Settings and search
Konkurs o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2017
21 marca br. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosi laureatów 25. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Nagrody wzorowane są na najwyżej ocenianej na świecie amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. W tym roku Stowarzyszenie przyzna nagrody i wyróżnienia w 13 kategoriach tematycznych.
Główna Nagroda Wolności Słowa – najstarsza z Nagród SDP – dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka, Nagroda Watergate przyznawana jest za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego, Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego – za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Nagroda im. Janusza Kurtyki – za publicystykę o tematyce historycznej, Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – za dziennikarstwo ekonomiczne, Nagroda im. Aleksandra Milskiego – dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności, Nagroda im. Stefana Żeromskiego – za publikacje o tematyce społecznej, Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego, skierowana do młodych dziennikarzy (do 30 roku życia) – za wyróżniające się dokonania dziennikarskie, Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego – za publikacje o tematyce sportowej.
Fotoreporterzy mogli w tym roku startować w dwóch kategoriach fotograficznych: Nagroda im. Erazma Ciołka – za fotografię społecznie zaangażowaną oraz Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego – za fotografię o tematyce sportowej.
W ramach konkursu SDP prowadzona jest również nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS” (afiliowanego przy SDP) – Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.
Wśród kategorii konkursowych wyjątkowym zainteresowaniem dziennikarzy cieszy się ustanowiona w 2006 roku Nagroda im. Macieja Łukasiewicza – za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy. Nagroda ufundowana jest przez Narodowe Centrum Kultury, które od wielu lat jest partnerem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy organizacji konkursu o Nagrody SDP.
O konkursie
Konkurs o Nagrody SDP ma z pewnością znaczącą pozycję w środowisku dziennikarskim, promuje najlepsze niezależne dziennikarstwo i fotografię prasową. Nagradzane są nie osobowości dziennikarskie, a konkretne prace, dając tym samym wzorce dobrej publicystyki. Konkurs promuje prace oryginalne, nowatorskie, wiarygodne, z dobrze udokumentowanymi źródłami, o wybitnych walorach dydaktycznych i estetycznych, wyróżniającym się warsztacie dziennikarskim. Prace konkursowe gromadzi już od ćwierć wieku Pracownia Wolnego Słowa, działająca w ramach struktur SDP, która jest kapitalną bazą archiwalną polskiego dziennikarstwa.
W związku z konkursem Stowarzyszenie organizuje wystawę najlepszych prac fotograficznych nominowanych do Nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego i Nagrody im. Erazma Ciołka. Prezentowana będzie w foyer Centrum Prasowego Foksal już od 21 marca br.
Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze i fotoreporterzy. Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie konkursu.
Maciej Łukasiewicz (1941-2005) – znakomity dziennikarz i twórca. Był humanistą, miłośnikiem dobrej literatury i sztuk pięknych, kochał muzykę, interesował się architekturą, rozwojem cywilizacyjnym świata i pozostał do końca życia wierny swoim zamiłowaniom. Cenił piękno i precyzję w tekstach, indywidualny styl. Dbał przede wszystkim o poprawność języka prasowego, o kulturę w ocenach i wymianie poglądów. Był popularyzatorem nauki. Jako redaktor prowadzący opiniotwórcze pismo – „Rzeczpospolitą” – pozostał wzorem opiekuna twórców i ich dokonań. Pierwszy Laur SDP (w 2003 roku) otrzymał właśnie on.
Fundatorzy i sponsorzy:
BP Europa SE Oddział w Polsce, Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu Dolnym, FAKRO Sp. z o.o., Fundator Prywatny Nagrody im. Erazma Ciołka, GRUPA AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE „PUŁAWY” SA, Polska Agencja Prasowa, PGK Termy Uniejów Sp. z o. o., Zarząd Główny SDP
Partnerzy
Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
Patroni medialni
Polska Agencja Prasowa, Tygodnik Do Rzeczy, Gazeta Polska, Tygodnik Sieci, Telewizja Polska, Polskie Radio, Portal wPolityce, Portal Niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie, Telewizja Republika, TVP Historia, Salve TV, Forum Dziennikarzy, Kurier WNET