Settings and search
"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" - uroczysta premiera filmu "Karski i władcy ludzkości" w Moskwie
Wczoraj wieczorem, w środę 27 lutego br. odbyła się uroczysta, oficjalna premiera dokumentalno-animowanego filmu "Karski i władcy ludzkości" w reżyserii Sławomira Grunberga. Film, wyprodukowany przez Apple Film Production i LOGTV w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Tv Indie, Fundacją Przeszłość-Teraźniejszość oraz Rosyjsko-Polskim Centrum Dialogu i Porozumienia, już od 4 lutego będzie można obejrzeć aż w 40 rosyjskich kinach. Rosja to kolejny kraj, po Polsce i USA, w którym film o polskim bohaterze będzie wyświetlany w kinach.
Pokaz odbył się z udziałem reżysera Sławomira Grünberga i producenta filmu, Dariusza Jabłońskiego oraz współproducentek, Violetty Kamińskiej i Izabeli Wójcik.
Po premierowym pokazie filmu, który publiczność w przepełnionej sali przyjęła w ogromnym skupieniu, odbyło się spotkanie twórców z publicznością, podczas którego nie brakowało wielu emocjonujących pytań i odpowiedzi. "Naród, który traci pamięć, traci sumienie" - ten cytat ze Zbigniewa Herberta przywołał producent filmu, Dariusz Jabłoński, w odpowiedzi na pytanie o współczesny odbiór filmu i znaczenie bohatera, jakim jest Jan Karski, dla dzisiejszych widzów. "Filmowcy, a szczególnie dokumentaliści, maja obowiązek zachowania pamięci, pamięci opartej na prawdzie. Jan Karski jest przykładem, jak wiele może zrobić jeden człowiek przeciw totalitaryzmowi" - powiedział Jabłoński.
"Karski i władcy ludzkości" to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata EMMY, Sławomira Grunberga. Dokument miał swoją uroczystą premierę 23 kwietnia 2015 roku, przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a następnego dnia wszedł do polskich kin, zdobywając świetne recenzje krytyków i popularność wśród widzów. Pierwszy oficjalny pokaz filmu poza granicami kraju odbył się w Jerozolimie, z okazji 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich, a współorganizatorami pokazu przygotowanego przez Instytut Polski w Tel Avivie był Instytut Yad Vashem i Światowy Kongres Żydów. Na jesieni 2015 roku film miał premierę na Georgtown University i wszedł do amerykańskich kin, zdobywając znakomite recenzje ("….wzruszające spojrzenie na bohatera polskiego ruchu oporu", The Los Angeles Times ; "…fascynujący…." The New York Times).
Bohaterem filmu jest Jan Karski, pseudonim "Witold", jeden z pierwszych, który ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu "ostatecznego rozwiązania". Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. "Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć" - donosił w tzw. "Raporcie Karskiego", który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16 stronie "New York Timesa".
Kilka lat temu "Newsweek" uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia. W uznaniu zasług dla ludzkości Karski został odznaczony przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę w 2012 r. najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym - Prezydenckim Medalem Wolności. Sławomir Grunberg, reżyser: "Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie. Młodzi ludzie z natury rzeczy poszukują sensu życia i właściwych wzorców moralnych, a 'Karski i władcy ludzkości', pokazuje, że warto sobie czasem stawiać banalnie może brzmiące pytanie: Czy jako jednostka jestem w stanie zmienić świat?".
Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo czy jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz liczne rozmowy z - jak ich nazywał sam Karski - "władcami ludzkości", m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: "Karski - opowieść o emisariuszu" oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.
KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI
Gatunek: dokument / animacja
Produkcja: USA/ Polska 2015
Reżyseria/Zdjęcia: Sławomir Grünberg ("School Prayer", Wyrzutki", "Portrety emocji", "Ocaleni przez deportację", "Trans-akcja", "Płonący facet")
Scenariusz: Katka Reszke, Sławomir Grünberg, E. Thomas Wood
Produkcja: LogTV LTD & Apple Film Production
W koprodukcji z: Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Telewizją Polską SA, Narodowym Centrum Kultury, TvIndie Film, Fundacją Przeszłość i Teraźniejszość, Fundacja Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia
Dźwięk: Tomasz Dukszta C.A.S.
Montaż: Matylda Kawka, Katka Reszke
Autor sekwencji animowanych: Tomasz Niedźwiedź
Producenci: Sławomir Grünberg, Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik
Trailer: