Settings and search
Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym
Koncert dla Niepodległej 10 listopada zjednoczy wszystkich Polaków! Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne na PGE Narodowym, transmitowane w publicznych stacjach radiowych i telewizyjnych będzie koncertową podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Przypomnimy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym na Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach. W trakcie Koncertu dla Niepodległej każdy Polak przeżyje chwile wzruszenia i radości, bo – jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich!
Tuż po okolicznościowym orędziu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wygłoszonym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpocznie się Koncert dla Niepodległej. Zainauguruje go Natalia Sikora wzruszającą piosenką napisana w przeddzień wybuchu stanu wojennego – to manifest dążących do oswobodzenia kraju spod komunistycznej władzy i walczących o odbudowę w pełni niepodległego kraju. W nawiązaniu do tych wartości, usłyszmy też pieśni legionowe – utwory, które towarzyszyły walczącym o niepodległość blisko sto lat temu.
W kolejnych odsłonach widowiska usłyszmy utwory powstańcze, piosenki okupacyjnej Warszawy i wspomnienie ofiar Holocaustu, przywołamy pamięć o tych, o których nie mówiło się w latach komunizmu ze względu na obowiązującą cenzurę.
W kolejne dekady przeniesie nas Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Dzięki Krystynie Prońko w nowej aranżacji usłyszymy „Mury” Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów „solidarnościowej” rewolucji. W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór „To wychowanie”, który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszmy też nietypowe wykonanie „Arahji” zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i „Chcemy być sobą” śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.
Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Sławek Uniatowski i Natalia Szroeder. Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię Moś, Stanisławę Celińską, Sławka Uniatowskiego, Sound’n’Grace, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, Tulię, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymelntalną i zespół SBB.
Aranżacje i kierownik muzyczny: Grzegorz Urban dodatkowa aranżacja: Adam Sztaba. Aranżacje stworzyli także Jan Smoczyński, Maciej Muraszko, Łukasz Bzowski, Marcin Majerczyk, Rafał Stępień, Marcin Mirowski, Michał Grymuza, Miłosz Wośko. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.
Występy artystów będą uatrakcyjniać wspaniałe efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. Koncert zakończy Hymn Państwowy w wykonaniu wszystkich zaproszonych artystów, chórów i orkiestry, oraz 45-tysięcznej widowni PGE Narodowego.
Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w koncercie – wraz z rodziną i przyjaciółmi do obejrzenia go w Telewizji Polskiej lub wysłuchania w Polskim Radiu, a osoby, które pobrały bezpłatne bilety zapraszamy do przybycia na PGE Narodowy najpóźniej na godz. 19.30. Transmisja w mediach publicznych rozpocznie się o godz. 20.10. Bądźmy tego dnia razem i wspólnie świętujmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo Niepodległa jest dla wszystkich!
W tej chwili nie są dostępne bilety na PGE Narodowy. Nieodebrane bilety wrócą do puli i będą ponownie dostępne 7 listopada.
Mecenasami koncertu są Grupa Lotos i PZU S.A. Partnerami są PGE Narodowy i Fundacja PZU.
Źródło: niepodlegla.gov.pl →