Ustawienia i wyszukiwarka
Jeszcze tylko jeden dzień Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" [eNCeK Radio]
Już ósmy raz możemy korzystać z dobrodziejstw kulturalnych wiosennego festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Jest to tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z rozmaitych regionów Polski. W różnych miejscach w Warszawie można w tym czasie zanurzyć się w muzyce: posłuchać, potańczyć, pograć, a nawet pośpiewać, oczywiście, przy akompaniamencie tradycyjnych, mazurkowych rytmów.
Jak można przeczytać na stronie Internetowej Festiwalu, powstał on „w 2010 roku z inicjatywy Janusza Prusinowskiego oraz członków środowiska polskiego Domu Tańca, którzy następnie założyli Fundację Wszystkie Mazurki Świata. Od tego czasu odbywa się on dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Tradycją stały się także Mazurkowe Poniedziałki (drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy) przygotowywane w Kościele Pokamedulskim na Bielanach których pomysłodawczynią była Kaja Prusinowska”.
Festiwal pozwala spojrzeć na „Wszystkie Mazurki Świata” z innej niż taneczna perspektywy. Daje posmakować historii ludzi, którzy dzięki swojemu ogromnemu sentymentowi do czasów przeszłych, w pewnym momencie zapragnęli wskrzesić tradycyjne rytmy i zaproponować je współczesnej publiczności. W trakcie wydarzenia, można zapoznać się z korzeniami samych mazurków, które wywodzą się z tradycji dawnej wsi polskiej i o ich bogatym zróżnicowaniu lokalnym.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dyrektorką Festiwalu, panią Jagną Knittel. Dowiemy się z niej m.in. w jaki sposób polskie rytmy zaczęły przenikać przez granice naszego kraju, po to żeby stać się nieodłącznym elementem muzyki tradycyjnej, między innymi krajów skandynawskich, a także czyj taniec narodowy nosi znajomo brzmiącą nazwę „Polska”, kto oprócz Chopina przyczynił się do rozprzestrzeniania się mazurków po świecie i dokąd pomógł im zawędrować w ich międzynarodowej karierze.
Festiwal to także wydarzenia towarzyszące: warsztaty muzyczne i taneczne, przygotowujące między innymi do wieńczącej całą imprezę „Nocy Tańca”, a także nowa inicjatywa, nosząca nazwę „Pracownia Instrumentów”.
Zapraszamy do słuchania!