Ustawienia i wyszukiwarka
„Habit i zbroja” – Kultura Dostępna w Kinach
Film „Habit i zbroja” przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczpospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne i ścierają się emocje aktorów historii. Scenariusz filmu obejmuje 300 lat – od XII do XVI wieku. Pokazuje powstanie Zakonu NMP Domu Niemieckiego w Palestynie, a następnie kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej w tzw. hołdzie pruskim.
Co my wiemy o Krzyżakach?
Recenzja Łukasza Maciejewskiego
Zapewne mniej więcej tyle, ile zapamiętaliśmy z „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, albo z filmu Aleksandra Forda, ewentualnie z lektury Henryka Sienkiewicza (czy młodzi ludzie czytają jeszcze Sienkiewicza dla przyjemności?).
Wzmocniony scenami fabularnymi dokument Pawła Pitery „Habit i zbroja”, przybliża dzieje zakonu. Krzyżacy wyłaniający się z filmu to zadziwiające połączenie sacrum i profanum. XIII-wieczna odyseja obejmująca Palestynę, ziemie pruskie, Rzeczpospolitą... – konglomerat religijności, żądzy władzy i obyczajowości.
Krzyżacy byli przecież duchownymi, politykami i strategami, a także doktrynerami, wizjonerami i cynikami. Od strony faktograficznej (z Piterą współpracował popularny pedagog i komentator telewizyjny, Jan Wróbel), dzieje Krzyżaków zostały pokazane rzetelnie, chociaż być może nieco schematycznie i stereotypowo.
Narratorem po świecie Krzyżaków i krzyżackich intryg jest zaprzyjaźniony z Polską charakterystyczny aktor drugiego planu w Hollywood – Stacy Keach. Formalnie „Habit i zbroja” ucieka od formuły czystego dokumentu na rzecz kina inscenizowanego, z wykopiowaniami animowanymi, archiwaliami czy plenerowymi rekonstrukcjami historycznymi. „Habit i zbroję” trudno byłoby może rozpatrywać w kategoriach sztuki filmowej, ale w warstwie merytorycznej na pewno twórcom udało się wzbogacić naszą wiedzę o jednym z najbardziej tajemniczych zakonów działajacych na terenie Rzeczpospolitej.
Łukasz Maciejewski
Reżyseria: Paweł Pitera
Scenariusz: Paweł Pitera, Jan Wróbel
Dystrybutor: Next Film
Obsada: Paweł Budzisz, Marcin Wojtaszewski, Marian Młynarski, Zbigniew Pietrucha, Dominik Szczerbowicz, Maciej Rosik, Marek Budzisz, Andrzej Biskupski