Ustawienia i wyszukiwarka
Regulamin
„DO HYMNU – IV EDYCJA”
Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych
w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
(zwany dalej „Konkursem”)
REGULAMIN KONKURSU
Niniejszy Regulamin Konkursu, zwany dalej „Regulaminem”, określa zasady przeprowadzenia
i rozstrzygnięcia wznowionej IV edycji Ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu” dla szkół podstawowych w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o:
- Konkursie, należy przez to rozumieć niniejszy Konkurs, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, definiowany zgodnie z Kodeksem Cywilnym (przy czym nie jest to konkurs z art. 110 ustawy prawo zamówień publicznych).
- Organizatorze, należy przez to rozumieć Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie przy ul. Płockiej 13, (01-231) Warszawa, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod numerem RIK 71/2006.
- Operatorze, należy przez to rozumieć Stowarzyszenie „Iuvenales Cantores Lodziensis – pro Europe” z siedzibą w Łodzi, ul. 11 Listopada 25/30, 91-370 Łódź, NIP: 9471960520, REGON: 100638550.
- Szkole, należy przez to rozumieć każdą szkołę podstawową oraz szkołę podstawową działającą w ramach zespołu szkół w Polsce z wyłączeniem szkół muzycznych i ogólnokształcących szkół muzycznych, która wypełniła zgłoszenie konkursowe i otrzymała potwierdzenie udziału w Konkursie, będącą uczestnikiem Konkursu.
- Przesłuchaniu konkursowym, należy przez to rozumieć wykonanie utworów określonych w niniejszym Regulaminie przez możliwie największą liczbę uczniów Szkoły (w roku szkolnym 2021/2022) w obecności Jury lokalnego.
- Regulaminie, należy przez to rozumieć niniejszy Regulamin Konkursu.
- Laureacie/Laureatach, należy przez to rozumieć Szkołę/Szkoły nagrodzone przez Jury centralne.
- Jury lokalnym, należy przez to rozumieć minimum pięć dwuosobowych komisji konkursowych składających się z profesjonalnych muzyków, powołanych przez Organizatora.
- Jury centralnym, należy przez to rozumieć minimum siedmioosobową komisję konkursową składającą się z profesjonalnych muzyków oraz przedstawicieli Organizatora i Operatora, powołaną przez Organizatora.
§1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Konkurs jest organizowany przez Organizatora.
- Fundatorem nagród w Konkursie jest Organizator.
- Udział w Konkursie jest bezpłatny.
- Konkurs ma za zadanie:
- uczczenie ogólnopolskich obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez czynny w nich udział,
- doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,
- wzbudzenie zainteresowania historią polskiego Państwa i Narodu, której od wieków głównym nośnikiem była pieśń, poprzez wykonanie najbardziej uroczystych pieśni narodowych o charakterze patriotycznym i analizę ich słów,
- edukowanie w celu utrzymania szacunku dla symboli narodowych,
- edukację muzyczną, poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem, rozwój umiejętności muzycznych – emisji głosu, poprawnej intonacji, pamięci muzycznej, znajomości nut, wartości rytmicznych, interpretacji utworu muzycznego,
- poszerzenie znajomości literatury muzycznej o repertuar najważniejszych polskich pieśni hymnicznych,
- wdrażanie do współpracy w grupie, kształtowanie poczucia wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu i odpowiedzialności za jego osiągniecie,
- zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego,
- aktywizację i włączenie społeczności lokalnej w ogólnopolskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
- Dodatkowe informacje o Konkursie można uzyskać:
- Kontakt w sprawach organizacyjnych i muzycznych: Krzysztof Kozłowski, Stowarzyszenie „Iuvenales Cantores Lodziensis – pro Europe” (krzysztof@choirconductor.pl, 601 825 592),
- Koordynator ze strony Organizatora: Sylwia Błażej – Dział Projektów Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury (sblazej@nck.pl, 22 21 00 183),
- Kontakt dla mediów: Joanna Bancerowska - Rzecznik Prasowy Narodowego Centrum Kultury (jbancerowska@nck.pl, 22 21 00 169).
