim), tłumaczeniem zawiłości historii najmłodszym, starszym i tym całkiem dojrzałym, opracowywaniem zajęć, prowadzeniem warsztatów. Przygotowuje i współorganizuje wydarzenia w Ośrodku.
Słowa, których nie słychać
Koordynacja/ miejsce: Teatr Lalki i Aktora Kubuś
Prowadzący: Ewa Lubacz, Michał Olszewski
Liczba uczestników: 15
Aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – Ewa Lubacz oraz Michał Olszewski zapraszają na warsztaty ruchowe z elementami pantomimy i żonglerki. Słowo w teatrze nie zawsze musi wybrzmieć, często zastępuje je ruch, mowa ciała, gest. Umiejętność porozumiewania się bez słów jest nie lada sztuką, czasem koniecznością. Podczas warsztatów pobudzimy naszą wyobraźnię ruchową, nauczymy się, w jaki sposób rozwijać ekspresję własnego ciała, poznamy podstawy pantomimy, nauczymy się żonglować dwoma, trzema, czterema, a nawet pięcioma piłeczkami. W ruch wprowadzimy obręcze, maczugi oraz talerzyki. Zajęcia kierujemy do animatorów, performerów, jak również amatorów, chcących rozwijać swoje umiejętności pracy z ciałem i ruchem.
Każdy z uczestników warsztatów otrzyma w prezencie 3 profesjonalne piłeczki żonglerskie, melonik oraz rękawiczki.
Ewa Lubacz - aktorka TLiA „Kubuś”, szczudlarka, animatorka kultury, pedagog, absolwentka Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku AT w Warszawie, UMCS w Lublinie (Animator i Menedżer Kultury) oraz UJK w Kielcach (Edukacja Muzyczna). Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (2013 r.) i School of Modern Mime w Warszawskim Centrum Pantomimy (2015 r.). W swoich działaniach wykorzystuje teatr pantomimy, teatr uliczny, technikę dramy oraz metody Jana Dormana.
Michał Olszewski - aktor TLiA „Kubuś”, żongler, dziennikarz, animator kultury, autor spektakli teatralnych, absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Politechniki Świętokrzyskiej. W swoich działaniach najchętniej wykorzystuje metody pedagogiki cyrku oraz pedagogiki zabawy.
Warsztaty stolarskie - drewniane pomoce dydaktyczne
Koordynacja/ miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach/ stolarnia IDK
Prowadzący: Anna Bera/ Dzikie dzieci
Liczba uczestników: 15 osób
Tym razem eksperymentalnie do udziału w warsztacie zapraszamy dorosłych, którym zaproponujemy zajęcia w takiej samej formie, w jakiej prowadzimy je dla najmłodszych. Uczestnicy będą mieli szansę poznać perspektywę dziecka biorąc udział w praktycznej części warsztatu, gdzie stawiamy na samodzielność, doświadczanie swojej siły i naukę przez próbowanie. Podczas tych zajęć nauczymy się pracować przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Będziemy piłować, wiercić, szlifować i wbijać gwoździe. Poznamy różne gatunki drzew w najrozmaitszej postaci. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji całą stertę drewna prosto z lasu, deski, pniaczki, kłody, z których wspólnie zbudujemy drewniane projekty.
W drugiej części warsztatu podzielimy się doświadczaniem udziału w części praktycznej, wymienimy się spostrzeżeniami i odczuciami. Projektantka Anna Bera podzieli się swoim pomysłem na pracę z dziećmi. Odpowie też na pytania: Skąd się wzięły Dzikie Dzieci. Jak powstają zabawki z lasu. Jak można się nimi bawić, a jak nie wolno ich używać. W jaki sposób wspierać, inspirować dziecięcą aktywność?
Anna Bera - projektantka wzornictwa i zarazem stolarz, od 2015 roku współtworzy z siostrą Małgorzatą Matwiejczyk - psychoterapeutką projekt Dzikie Dzieci. Dzikie Dzieci to pracownia stolarska gdzie z kory, gałęzi i patyków powstają naturalne drewniane zabawki, które dzięki minimalnemu przetworzeniu pozostają częścią przyrody. Jest to seria obiektów otwartych i niezdefiniowanych, które wspierają swobodną zabawę. Dzikie Dzieci to także autorskie warsztaty twórcze, podczas których dzieci samodzielnie tworzą prace z drewna. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z materiałem i wysiłek włożony w jego obróbkę daje radość, satysfakcję i moc!. Projekt powstał z przekonania, że bliskość przyrody uczy, rozwija zmysły, leczy; jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.
