Settings and search
Monodram "Zofia" na IV Olszyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora "SOLO"
Miło nam zakomunikować, że Monodram "Zofia/matka Anody" wg tekstu Anny Wakulik, w reżyserii Beniamina Bukowskiego w wykonaniu Małgorzaty Pieńkowskiej został zakwalifikowany do przeglądu konkursowego IV Olszyńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora "SOLO", które odbędą się w dniach 11-13 marca 2016 w Olsztynie.
Jury przeglądu wybrano 9 spośród 22 monodramów. Wśród nich:
- "3XTAK RUDNICKI" w wykonaniu Wojtka Kowalskiego
- "ZUPA RYBNA W ODESSIE" w wykonaniu Sebastiana Rysia
- "toniejestpostawartystyczna! Czyli premiery nie będzie" w wykonaniu Łukasza Pawłowskiego
- "LADY M." w wykonaniu Agnieszki Skawińskiej
- "POKUĆ" w wykonaniu Szymona Majchrzaka
- "UŚMIECH DOSTOJEWSKIEGO" w wykonaniu Grzegorza Szlangi
- "SALOME" w wykonaniu Anny Rakowskiej
- "ZOFIA/matka Anody" w wykonaniu Małgorzaty Pieńkowskiej
- "SAM" w wykonaniu Przemysława Wasilkowskiego
Prezentacje konkursowe odbędą się w sobotę (w godzinach 13-21) oraz niedzielę (13-19). Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie solo.mok.olsztyn.pl.
Monodram "Zofia/matka Anody" powstał w roku 2015 na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. w ramach działań na rzecz upamiętniania pamięci dziejów Żołnierzy Wyklętych.
Spektakl w poruszający sposób przywraca pamięć i przedstawia historię aresztowania i śmierci Jana Rodowicza "Anody", legendarnego żołnierza Batalionu Zośka, który zginął 7 stycznia 1949 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, po zatrzymaniu przez UB w wigilię 1948 roku. Zmarł po dwóch tygodniach najprawdopodobniej zakatowany na śmierć. Ubecy próbowali wmówić rodzinie, że Jan Rodowicz, który wypadł z okna IV piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego popełnił samobójstwo. Miał wtedy 26 lat.
Wątek rzekomego samobójstwa jest w spektaklu jedną z wersji wydarzeń, z którą Zofia -matka "Anody" próbuje się zmierzyć i poszukuje alternatywnej wersji prawdy, którą jej podano. Spektakl ma formę reminiscencji przebiegu wydarzeń, w której narracja UB przeplata się ze wspomnieniami rozmów matki z synem.
Młodzi twórcy: Anna Wakulik - scenariusz i Beniamin Bukowski - reżyseria we współpracy z Małgorzatą Pieńkowską - odtwórczynią roli Zofii - na bazie tej historii, prowokują do rozważań nt. godności i kondycji człowieka, w tym przypadku uwikłanego w machinę totalitarnego systemu.