Settings and search
31 sierpnia – rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia to ważna data w najnowszej historii Polski. Tego dnia, w roku 1980, podpisano w Stoczni Gdańskiej porozumienie pomiędzy stroną rządową PRL a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym ponad 700 strajkujących zakładów w całej Polsce – słynne Porozumienie Gdańskie.
Obejmowało ono część ze słynnych 21 postulatów MKS, w tym torowało drogę do powstania niezależnych związków zawodowych. Na jego podstawie już 17 września 1980 powstała „Solidarność”. I choć komunistyczna władza już niespełna półtora roku później, wprowadzając Stan Wojenny, złamała to porozumienie, stało się ono punktem odniesienia dla walczących o wolność w następnych latach. Na przyjście wolności przyszło jeszcze czekać 11 lat.
25 lat po podpisaniu Porozumienia Sejm RP ustanowił 31 sierpnia nowym świętem państwowym – Dniem Solidarności i Wolności.
Premiera filmu dokumentalnego
Z okazji rocznicy podpisania Porozumienia Narodowe Centrum Kultury wraz z Telewizją Polską S.A. zaprasza do obejrzenia nieznanej historii tego dokumentu. Premiera telewizyjna filmu „Gdzie jest Porozumienie Gdańskie?” odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 23.50 na antenie TVP 1.
Zachęcamy też do wysłuchania rozmowy z reżyserem filmu, a także z dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, drem hab. Rafałem Wiśniewskim. Przejdź do audycji>>