Czy za pomocą słów jesteśmy w stanie coś zaprojektować? Warsztaty tworzenia modeli w technice 3D
Koordynacja/ miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach/ Kielecki Park Technologiczny
Prowadzący: Dominika Janicka
Miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach
Liczb uczestników: 10 (praca w 2-osobowych zespołach)
Uczestnicy wykonają prosty model wazy używając programu komputerowego. W trakcie zajęć odbędzie się pokaz pracy drukarki 3D. Na warsztatach spróbujemy napisać własny algorytm generujący formę wazy. Uchylimy rąbka tajemnicy czym jest projektowanie parametryczne, i jak je wykorzystać. Warsztaty poprzedzi krótki wprowadzający nt. jak języki programowania mogą wspomóc warsztat projektowy i jak zaawansowane nauczanie maszynowe może zastąpić niektóre prace projektowane.
Dominika Janicka - ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. W 2018 roku ukończyła program Szkoła Pionierów dla młodych innowatorów, organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i University of Cambrige Enterpise. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce, Belgii, Niemczech i Chinach.
W swojej działalności łączy pracę akademicką oraz badawczą z praktyką projektową. Jej projekty balansują między architekturą i dizajnem. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy na Biennale Designu w Lubljanie oraz publikowane m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w wielu konkursach architektonicznych i projektowych.
Od 2012 roku prowadzi własną praktykę projektową. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie współprowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej. Swoją wiedzę na temat przestrzeni publicznej wykorzystuje również we współpracy z fundacją „Wspólnie” LaFargeHolcim. Od 2018 roku jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Powrót do rzemiosła. Warsztaty introligatorskie oraz papier czerpany w praktyce
Koordynacja: Instytut dizajnu w Kielcach/ pracownia papieru IDK
Prowadzące: Joanna Kurkiewicz, Aleksandra Banaś
Liczba uczestników: 20
Miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach/ czytelnia Instytutu i pracownia papieru i druku
Tradycyjny warsztat rzemieślniczy przeżywa prawdziwy renesans. Zwiększony popyt na przedmioty rękodzielnicze to rezultat aspiracji i wyborów zakupowych świadomych konsumentów. W opozycji do masowej produkcji, tego typu przedmioty cechuje jakość oraz indywidualny rzemieślniczy sznyt. Ograniczenie konsumpcji pozwala zwrócić większą uwagę na kwestię jakości wykonania posiadanych rzeczy. Część praktyczna warsztatów poszerzy umiejętności i wiedzę uczestników z zakresu technik introligatorskich. Uczestnicy poznają zasady szycia zeszytowego, wykonają własnoręcznie zestaw zeszytów i notatników. Podczas warsztatów będzie również do dyspozycji wiele materiałów z fragmentami tekstów pisarzy związanych z regionem świętokrzyskim, które posłużą do zaprojektowania literackich rozkładówek w wykonywanych notesach.
Na warsztatach czerpania papieru uczestnicy zmierzą się z tradycyjnym sposobem jego produkcji: dowiedzą się z czego powstaje papier, jaka jest historia jego wytwarzania oraz poznają różne techniki czerpania: metodę japońską i europejską. Do stworzenia papierów czerpanych z charakterystyczną nierówną krawędzią wykorzystamy masy z celulozy drzewnej i roślin włóknistych. Dowolnie miksując kolory i dodając suszone rośliny oraz przyprawy, będzie można tworzyć własne kompozycje nadając papierom indywidualny charakter.
Joanna Kurkiewicz - absolwentka ASP w Łodzi; dyplom wykonany w 2012 roku w pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na wydziale Grafiki oraz w pracowni Papieru na wydziale Tkaniny i Ubioru; w 2018 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w dyscyplinie sztuk pięknych; brała udział w ponad 60 wystawach w kraju i za granicą. Jej prace prezentowane były m.in. we Francji, w Czechach, w Niemczech oraz na Malcie; producentka i kuratorka wystaw oraz koordynatorka projektów edukacyjnych; od 2013 roku związana z Instytutem dizajnu w Kielcach. W pracy zawodowej działa na styku dizajnu i rzemiosła, angażuje się w projekty, które wymagają pracy manualnej i umiejętności warsztatowych, z tego względu czuje się bardziej drukarzem niż projektantem graficznym. Od 2016 roku realizuje projekt Papier plus druk, który łączy zamiłowanie do starych technik druku i papierowy dizajn. W ramach autorskiej pracowni szyje, drukuje i składa zeszyty w limitowanych seriach oraz prowadzi warsztaty papieru i druku.
