Settings and search
Wernisaż wystawy „Rossa. Wileńska nekropolia” [FOTORELACJA]
13 listopada w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Rossa. Wileńska nekropolia” - wyjątkowej ekspozycji, przedstawiającej historię Rossy, jednego z najważniejszych cmentarzy na Litwie, miejsca spoczynku wielu zasłużonych dla polskiej kultury i historii.
W otwarciu wystawy, którą można zobaczyć przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury wzięli udział m.in. prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz dr hab. Anna Sylwia Czyż, prof. UKSW, jedna z autorów wystawy.
O wystawie
„Cmentarz jest rozległy i dziwnie piękny. Samo jego położenie niezwykłe: rozkłada się on tarasowato na stoku dość pochyłego pagórka. Osobny urok nadają mu rozłożyste stare drzewa, rosnące gęsto i nieregularnie, jak w lesie. Między nimi wiją się swobodnie, wspinają w górę i schodzą w dół ścieżki, snujące się kręto wśród mogił. […] Latem, kiedy przez konary okryte gęstwą liści ledwie przedzierają się słoneczne promienie, w gałęziach rozśpiewają się ptaki, a ziemia pomiędzy grobami okryje się kwieciem leśnym, przecudny musi być ten cmentarz Na Rossie.” (Lucjan Rydel, Wilno, Kraków 1915, s. 51).
Wystawa prezentująca kilkadziesiąt zdjęć autorstwa Norberta Piwowarczyka i Piotra Jamskiego ma na celu przybliżyć warszawiakom ten najcenniejszy ze starych cmentarzy Wilna. Fotografie ukazują nie tylko malowniczość krajobrazu, lecz także przypominają o ogromnej wartości historycznej i artystycznej cmentarza Na Rossie, który stał się miejscem spoczynku wielu osób ważnych dla polskiej historii i kultury. Cmentarz ten, będący częścią polskiego dziedzictwa znajdującego się poza granicami kraju, jest również istotnym elementem dziedzictwa i tożsamości współczesnej, niepodległej Litwy.
Wystawa jest pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych w latach 2013-2016 na cmentarzu Na Rossie. Zostały one zrealizowane przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Litewskim Uniwersytetem Edukologicznym (lit. Lietuvos edukologijos universitetas) w ramach grantu z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Nekropolię szczególną troską otacza Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, pozyskując fundusze z publicznych zbiórek oraz od prywatnych darczyńców. Współpracuje również z polskimi organizacjami pozarządowymi prowadzącymi prace konserwatorskie, m.in. dzięki dotacjom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa „Rossa. Wileńska nekropolia” będzie dostępna od 14 do 29 listopada na ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.
Autorzy wystawy: dr hab. Anna Sylwia Czyż, prof. UKSW i dr Bartłomiej Gutowski
Autorzy fotografii: Norbert Piwowarczyk i Piotr Jamski z zespołem
Organizator: Instytut POLONIKA
Instytucja nadzorująca: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współpraca: Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie