Ustawienia i wyszukiwarka
Informacja dotycząca projektu „Andrzej Wajda. Artysta. Obywatel. Senator”
Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi kosztów zadania: „Andrzej Wajda. Artysta. Obywatel. Senator”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w tym prezentowanej obecnie w Senacie RP wystawy, chcielibyśmy uporządkować kilka istotnych kwestii.
Wystawa z założenia nie jest jednorazową aranżacją – od początku była pomyślana jako projekt długofalowy, stanowiąc część większego zadania, które obejmuje m.in.: ekspozycję w co najmniej pięciu lokalizacjach oraz komunikację projektu i wydarzeń mu towarzyszących. Koszt wykazany na tablicy informacyjnej umieszczonej w Senacie RP wynika z obowiązku informacyjnego dotacji celowych MKiDN i jest to koszt finansowania całego zadania.
Jeśli chodzi o komentarze odnoszące się wprost do rzekomo wysokich kosztów wykonania wystawy, wyjaśniamy, że wystawa została zaprojektowana na okoliczność wielokrotnej ekspozycji. Wykonana została z trwałych materiałów umożliwiających lekki i mobilny transport, montaż i demontaż w innych lokalizacjach. Wybór takiego systemu ekspozycyjnego umożliwi łatwą ekspozycję wystawy w innych zaplanowanych w projekcie przestrzeniach i instytucjach w ramach Roku Wajdy: m.in. w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Katowicach i Suwałkach. Stelaże i konstrukcja systemu pozostaną w zasobach Narodowego Centrum Kultury i będą wykorzystywane przy okazji realizacji innych projektów wystawienniczych.
Realizacja wystawy obejmuje proces produkcyjny i kuratorski charakterystyczny dla profesjonalnych ekspozycji rocznicowych: od opracowania koncepcji, współpracy z Archiwum Wajdy, pozyskania materiałów, licencji, eksponatów, w tym kostiumów, po projekt architektoniczny i graficzny, specjalistyczne próbne i finalne wydruki, produkcję modułowego systemu ekspozycyjnego, logistykę materiałów, montaż, nadzór produkcyjny, poprawki oraz działania promocyjne, komunikacyjne i organizacyjne. Są to standardowe elementy realizacji wystaw muzealnych i publicznych.
Projekt został zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wykonawcy, którym powierzono realizację poszczególnych zadań produkcyjno-logistycznych, zostali wyłonieni w transparentnych procedurach zapytania ofertowego. Wystawa inauguruje serie ekspozycji rocznicowych w najbardziej prestiżowym miejscu, jakim jest Senat RP, w którym Rok Wajdy został uchwalony, funkcjonuje w przestrzeni foyer na skrzyżowaniu dróg komunikacyjnych polskiego Parlamentu i odwiedzanej przez uczestników wydarzeń publicznych, delegacje, media, grupy szkolne i gości Senatu. Tylko podczas samej tegorocznej Nocy Muzeów obejrzało ją aż 2000 osób.
Wystawy organizowane w przestrzeni parlamentu mają także istotne znaczenie symboliczne – stanowią wyraz pamięci o ważnych postaciach i wartościach istotnych dla debaty publicznej. Andrzej Wajda był nie tylko wybitnym artystą, ale także aktywnym działaczem publicznym. Zarówno tematyka wystawy, jak i jej umiejscowienie w przestrzeni Senatu RP korespondują z ważnym wątkiem w biografii Wajdy jako senatora I kadencji w Polsce w latach 1989-1991.
Dyskusja o kosztach kultury jest potrzebna, powinna jednak opierać się na rzetelnej wiedzy o procesach, kompetencjach i funkcjach, jakie pełnią współczesne projekty wystawiennicze. Całkowity koszt zadania dotacyjnego wykazanego w obowiązku informacyjnym na tablicy towarzyszącej wystawie obejmuje całość projektowania, reekspozycji w innych miejscach i działań programowych NCK oraz Muzeum Manggha wokół wystawy.
NCK jest doświadczonym kuratorem wystaw o różnym charakterze, m.in. warszawskiej galerii sztuki Kordegarda, a także wielu wystawy plenerowych związanych z pamięcią historyczną, wydarzeniami rocznicowymi, wybitnymi postaciami polskiej kultury. Łączna liczba widzów wystaw organizowanych przez NCK w minionym roku to blisko 80 tys. osób. Nad produkcją i warstwą merytoryczną tych ekspozycji zawsze czuwają doświadczeni kuratorzy, nierzadko z kilkunastoletnim stażem w instytucji.