Aleksandra Banaś - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się ilustracją i grafiką warsztatową, laureatka konkursu „Książka Dobrze Zaprojektowana – zacznijmy od dzieci „. Kuratorka wystawy „Lekcja dizajnu. Polskie marki tworzące z myślą o dzieciach". Pracuje w Instytucie Dizajnu i na co dzień prowadzi program edukacyjny dla szkół Lekcje dizajnu. Jest również odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów w różnych cyklach tematycznych skierowanych do dzieci, dorosłych oraz seniorów. Współpracuje z młodymi polskimi markami, współtworząc wystawy w przestrzeni Instytutu.
Pełne słowa, puste miski
Koordynacja/ miejsce: Instytut Dizajnu w Kielcach/ pracownie ceramiczne IDK
Prowadzący: Michał Podleśny, Jolanta Szymanowska
Liczba uczestników: 15
Warsztaty w pracowni ceramicznej będą pozwalały na wypróbowanie kilku technik zdobienia ceramiki. Białe porcelanowe kubki posłużą nam jako tło do tworzenia haseł z wcześniej przygotowanych słów. Wybrane sentencje będą nakładane przy pomocy kalki ceramicznej, a następnie po zajęciach utrwalone w piecu ceramicznym.
Kolejna technika zdobienia będzie dawała możliwość podszkliwnego zdobienia wstępnie wypalonej miseczki. W tej technice będziemy używać kolorowych tlenków ceramicznych oraz stempli w kształcie liter, które pozwolą nam utrwalić własne hasła, a także skorzystamy z pędzli, by uzyskać ekspresyjne efekty. Na koniec każdy będzie miał możliwość poszkliwienia własnej miseczki, by była gotowa do wypału.
Warsztaty ceramiczne pozwolą prześledzić cały proces produkcyjny powstawania wyrobów ceramicznych, przy okazji przekazując również użytkowe pamiątki.
W programie zwiedzanie zaplecza ceramicznego: pomieszczeń piecowni, modelarni oraz przedstawienie projektów pracowni ceramicznej.
Michał Podleśny – urodzony w 1990 w Częstochowie, absolwent ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Do swojej twórczości podchodzi jak do kolejnego wyzwania, poszukując nowych środków wyrazu. Charakteryzuje się ona sztuką figuratywną odznaczającą się groteskowym komentarzem do rzeczywistości. Swoje działania ceramiczne często wzbogaca stosując inne tworzywa i media: metal, drewno, kamień, tworzywa sztuczne, dźwięk, ogień. Twórca pieców eksperymentalnych, m.in. pieca latającego powstałego podczas VIII edycji Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Kilkakrotnie współpracował z artystą Mateuszem Grobelnym przy gorącym projekcie Akwarium Ognia; organizowanym na bolesławieckich dniach ceramiki. Pasjonat wypalania ceramiki drewnem twórca autorskich pieców podczas dni sztuki w Kurniku oraz Cisnej. Laureat ogólnopolskiego konkursu na czarkę herbacianą we Wrocławiu.
Jolanta Szymanowska - absolwentka kieleckiego plastyka, specjalizacja ceramika oraz UJK na wydziale artystycznym, kierunek grafika. Doświadczenie w pracy z grupą zdobywała na wyjazdach z Wolontariatem Studenckim, co zaowocowało zdobyciem statuetki Wolontariusza Roku. Aktualnie prowadzi cykle warsztatów "Prosto z pieca" oraz "Dekonstrukcja". Angażuje się również społecznie, pomagając we Wrocławiu w przeprowadzaniu akcji Empty Bowls, a następnie organizując edycję kielecką we własnym mieście, a także współpracując z Polskim Związkiem Niewidomych. Jej prace można było zobaczyć w BWA oraz w Muzeum Historii Kielc, pt. "PO-równania". W Instytucie Dizajnu opiekuje się pracownią ceramiczną, uwielbia wymyślać i prowadzić warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Tworzy, przetwarza, dekonstruuje. W wolnym czasie szyje oraz tworzy concept arty do gier.