§ 2 TERMINY KONKURSU
Termin zgłaszania szkół, które nie zdążyły wziąć udziału w przesłuchaniach konkursowych w 2021 r. | do 21 marca 2022 r. |
Ogłoszenie listy szkół, które potwierdziły udział | do 4 kwietnia 2022 r. |
Termin przesłuchań konkursowych | 20 kwietnia – 26 maja 2022 r. |
Ogłoszenie wyników Konkursu | do 3 czerwca 2022 r. |
Termin przekazania nagród | do 15 lipca 2022 r. |
§ 3 ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
- Warunki formalne Konkursu:
- Zadanie konkursowe polega na grupowym wykonaniu jednogłosowo, „a cappella” przez możliwie największą liczbę uczniów Szkoły:
- Hymnu Państwowego
- dwóch pieśni hymnicznych wybranych spośród następujących (Załącznik nr 3):
- Zadanie konkursowe polega na grupowym wykonaniu jednogłosowo, „a cappella” przez możliwie największą liczbę uczniów Szkoły:
- „Bogurodzica”,
- „Gaude Mater Polonia”,
- „Rota”,
- „Marsz Polonia”,
- „Boże, coś Polskę”,
- „Święta miłości kochanej Ojczyzny”,
- „Żeby Polska była Polską”.
- Wykonanie repertuaru konkursowego musi odbyć się „na żywo” i „z pamięci”. Wyklucza się użycie nagłośnienia i playbacku.
- Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia Przesłuchania konkursowego jest obecność Jury lokalnego.
- Dopuszcza się zmianę tonacji o cały ton w górę lub w dół. Możliwy jest udział nauczyciela prowadzącego w charakterze dyrygenta.
- Występy podlegają ocenie formalnej i merytorycznej zgodnie z kryteriami przedstawionymi w ust. 1 i 18 niniejszego paragrafu.
- Liczba uczniów Szkoły biorących udział w Przesłuchaniu konkursowym oraz wybrane pozycje z repertuaru zostaną pisemnie określone przez dyrektora Szkoły w dniu Przesłuchania konkursowego. Oświadczenie, które należy przekazać Jury lokalnemu w dniu Przesłuchania konkursowego przed jego rozpoczęciem, stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
- Dyrektor Szkoły lub wyznaczony przez dyrektora przedstawiciel Szkoły, która w związku z zawieszeniem Konkursu (w wyniku skokowego wzrostu zachorowań na COVID-19) nie zdążyła wziąć udziału w przesłuchaniach konkursowych, w przypadku zamiaru uczestnictwa w Konkursie, zobowiązana jest zgłosić udział mailowo na adres krzysztof@choirconductor.pl.
- Udział w we wznowionym Konkursie może wziąć udział maksymalnie 120 szkół.
- Szkoły, które zakwalifikowały się do III edycji Konkursu „Do Hymnu” nie mogą ponownie zgłosić swojego udziału.
- Konkurs nie odbędzie się, jeśli wpłynie mniej niż 20 zgłoszeń.
- Konkurs będzie się składał z dwóch etapów:
- Pierwszy etap: Przesłuchania konkursowe. Dokonanie oceny występów, rejestracja przez Jury lokalne dźwięku i obrazu. Sporządzenie protokołów z Przesłuchań konkursowych, na podstawie których wyłonione zostanie po 5 Szkół z każdego województwa, które uzyskały najwyższą punktację w województwie. Przesłuchania konkursowe odbędą się w terminie uzgodnionym ze Szkołą, w siedzibie lub na terenie Szkoły w obecności Jury lokalnego, z zastrzeżeniem § 3 ust. 16. W przypadku nie dojścia do porozumienia w sprawie ustalenia terminu Przesłuchania konkursowego, Organizator zastrzega sobie prawo do wskazania terminu tego przesłuchania.
- Drugi etap: Przesłuchanie przez Jury centralne nagrań występów wyłonionych w pierwszym etapie. Dokonanie oceny na podstawie nagrań i wyłonienie Laureatów ogólnopolskich oraz wojewódzkich. Sporządzenie pisemnego protokołu z posiedzenia Jury centralnego. Jury centralne weźmie pod uwagę po 5 szkół z najwyższą punktacją z każdego województwa. W przypadku gdy w danym województwie całkowita liczba szkół biorących udział w Konkursie jest mniejsza niż 5, Jury centralne weźmie pod uwagę nagrania ze wszystkich Szkół z tego województwa, biorących udział w Konkursie.
