Settings and search
Sobibór - pamięć nie zna przedawnienia
Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zapraszają na otwarcie wystawy Sobibór - Pamięć nie zna przedawnienia. Ekspozycja prezentuje prace archeologiczne prowadzone na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze w latach 2011 – 2014.
Jedyna taka wystawa
Wystawa Sobibór - pamięć nie zna przedawnienia jest jedyną w Europie czasową ekspozycją poświęconą historii niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. W kontekście historii obozu opisuje unikalne efekty badań archeologicznych - jedynych tego typu realizowanych po wojnie na terenach poobozowych.
Szczególnego znaczenia w jej opisach nabiera bezprecedensowość najnowszych odkryć archeologicznych - odnalezienie pozostałości komory gazowej, tunelu, którym więźniowie tzw. Sonderkommando zamierzali uciec z obozu, krematoriów polowych, zabudowa rampy kolejowej czy wyjątkowego znaczenia zabytki ruchome.
Wystawa jest jedynym w Europie opracowaniem o aktualnym stanie badań i wiedzy historycznej na temat obozu i po raz pierwszy prezentuje najnowsze sensacyjne odkrycia archeologiczne dokonane w ubiegłym roku.
Organizatorzy:
Fundacja Polsko - Niemieckie Pojednanie
Narodowe Centrum Kultury
Prowincja Gelderland (Holandia)
Firma SUB TERRA - badania archeologiczne, Wojciech Mazurek
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie
Autorzy wystawy:
Scenariusz i realizacja wystawy - Marek Bem
Konsultacje archeologiczne: Wojciech Mazurek
Realizacje zdjęciowo-graficzne – Anna Daniluk-Kloc, Rafał Ratajczak, Grzegorz Fajge
Kurator wystawy z ramienia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu: Piotr Ławrowski