Settings and search
Odsłonięcie muralu poświęconego K. K. Baczyńskiemu
22 stycznia, w 101. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Narodowe Centrum Kultury wspólnie z władzami dzielnicy Ursus odsłoniło mural poświęcony pamięci tego wybitnego poety, artysty, żołnierza, zlokalizowany na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 381, której patronem jest Baczyński.
Mural zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) jest efektem współdziałania ze społecznością szkoły, zarówno dyrekcją, jak i młodzieżą, oraz wykonawcą: firmą Good Looking Studio. Tę wielkoformatową ilustrację tworzy kolaż prac trójki uczniów, aktualnie ósmoklasistów: Mayi Ciężak, Mai Czułowskiej i Kamila Polaka, które powstały podczas specjalnych warsztatów, zorganizowanych dla uczniów przez NCK.
W uroczystości odsłonięcia muralu udział wzięli: Dyrektor NCK, prof. Rafał Wiśniewski, Burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński wraz z zastępcami: Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem, Renata Wysokińska-Bakker, dyrektorka szkoły oraz społeczność szkoły: grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice. Zwieńczeniem wydarzenia było przedstawienie poetycko-muzyczne w wykonaniu uczniów, poświęcone patronowi szkoły.
- Wierzę, że mural codziennie będzie przypominał Baczyńskiego i jego wzruszające wiersze nie tylko uczniom i pracownikom szkoły, ale też okolicznym mieszkańcom i wszystkim, którzy będą przechodzić obok tego budynku oraz że skłoni do sięgnięcia po jego poezję i refleksji nad wartościami, które determinowały działania poety i jego rówieśników z Pokolenia Kolumbów. Walce o te wartości Baczyński i jego koledzy z Armii Krajowej poświęcili swe życie – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Krzysztof Kamil Baczyński pozostawił po sobie bogatą spuściznę. W bardzo krótkim, niespełna 5-letnim okresie swojej aktywności twórczej, która przypadła przede wszystkim na czasy II wojny, napisał ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. To dorobek, na który wielu twórców pracowało przez kilkadziesiąt lat. Choć zapamiętaliśmy go przede wszystkim jako poetę i czołowego przedstawiciela pokolenia Kolumbów, był także utalentowany plastycznie, podobnie jak jego mistrz – Cyprian Norwid. Niestety rozpoczęcie studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uniemożliwiła Baczyńskiemu II wojna światowa. Zginął jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 23 lat. Był rówieśnikiem i kolegą z liceum im. Stefana Batorego bohaterów polskiego podziemia: Jana Bytnara „Rudego”, Jana Zawadzkiego „Zośki”, Aleksego Dawidowskiego „Alka”.
Rok temu, 22 stycznia 2021 r., w stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony jego pamięci na Powiślu - na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie. Malatura została zainspirowana fragmentem „Spojrzenia” – jednego z najpiękniejszych utworów poety. Stworzenie muralu było wyrazem hołdu dla jego talentu i wpisało postać poety w krajobraz Warszawy, miasta, które kochał i o którego wolność walczył w Powstaniu Warszawskim.