Settings and search
Pokazy filmu „Położna”
Stanisława Leszczyńska – przez swoje obozowe podopieczne nazywana mamą – w nieludzkich warunkach obozu zagłady przyjęła ponad 3 tysiące porodów, nie tracąc żadnego dziecka. Losy heroicznej akuszerki, która sama nie czuła się bohaterką, choć w imię własnych przekonań sprzeciwiła się nawet doktorowi Mengele, przybliżyć ma film dokumentalny pt. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, którego koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury.
Zapraszamy na specjalne pokazy filmu:
- 2 sierpnia (poniedziałek) o godz. 19.30 w parafii w Opolu - Winowie (projekcję organizuje Stowarzyszenie bł. Alojzego Ligudy w ramach Winowskich Spotkań Filmowych),
- 10 sierpnia (wtorek) o godz. 18.00 w Kinie Światowid w Elblągu (w ramach cyklu „kino na życzenie”).
Stworzenie obrazu opowiadającego o życiu legendarnej położnej z Auschwitz było dla reżyserki Marii Stachurskiej wypełnieniem swoistego testamentu, prywatnie jest bowiem krewną Stanisławy Leszczyńskiej.
Stanisława Leszczyńska urodziła się w 1896 r. w Łodzi i całe jej życie było związane z tym miastem. Tam przystępowała do sakramentów, poznała swojego męża, wyszła za mąż, urodziła i wychowywała dzieci. Tam też umarła. Całe jej życie – poza niecałymi 2 latami spędzonymi w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau – było związane z Bałutami, gdzie pracowała też jako położna.
Moje pierwsze wspomnienie cioci jest bardzo ciepłe, natomiast już jako dorastająca dziewczyna postrzegałam ją raczej jako osobę wzbudzającą respekt. Przynajmniej dzisiaj tak to mogę nazwać – mówi Maria Stachurska i podkreśla, że do stworzenia dokumentu zainspirowali ją wujowie, którzy opowiadali jej o losach swojej matki. Narratorką filmowej opowieści jest natomiast Elżbieta Wiatrowska, wnuczka Leszczyńskiej.
Ze wspomnień rodziny i ocalałych wyłania się postać kobiety, która mimo przeciwności nie zmienia swoich przekonań i w obozowej rzeczywistości tworzy więźniarkom namiastkę szpitala i bezpieczeństwa.
Producentem filmu jest SQUARE film studio. Film powstał dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Centrum Kultury, Telewizji Polskiej, EC1 Łódź – Miasto Kultury, firmy DI Factory i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.