Haft typograficzny + manipulacje tkaniną
Miejsce/ koordynacja: Instytut Dizajnu w Kielcach/ Ambasada dizajnu- pracownia tkaniny
Prowadzący: Jakub Święcicki, Hanna Zarzycka
Liczba uczestników: 15
Warsztaty rozwijają umiejętności wykorzystania tkanin i metod ich dekorowania w codziennej pracy animatora kultury. Zajęcia z haftu ręcznego na tamborkach przy użyciu punch needle z hasłami, słowami oraz wzorami typograficznymi. Uczestnicy poznają także rozmaite techniki manipulacji tkanin: smocking, plisowanie, kreatywne szycie. W międzyczasie odbędzie się prezentacja możliwości wykorzystania hafciarki komputerowej, która pokaże, w jaki sposób powstają przygotowane przez Ambasadę Dizajnu projekty.
Jakub Święcicki - projektant tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych. Od ponad dwóch lat czynnie związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię tkaniny i koordynuje działania Ambasady Dizajnu. Pomysłodawca Uszyj to sam - cyklu warsztatów krawieckich dla początkujących. Absolwent wzornictwa o specjalności projektowanie produktu na UJK w Kielcach.
Hanna Zarzycka-Konieczkiewicz - koordynator warsztatów pracowni tkaniny / Ambasady Dizajnu w Kielcach. Terapeuta zajęciowy, pasjonatka mody i sztuki, z natury estetka. Popiera ideę Fair Trade. Najchętniej zrewolucjonizowałaby świat marek przemysłu odzieżowego. Zwolenniczka prostoty formy i harmonii barw.
Warsztaty kaligrafii wielkoformatowej
Miejsce/ koordynacja: Instytut Dizajnu w Kielcach/ sala warsztatowa
Prowadząca: Olga Grabiwoda
Liczba uczestników: 15
Uczestnicy zapoznają się z techniką pisania minuskuły karolińskiej za pomocą piórka ściętego, następnie za pomocą nietypowych narzędzi (szczotki, pędzle malarskie) wykonają napisy na planszach w dużym formacie.
Aria Milewska - plastyk i pedagog. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach malarstwa i rysunku. Uczestniczyła w kursach kaligrafii historycznej w Krakowie i Perugii. Swoją pasją dzieli się z uczniami i uczestnikami kursów pięknego pisania.
Geologiczny glosariusz regionu świętokrzyskiego
Koordynacja/ miejsce: Geopark
Prowadzący: Michał Poros, Jerzy Jędrychowski
Liczba uczestników: 20
Jak wykorzystać lokalne dziedzictwo geologiczne w edukacji dzieci i młodzieży? W jaki sposób pokazać poprzez zajęcia edukacyjne zależności pomiędzy dziedzictwem przyrodniczym a dziedzictwem kulturowym? Jakie narzędzia i metody wykorzystać, aby zainteresować młodego odbiorcę tematyką zajęć?
Warsztat skierowany jest do edukatorów z instytucji zajmujących się szeroko pojętą edukacją nieformalną, w tym osób zainteresowanych zagadnieniem wykorzystania lokalnego dziedzictwa w edukacji dzieci i młodzieży.
Podczas warsztatów dowiemy się jak można wykorzystać walory przyrodnicze naszej ,,małej ojczyzny’’ w edukacji dzieci i młodzieży. Zaprezentujemy również przykładowe narzędzia, które wykorzystujemy w tego typu edukacji. Uzupełnieniem warsztatów będzie wycieczka z przewodnikiem po Centrum Geoedukacji. Podczas wycieczki będzie możliwość zaobserwowania przykładowych warsztatów szlifierskich dla dzieci
i młodzieży prowadzonych w ramach Klubu Miłośników Geologii. Przedstawimy również przykład innowacyjnego zaaranżowania przestrzeni ekspozycyjnej i sposobów jej wykorzystania w edukacji dzieci i młodzieży. Finałem wycieczki będzie wirtualna wycieczka w czasie na pokładzie specjalnej kapsuły badawczej stanowiącym integralny element ekspozycji.
