Settings and search
"Natura czy kultura?" - działania w odniesieniu do bogactwa kulturowego i przyrodniczego Warszawy
Wieloaspektowa wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej pt. "Syrena herbem twym zwodnicza" stała się pretekstem do rozmyślań nad zagadnieniem filozoficznym "Natura czy kultura" i działań artystycznych z przeróżnymi grupami, które podejmowały problem w rozmaitych aspektach - od wpływu położenia Warszawy nad rzeką na jej obraz kulturowy do uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości.
Miejsce: Muzeum nad Wisłą i okolice, Park Skaryszewski
Termin: kwiecień-czerwiec 2017
Cele:
-
pobudzenie wyobraźni przy wykorzystaniu wybitnie pojemnego znaczenia hybrydowości, odnalezienie współczesnego języka wypowiedzi artystycznej, wynikającego z historyczno-kulturowych uwarunkowań
-
odnalezienie tożsamości warszawiaka i pogłębienie znajomości historii naszego miasta
-
wzbudzenie procesu myślowego w kontekście styku natury, nauki i sztuki
Grupa docelowa:
-
młodzież gimnazjalna
-
dorosłe kobiety
Najważniejsze etapy:
Wstępne badanie pokazało, że wciąż brakuje wystarczającej oferty kulturalnej dla gimnazjalistów, stąd moje działania adresowane do młodzieży. Poszukiwanie języka komunikacji z młodym odbiorcą i nowych pretekstów do kulturotwórczego dialogu, stawia mnie w permanentnej gotowości do wykorzystywania zjawisk sztuki do działań artystyczno-edukacyjnych. Taką okazję stworzyła wystawa MSN-u o syrenach. Wielopoziomowe rozważania na wystawie, przy wykorzystaniu nowych mediów, doprowadziły do dalszych rozszerzeń tematu na styku kultury i natury w kontekście parków miejskich, stąd kolejnym punktem działań był Park Skaryszewski, gdzie współistnieją rzeźby i piękno przyrody. Obiekty sztuki stawały się pretekstem do rozważań o formach, kontekstach i zawartych treściach, ale to uczestnicy je inicjowali przy pomocy internetowego przewodnika po wystawie. Gimnazjaliści dzielili się tym, co odkryli dla siebie w kontakcie z wybranymi dziełami, dorosłe kobiety zobaczyły w nich z kolei swoje doświadczenia.
Odniesienie do tematu OGP:
Tak w muzeum, położonym nad Wisłą, jak i w parku z trzema zbiornikami wodnymi, nie sposób było pominąć zagadnienia wpływu wody na życie i kulturę warszawiaków. Każdorazowo zaczynaliśmy od pobytu nad Wisłą i rozmowie o kontekstach, jakie za sobą niesie położenie miasta nad rzeką - przyrodniczych, historycznych, patriotycznych, mitologicznych. Jej moc pobudzania wyobraźni pozwoliła na owocne warsztaty twórcze pt. "Współczesne hybrydy". Spotykaliśmy nad brzegiem Wisły, aby naturalnie przejść na wystawę, która podejmowała temat symbolu miasta, wody i jej hybrydowych mieszkańców, którzy pobudzali wyobraźnię uczestników. Animowałam działania przy zaznaczeniu pytania "Natura czy kultura?", aby na koniec wybrzmiała teza współistnienia natury i kultury. Spotkania wokół wodnej wystawy zainspirowały kobiety do weryfikacji swoich marzeń, które odzwierciedliły w swoich pracach. W ten sposób zapoczątkowały swą przygodę ze sztuką współczesną. "Było świetnie. Mam nadzieję na więcej, bo z Tobą żadna wystawa nie będzie już niezrozumiała" - napisała na Facebooku jedna z uczestniczek.
Woda, jej moc wzbudzania narracji i emocji, znakomicie generowała treści edukacyjne i wpływała owocnie na kreację uczestników niezależnie od wieku. Moja misja przybliżania sztuki współczesnej różnym grupom społecznym została zrealizowana dzięki niezwykle pojemnemu tematowi wody i wielości dziedzin, które za sobą pociągała - historii, geografii, przyrody, kultury, sztuki, sportu, a nawet polityki. W ten sposób mogłam trafić do większej ilości odbiorców przez pryzmat ich zainteresowań, a potem płynnie przejść do zagadnień sztuki nowoczesnej. To świetna droga do wychowywania świadomych odbiorców kultury. Woda jest ważnym, inspirującym i symbolicznym tematem w sztuce, dlatego posiada moc szerokiego i dogłębnego odbioru, a co ważne, porusza emocje i wyobraźnię.
www: https://www.facebook.com/pg/projekt.art.edu/photos/?tab=albums
film: https://www.facebook.com/pg/projekt.art.edu/videos/?ref=page_internal