Ustawienia i wyszukiwarka
Sztuka (niby) obca
Projekt "Sztuka (niby) obca" przeznaczony jest dla dzieci z szóstych klas szkół podstawowych znajdujących się na Dolnym Mieście – pięknej, bogatej w ciekawą architekturę, jednak zaniedbanej dzielnicy Gdańska. Zadanie realizowane jest w ramach Programu NCK Dom Kultury+ Edukacja artystyczna.
Za nami pierwsze dwa etapy projektu: podczas inaugurującej gry miejskiej przewodniczka Ewa Czerwińska opowiadała dzieciom o historii i tradycji dzielnicy. To była iskra, która wzbudziła poczucie lokalnego patriotyzmu i dumy. Młodzi poszukiwacze zaczęli zwracać uwagę na otoczenie, w jakim się znajdują, a niektórzy nawet zasmucili się, że np. z Pałacu Mniszów została tylko jedna ściana, w której obecnie króluje ptactwo.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z partycypacji społecznej z Ewą i Elżbietą Okroy. Zmotywowały one dzieci do zastanowienia się nad cechami charakterystycznymi ich dzielnicy, nad tym, które miejsca lubią, a które są przez nich omijane. Uczestnicy interaktywnych zajęć wspólnie myśleli, co można zrobić, aby zmienić otoczenie na lepsze i finalnie konfrontowali swoje pomysły z osobami z Wydziału Rewitalizacji Miasta Gdańska: Markiem Barańskim i Magdaleną Chełstowską oraz kierownikiem Referatu Estetyzacji Miasta- Michałem Szymańskim. Pomysły dzieci zachwyciły i zastanowiły gości, którzy zapowiedzieli, że postarają się wziąć je pod uwagę w czasie swojej pracy.
Po warsztatach przyszedł czas na spacer – w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” pojawił się Marek Bumblis, radny Miasta Gdańska z dzielnicy, Przewodniczący Komisji ds. Kultury i Sportu. Spacerując po zakątkach Dolnego Miasta, dzieci dowiedziały się, jak wyglądał ten rejon zanim się urodziły, co się zmieniło, a co ukształtowało tę część Gdańska.