Nabór do programu „Zaproś nas do siebie!”
Czekamy na zgłoszenia do 2 marca 2020 r.
Rusza nabór do programu „Zaproś nas do siebie!”. W 2020 roku zaprosimy 16 ośrodków kultury z całej Polski do rozwoju zespołu instytucji oraz pracy nad ofertą programową na 2021.
Instytucje, które wezmą udział w programie, zapraszamy do zaangażowania się w proces, zmiany. Będziemy pracować nad wzmacnianiem zespołu instytucji, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz projektowaniem oferty programowej na nadchodzący rok, w oparciu o lokalne dziedzictwo i współpracę z mieszkańcami.
W tegorocznej edycji zaplanowaliśmy pięć wizyt studyjnych, dwa warsztaty dla dyrektorów instytucji i koordynatorów projektów, konsultacje z ekspertami oraz zadania domowe, które zaangażują cały zespół. Uczestnikom zapewnimy nie tylko masę inspiracji i energii do dalszego rozwoju ich ośrodka kultury, ale także wsparcie z zakresu wzmacniania kompetencji całego zespołu.
„Zaproś nas do siebie! kierujemy do domów, ośrodków lub centrów kultury, posiadających status samorządowej instytucji kultury, wpisanych do rejestru instytucji kultury, które są gotowe do aktywnego uczestnictwa w programie, chcą czerpać z lokalnych zasobów kulturowych i nie boją się zmian.
Czym jest projekt „Zaproś nas do siebie!”?
„Zaproś nas do siebie!” jest programem szkoleniowym Narodowego Centrum Kultury. Zakłada uczenie się poprzez doświadczenie, poznawanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń, budowanie relacji między uczestnikami. To wszystko podczas wizyt studyjnych, warsztatów, spotkań zespołowych.
Udział w programie oznacza gotowość do pracy nad rozwojem kompetencji pracowników instytucji oraz rozwojem oferty programowy instytucji. Program jest adresowany do instytucji, które takiego wsparcia poszukują i chcą z niego skorzystać.
Instytucje, które biorą udział w Zaproś nas do siebie! otrzymują od Narodowego Centrum Kultury wsparcie w zakresie:
- wzmocnienia kompetencji pracowników instytucji kultury w obszarze komunikacji
i pracy w zespole, - wzmocnienie kompetencji dyrektorów instytucji w zakresie zarządzania i budowania zespołu,
- procesu zmiany w zespole i instytucji,
- programowania i rozwoju oferty programowej instytucji na 2021 rok, opartej na tożsamości lokalnej i współpracy z mieszkańcami.
Dla kogo?
Program „Zaproś nas do siebie” skierowany jest do domów, ośrodków lub centrów kultury, posiadających status samorządowej instytucji kultury, wpisanych do rejestru instytucji kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych). Program nie jest skierowany do bibliotek, muzeów oraz placówek oświatowych.
Warunkiem udziału w programie jest:
- aktywny udział we wszystkich etapach projektu,
- gotowość do zespołowej pracy procesowej,
- chęć zmiany i wypracowania nowej oferty programowej skierowanej do różnorodnego odbiorcy,
- chęć wykorzystania lokalnego potencjału miejsca,
- otwartość na współpracę z innymi podmiotami.
Rekrutacja
Aby zgłosić się do „Zaproś nas do siebie! należy wypełnić formularz zgłoszeniowy instytucji:
Zaproś nas do siebie! – zgłoś się
Na zgłoszenia czekamy do 2 marca 2020 r. Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane po 17 marca 2020 roku.
Zależy nam, aby decyzję o aplikowaniu do projektu podjął cały zespół instytucji. Ważne jest, żeby wszyscy pracownicy, a nie tylko pojedyncze osoby, były gotowe na wyzwania związane z uczestnictwem w projekcie: udziałem w dwóch 3-dniowych warsztatach, pięciu 3-dniowych wizytach studyjnych, konsultacjach z ekspertami, spotkaniach zespołowych oraz przygotowaniem oferty programowej na rok 2021.
Pierwszy warsztat dla dyrektorów i koordynatorów odbędzie się już w dniach 1-3 kwietnia.
Regulamin programu i wzór porozumienia dostępne są poniżej.
- Z jakimi kosztami wiąże się udział w programie?
Udział w programie jest bezpłatny. Pokrywamy koszty noclegu, wyżywienia, wstępu do instytucji kultury, które odwiedzimy i warsztatów, które dla Was przygotowaliśmy. Nie ponosimy jednak kosztów Waszego dojazdu na wizytę studyjną ani delegacji. - Czy w formularzu musimy wymienić wszystkich pracowników, zgłaszając się do udziału w programie?
Tak, chcemy Was poznać! :) Jeśli macie duży zespół i wymienienie każdego członka zespołu z imienia, nazwiska i funkcji byłoby zbyt czasochłonne – opiszcie zakres działalności wszystkich działów w Waszej instytucji. Przez wszystkie rozumiemy także działy administracyjne i techniczne. - Czy musimy wytypować koordynatora?
Tak! Koordynator weźmie udział w specjalnym szkoleniu i będzie naszą osobą łącznikową. - Jakie obowiązki wiążą się w udziałem w programie?
Instytucje, które zostaną zakwalifikowane do udziału w programie, zaprosimy na pięć wizyt studyjnych, warsztat dla dyrektorów i koordynatorów oraz warsztat inauguracyjny, który odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia w Radziejowicach. Żebyście pomiędzy nimi o nas nie zapomnieli, poprosimy Was także o przygotowywanie zespołowych zadań domowych. Udział przedstawicieli instytucji w wizytach studyjnych i warsztatach jest obowiązkowy. Nie możemy zaprosić wszystkich pracowników na każdą wizytę, dlatego osoba, która weźmie w niej udział, będzie pełnić funkcję łącznika i przekaże reszcie zespołu, co najciekawszego wyniosła z wizyty.
Zależy nam także, żeby na stronie internetowej i w mediach społecznościowych instytucji pojawiały się informacje o jej udziale w programie oraz relacje z wizyt. Po zakończeniu programu każdą z instytucji poprosimy również o napisanie podsumowania swojej przygody z „Zaproś nas do siebie”. - Jakie warunki należy spełnić, żeby wziąć udział w programie?
Program „Zaproś nas do siebie” skierowany jest do domów, ośrodków lub centrów kultury, posiadających status samorządowej instytucji kultury, wpisanych do rejestru instytucji kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych).
Nie wymagamy niczego więcej, poza gotowością wdrożenia zmian i otwartością na współpracę – zarówno z współpracownikami, jak i przedstawicielami innych instytucji i pracownikami NCK. - Mamy bardzo mały zespół i nie uda nam się wysłać kogoś na każdą wizytę studyjną. Możemy wybrać dwie, trzy dla nas najciekawsze?
Niestety nie. W programie mogą wziąć udział instytucje, które są gotowe być na wszystkich wizytach studyjnych i warsztatach. Jesteśmy przekonani, że tylko wtedy „Zaproś” przyniesie realną zmianę w instytucji.