Michał Poros – absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach, geograf, licencjonowany przewodnik świętokrzyski, Kierownik Centrum Geoedukacji, członek zarządu Świętokrzyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych, przewodniczący zarządu Geoparku Świętokrzyskiego aspirującego do Sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Koordynator projektów z zakresu edukacji i turystyki geologicznej. Współtwórca ogólnopolskiej inicjatywy Polskie Forum GEO-PRODUKT. Twórca i koordynator inicjatywy GEO-GUIDE – pierwsze w Polsce profesjonalnego kursu
z geologii i geoturystyki dla przewodników terenowych.
Jerzy Jędrychowski – absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach, wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Geologicznego, kolekcjoner okazów geologicznych z nastawieniem na świętokrzyskie regionalia, miłośnik fotografii z ukierunkowaniem na zdjęcia „geostruktur”, autor i współautor publikacji o tematyce geologii regionalnej skierowanej głównie dla dzieci i młodzieży, autor geologicznego elementarza dla miłośników geoturystyki - „Świętokrzyskie GEO”. Wraz z żoną Barbarą prowadzi Klub Miłośników Geologii działający od 14 lat w strukturach Geoparku Kielce.
Spacery tematyczne
Zapraszamy Was na trzy tematyczne spacery: spotkanie z Kielcami, historią Rzeczypospolitej albo znakami rozpoznawczymi miasta - Instytutem Diznajnu i Wojewódzkim Domem Kultury. .
Śladami dawnych Kielc i kielczan
Naszych gości zaprosimy na wędrówkę po miejscach związanych z historią Kielc. Spacer rozpoczniemy od Pomnika Czwórki Legionowej i przybliżenia jego ciekawych i ważnych dla historii miasta losów. Później przejdziemy Kielecką Aleją Sław, w której znajdują się popiersia ważnych dla Kielc i kielczan osób. Następnym etapem naszej wycieczki będzie Park Miejski, w którym odwiedzimy ptaszarnię. Później zwiedzimy jeden z najcenniejszych zabytków naszego miasta – kielecką katedrę i przystaniemy na chwilę przy znajdującym się nieopodal pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Tuż obok znajduje się jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszego miasta – wczesnobarokowy Pałac Biskupów Krakowskich, który warto jest zobaczyć.
Warto też zwiedzić ogród włoski znajdujący się po jego zachodniej stronie. Jeśli czas pozwoli – zajrzymy także do Pałacu, w którym siedzibę ma jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach i zwiedzimy aktualną wystawę. Kolejnym etapem na trasie naszego spaceru będzie pomnik Tadeusza Kościuszki, później pomnik Armii Krajowej i pomnik Henryka Sienkiewicza. Trasa naszej wędrówki zaprowadzi nas następnie do Muzeum Historii Kielc i na XII-wieczny rynek naszego miasta. Nieopodal znajduje się Kościół Świętego Wojciecha doskonale znany czytelnikom „Dzienników” Stefana Żeromskiego – też do niego zajrzymy. Zobaczymy jeszcze ślady najstarszej osady z przełomu XI i XII w. znajdujące się obok kościoła i w drodze powrotnej ulicą Kościuszki obejrzymy pomnik postawiony w miejscu obozowania wojsk Tadeusza Kościuszki i później pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.
Liczba uczestników: 20
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach – podziemia, zbiory i ciekawostki
Naszych gości zaprosimy na zwiedzanie liczących kilkaset metrów podziemnych korytarzy i tuneli WDK skrywających wiele tajemnic i urządzeń z pierwszej połowy XX w. W trakcie spaceru będziecie mieli okazję zobaczyć m.in. pochodzący z 1935 r. system klimatyzowania pomieszczeń oraz liczne unikatowe urządzenia, w tym np. silniki tłoczące powietrze. Później zaprosimy wszystkich do Izby Regionalnej, w której zgromadziliśmy bogaty i arcyciekawy zbiór prac twórców regionu świętokrzyskiego. Nasza kolekcja współczesnej sztuki ludowej obejmuje m.in.: garnki, rzeźby drewniane i ceramiczne, obrazy, ozdoby bibułkowe.
Na koniec zwiedzimy aktualne wystawy w WDK. Nasi goście będą mogli się dowiedzieć, jak funkcjonuje nasz dom kultury oraz jakie projekty prowadzimy.
