Ustawienia i wyszukiwarka
Dyrygent Alexander Humala wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej
16 sierpnia 2024 o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul. Ołowianka 1, odbędzie się koncert symfoniczny „Wieczór amerykański”. Orkiestrę poprowadzi znakomity białoruski dyrygent, Alexander Humala, który w 2009 i 2012 roku był stypendystą programu Gaude Polonia. Dziś jest uznanym na arenie międzynarodowej dyrygentem, współpracuje z najlepszymi orkiestrami na świecie. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Kilka dni temu wystąpił tam w roli dyrygenta podczas organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury koncertu monograficznego twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.
Alexander Humala - dyrygent wyróżniający się ekspresją gestów, dynamiczną osobowością, głęboką muzykalnością. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich dyrygentów, jak Colin Metters, Jurij Simonow, Marin Alsop czy Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa, w ramach programu stypendialnego „Gaude Polonia” odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie (2009, 2012), a w ramach stypendium L. Kirklanda studiował zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2019–2020).
Współpracował z wieloma renomowanymi zespołami, m.in. NOSPR, Scottish Chamber Orchestra, London Sinfonietta, Luzern Festival Academy Orchestra, włoską Orkiestrą Giovanile della Saccisica, był głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. Pracował jako asystent wybitnych dyrygentów, jak np. Lorin Maazel, Martin Brabbins, Christoph Eschenbach, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit. Występował z wybitnymi solistami i solistkami - w tym gronie znaleźli się m.in. Gautier Capuçon, Marc Coppey, Szymon Nehring, Leticia Moreno, Iwona Sobotka, Andrzej Lampert i wielu innych. Towarzyszył też jako dyrygent legendom jazzu, takim jak: Chick Corea, Branford Marsalis, Pat Metheny, Terence Blanchard, Adam Makowicz. Współpracował z kompozytorami muzyki współczesnej, jak np. z Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Mykietynem, Aleksandrem Raskatovem, Ståle Kleibergiem, Elliotem Goldenthalem. W trakcie swojej kariery Humala zdobył liczne wyróżnienia, w tym pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach. Dokonał szeregu nagrań, m. in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pierwotną wersję Symfonii nr 2 Karola Szymanowskiego. Występy i nagrania Alexandra Humali były prezentowane na platformach takich jak Mezzo, Arte TV, TVP Kultura oraz Program Drugi Polskiego Radia. Artysta był stypendystą programu ministra kultury Gaude Polonia, zarządzanego przez NCK.
Więcej o koncercie Paderewskiego w Krakowie z udziałem A. Humali