Ustawienia i wyszukiwarka
„Ostatnia góra” – Kultura Dostępna w Kinach
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi, jedyny dotychczas niezdobyty zimą. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat.
5 lutego dowiemy się, czy „Ostatnia góra” – poruszający dokument w reżyserii Dariusza Załuskiego –znajdzie się w gronie nominowanych do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych „Orły”.
Film wyprodukowany przez NCK, relacjonujący narodową zimową wyprawę na K2 w 2018 r. i polską akcję ratunkową na Nanga Parbat, triumfalnie kroczy przez festiwale filmów górskich na całym świecie i ma już na koncie 14 międzynarodowych nagród i wyróżnień. Teraz znalazł się na liście kandydatów do Orłów, przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. O tym, czy znajdzie się w gronie nominowanych, dowiemy się już w środę, 5 lutego, a dzień później zapraszamy do obejrzenia filmu w sieci kin Helios w ramach projektu Kultura dostępna w Kinach. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bilety na seanse w ramach projektu kosztują tylko 10 zł.
Odkrywanie świata
Recenzja Łukasza Maciejewskiego
Alpinizm, himalaizm, odkrywanie świata do którego zdecydowana większość z nas nie ma, i nigdy nie będzie miała dostępu. Czekając na fabularny film „Broad Peak” Leszka Dawida, możemy oglądać „Ostatnią górę”, dokument w reżyserii Dariusza Załuskiego.
Załuski jako filmowiec od lat zajmuje się tematyką wysokogórską, wcześniej nakręcił m.in. „Zimową drogę Andrzeja Zawady”, „Bieg Kukuczki”, „Koronę ziemi” czy film „Everest. Przesunąć horyzont”, w „Ostatniej górze”, dzięki ekipie Załuskiego, towarzyszymy grupie kilkunastu wspinaczy próbujących dokonać historycznego, zimowego wejścia na K2.
K2 uchodzi za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia, kolejne próby zdobycia K2 były wielokrotnie utrwalane przez filmowców, zarówno twórców dokumentów, jak i fabuł – słynny „K2” z 1991 roku w reżyserii Franka Roddama. Trudno powiedzieć żeby Załuski dodawał do tej wspaniałej serii coś nowego, ale to, co prezentuje, wydaje się wystarczające. Zapewniam też, że „Ostatnia góra” jest idealnym filmem do oglądania w kinie, na dużym ekranie. Majestatyczne obrazy gór, mikre figurki zdobywców, ale i wielkie emocje, ekstremalne zachowania w ekstremalnych warunkach. To zawsze robi wrażenie.
Oglądamy żarliwe zmagania grupy kilkunastu wspinaczy próbujących dokonać historycznego, zimowego zdobycia ośmiotysięcznika. Najpierw zmagania z zainicjowaniem akcji – przygotowania do trasy, rozwieszanie lin, próby dotarcia do zgrupowanych wspinaczy. I właśnie wtedy wydarza się prawdziwa tragedia, znana nam z doniesień medialnych, z prasy i z telewizji. Na prowadzącym w kierunku K2 szczycie Nanga Parbat ginie Tomasz Mackiewicz, zaś dzięki akcji ratowniczej Adama Bieleckiego i Denisa Urubko udaje się uratować Elisabet Revol. Po tym wydarzeniu morale grupy podupada, medialne sępy krążą nad coraz bardziej znerwicowanymi liderami akcji. Padają pytania: wznawiać wspinaczkę na K2 czy odpuścić, jak się zachować, co zrobić?
Kamera Załuskiego towarzyszy tym wszystkim zmaganiom. Reżyser i operator został dopuszczony bardzo blisko wspinaczy, jest częścią wyprawy. Poza pięknem gór, suspensem tragicznego wydarzenia pod Nanga Parbat oglądamy, co jest może w tym kontekście najciekawsze, codzienność tego rodzaju wypraw. Nudę oczekiwania, rozmowy z bliskimi, a nawet podglądane przez wspinaczy na wysokości siedmiu labo ośmiu tysięcy metrów transmisje ze skoków narciarskich w Polsce.
„Ostatnia góra” to film o namiętnościach, ambicjach, potrzebie przełamywania własnych słabości – nie tylko dla wielbicieli himalaizmu.
Łukasz Maciejewski
Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu Kultura Dostępna realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak Aktorki. Portrety, czy Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim.
„Ostatnia góra” (2019)
Reżyseria: Dariusz Załuski
Scenariusz: Dariusz Załuski, Anna Filipow
Obsada: Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk, Jarosław Botor, Marek Chmielarski
Dystrybutor: Mayfly