- Nagrania, o których mowa w ust. 11 mogą zostać wykorzystane nieodpłatnie do celów promocji i informacji o Konkursie.
- Postanowienia jury są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do nieprzyznania nagród w sytuacji, gdy poziom artystyczny i merytoryczny w opinii jury będzie niedostateczny.
- Miejsce Przesłuchań konkursowych: siedziba lub teren Szkoły, która zgłosiła się do Konkursu. W wyjątkowych przypadkach, w razie braku możliwości zorganizowania Przesłuchania konkursowego w siedzibie lub na terenie Szkoły, Organizator dopuszcza możliwość przeprowadzenia Przesłuchania konkursowego w innym miejscu zapewnionym przez Szkołę, znajdującym się w jej najbliższej okolicy, po uzgodnieniu przez Szkołę miejsca Przesłuchania konkursowego z Operatorem.
- Kryteria oceny:
Ocenie jury będą podlegały następujące elementy występu:- technika wykonawcza (intonacja, rytm, jednorodność brzmienia, znajomość tekstu przez poszczególnych wykonawców, czytelność tekstu w odbiorze) 1 - 30 punktów,
- interpretacja (właściwe zastosowanie dynamiki, tempa, barwy, realizacja frazy, odwzorowanie charakteru utworu) 1 - 30 punktów,
- całościowe wrażenie artystyczne (zbudowanie formy każdego prezentowanego utworu, stopień trudności wybranego repertuaru, kontakt dyrygenta z zespołem, oddziaływanie na publiczność, stroje) 1 - 30 punktów.
- Każda uczestnicząca w Konkursie Szkoła otrzyma pamiątkowy dyplom potwierdzający uczestnictwo Szkoły w Konkursie odbywającym się w ramach ogólnopolskich obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także imienne dyplomy dla każdego ucznia biorącego udział w Przesłuchaniu konkursowym (dane ucznia wpisuje przedstawiciel Szkoły).
- Nazwa każdej Szkoły uczestniczącej w Konkursie znajdzie się na stronie Narodowego Centrum Kultury poświęconej 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Szkoła uczestnicząca w Konkursie ma możliwość zamieszczenia na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych informacji o udziale w Konkursie wraz z logotypem Organizatora, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Operatora (zgodnie z księgami znaku) oraz informacji „Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Każdorazowe wykorzystanie poszczególnych logotypów wymaga uzyskania zgody na posługiwanie się identyfikacją wizualną, a następnie akceptacji użycia znaku właściwej instytucji:
- Organizator i MKiDN – komunikacja@nck.pl,
- Operator - krzysztof@choirconductor.pl
- Organizator wyraża zgodę na wykorzystanie logo Organizatora oraz MKiDN wyłącznie do celów opisanych w zdaniu poprzedzającym. Zgoda na wykorzystanie logo obejmuje jedynie korzystanie z niego w zakresie określonym w niniejszym Regulaminie, czyli ma charakter jednorazowy.
- Samodzielny udział w Konkursie istniejących chórów szkolnych stanowi naruszenie Regulaminu i jest podstawą wykluczenia danej Szkoły z udziału w Konkursie.
§ 4 REJESTRACJA ARTYSTYCZNYCH WYKONAŃ
- Szkoła zakwalifikowana do uczestnictwa w Konkursie, jest zobowiązana do pozyskania od wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie i wykonujących artystyczne wykonania utworów w trakcie Przesłuchań konkursowych, wszelkich niezbędnych zgód i zezwoleń na utrwalenie audio-video artystycznego wykonania wraz z wizerunkiem uczniów oraz jego rozpowszechniania, wraz z utrwalonym wizerunkiem uczniów, na polach eksploatacji obejmujących:
- Utrwalanie i zwielokrotnianie techniką zapisu magnetycznego oraz cyfrową;
- Wprowadzanie do pamięci komputera i sieci informatycznych;
- Rozpowszechnianie artystycznego wykonania – wyświetlanie, odtwarzanie, a także publiczne udostępnianie utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w tym poprzez systemy informatyczne;
w celu umożliwienia realizacji Konkursu, wykorzystania zarejestrowanego materiału do promocji Konkursu oraz działalności statutowej Organizatora oraz w celach archiwalnych i wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z odrębnymi przepisami, wraz z możliwością udzielenia dalszej zgody Operatorowi i/lub Organizatorowi.
- Szkoła jest zobowiązana do przechowywania powyższych zgód i przedstawienia ich na wniosek Organizatora.
- Wymagany formularz zgody stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu.
§ 5 NAGRODY
- W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody:
- I NAGRODA w wysokości 20 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała najwyższą w Polsce punktację;
- II NAGRODA w wysokości 15 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała drugą w Polsce punktację;
- III NAGRODA w wysokości 10 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała trzecią w Polsce punktację.
- Niezależnie od nagród głównych przyznane zostaną wyróżnienia wojewódzkie w wysokości 5 000 zł każde.
- Wyróżnienia na poziomie wojewódzkim zostaną przyznane Szkołom, które uzyskały najwyższą punktację w danym województwie z wyłączeniem województw, w których nagrody zostały przyznane Laureatom na poziomie ogólnopolskim.
- Organizator dopuszcza możliwość przyznania dodatkowych nagród rzeczowych o łącznej wartości nieprzekraczającej 20 000 zł, na zasadach określonych niniejszym Regulaminem.
- Jeżeli przepisy prawa przewidują powstanie obowiązku podatkowego zależnie od wartości nagrody rzeczowej, to do nagrody rzeczowej zostanie dodana nagroda pieniężna w kwocie stanowiącej 11,11% wartości danej nagrody rzeczowej. W takim przypadku, część nagrody, stanowiąca dodaną kwotę pieniężną, nie zostanie wypłacona zwycięzcy, lecz pobrana przez Organizatora, przed wydaniem zwycięzcy nagrody rzeczowej, jako 10% zryczałtowany podatek dochodowy, od łącznej wartości nagrody, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.).
- Za pobranie i odprowadzenie należnego podatku odpowiedzialny jest Organizator.
- Nagrody zostaną przyznane na podstawie protokołu sporządzonego przez Jury centralne.
§ 6 OGŁOSZENIE WYNIKÓW ORAZ PRZEKAZANIE NAGRÓD
- Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi do 2022 r. na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury pod adresem www.dohymnu.nck.pl.
- W uzgodnieniu z Laureatami Konkursu Organizator dopuszcza możliwość zorganizowania uroczystości wręczania nagrody w siedzibach Laureatów.
- W przypadku nie podania przez zwycięskie Szkoły danych niezbędnych do dokonania przelewu do dnia 15 grudnia 2020 r. uznaje się, że Laureat zrezygnował z odbioru Nagrody.
§ 7 DANE OSOBOWE
- Uczestnictwo w Konkursie nie wiąże się z powierzeniem Operatorowi lub Organizatorowi danych osobowych uczniów Szkół, biorących udział w Konkursie.
- Dane osobowe przekazane Organizatorowi przez Szkoły poprzez formularz zgłoszeniowy, obejmujące dane dyrektora Szkoły lub osoby nauczyciela Szkoły odpowiedzialnej za uczestnictwo danej Szkoły w Konkursie, będą:
- przetwarzane przez Organizatora i Operatora jedynie w celu umożliwienia uczestnictwa w Konkursie oraz w celach archiwalnych i wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- przekazywane Operatorowi oraz podmiotom wspierającym Organizatora w realizacji konkursu wyłącznie na podstawie umów powierzenia przetwarzania.
- Szkoła zakwalifikowana do uczestnictwa w Konkursie, jest zobowiązana do pozyskania od wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie zgód na przetwarzanie danych osobowych w celu umożliwienia realizacji Konkursu.
- Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych w konkursie (tj. klauzula informacyjna) zamieszczone są w formularzu zgłoszeniowym.
§ 8 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wzięcie udziału w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją postanowień Regulaminu i zasad w nim zawartych.
- Treść niniejszego Regulaminu dostępna jest w siedzibie Organizatora oraz na stronie www.dohymnu.nck.pl.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają obowiązujące przepisy prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ewentualne spory wynikające z uczestnictwa w Konkursie rozstrzygane będą przez sąd właściwy dla siedziby Organizatora.
- Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian postanowień niniejszego Regulaminu.