Liczba uczestników: 30
Kielce w pigułce
Na spacerze poznamy Kielce w pigułce. W ciągu dwóch godzin poznamy najważniejsze miejsca w naszym mieście. Porozmawiamy o historii Kielc, losach miasta na przestrzeni lat, ale nie zabraknie też ciekawostek. Na pewno każdy znajdzie na spacerze coś dla siebie.
Jakub Juszyński – kielecki bloger, piszący po podróżach i smakach. Od kilku lat organizuje spacery po Kielcach i okolicy, aby pokazać uczestnikom miejsca, które mijają na co dzień w nieco innych świetle.
Liczba uczestników: 35
Spotkanie z historią
W ramach spotkania z historią odwiedzimy Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, mieszczący się w części odrestaurowanego dawnego więzienia. Zwiedzimy wystawę stałą pokazującą drogę Rzeczypospolitej ku odzyskaniu niepodległości oraz rzeczywistość w okupowanej Polsce. Zejdziemy także do karcerów i poznamy historie ludzi osadzonych w kieleckim więzieniu.
Liczba uczestników: 35
Spotkanie z dizajnem
Oprowadzanie po Instytucie Dizajnu i zwiedzanie wystawy Dziewczyny na warsztat! Instytut to nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjne. W unikatowej architekturze budynku XIX — wiecznego więzienia mieszczą się wyjątkowe wnętrza, w których organizowane są wystawy, warsztaty, szkolenia i rezydencje. W trakcie spotkania zwiedzimy wystawę w Galerii Głównej, ale także zajrzymy na zaplecze Instytutu, odwiedzimy czytelnię, pracownie i miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.
Liczba uczestników: 35
Program towarzyszący
Program tegorocznej Giełdy wzbogaciliśmy także o wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w spektaklu i warsztatcie interpretacji głosowej „Pana Tadeusza”.
Film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim
Data: 21 października
Miejsce: Sala Koncertowa, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Film pokazuje miejsca związane z Herlingiem-Grudzińskim, poczynając od stacji w Suchedniowie, młyn, las, drogę do domu rodzinnego... Miejsca zamieszkania, szkołę, a także miejsca nawiązujące do jego wspomnień i zawarte w jego twórczości.
„Pielgrzym - zwierciadło wieku zniewolenia” - spektakl
Data: 21 października
Miejsce: Sala Koncertowa, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
To spektakl na podstawie oryginalnego scenariusza stworzonego na 100-lecie urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wystąpią wykonawcy 60+, seniorzy-amatorzy, ludzie doświadczeni w kontaktach międzyludzkich, natomiast niekoniecznie obeznani ze sceną. Są to nauczyciele, poloniści, wykładowcy, m.in. była Wojewoda Świętokrzyska - Bożentyna Pałka-Koruba.
Scenariusz powstał z myślą o tym, by przedstawić osobę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w sposób wysublimowany, a zarazem przybliżyć odbiorcom jego trudne życie.
Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Szostak
Akcja: Soplicowo
Data: 22 października
Miejsce: Wzgórze Zamkowe
Warsztat interpretacji głosowej utworu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Po pierwsze - element zaskoczenia - każdy losuje swój fragment. Po drugie - matematyka - tak będziemy liczyć sylaby, wyznaczać metrum i akcenty oraz zręcznie skakać po przerzutniach. Po trzecie - wyobraźnia, myśl i emocja, czyli to, co lubimy najbardziej. To się nie skończy szybko. To wciąga. To uzależnia. Każdą i każdego. Do zobaczenia Zosie, Telimeny, Tadeusze, Rejenci, Asesorzy i inni Hrabiowie!
Mateusz Nowak - filolog polski i logopeda (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Recytator, instruktor żywego słowa, aktor-monodramista. Absolwent studiów podyplomowych z zakresów zarządzania w Collegium Civitas i Polskiej Akademii Nauk (Warszawa). W zakresie zarządzania projektami posiada Certyfikat Prince 2 Foundation. Od 2003 roku związany z działalnością kulturalną jako animator, edukator i artysta. Stypendysta i Animator Programu Dom Kultury + (Narodowe Centrum Kultury). Laureat nagród Marszałka Województwa Lubelskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Lublin. W 2016 roku Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2017 Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w 2019 Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Laureat Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku.