Ustawienia i wyszukiwarka
Wschód Kultury w Rzeszowie - relacja [eNCeK Radio]
Pełen energii koncert The Kooks, niecodzienne muzyczne kolektywy, mariaż muzyki z literaturą, spotkania ze sztuką i fotografią. To tylko część wydarzeń otwierających festiwal Wschód Kultury, który 22 czerwca rozpoczął się w Rzeszowie.
Europejski Stadion Kultury, podkarpacka odsłona festiwalu Wschód Kultury, to największa impreza kulturalna w Rzeszowie. W tym roku pod tym szyldem odbyło się 38 wydarzeń prezentujących artystów z 9 krajów.
Najważniejszym punktem pierwszego dnia festiwalu był koncert Art Celebration, który odbył się w Filharmonii Podkarpackiej. Spotkania muzyków reprezentujących różne style i gatunki świętowały, podobnie jak Wschód Kultury, jubileusz pięciolecia. W tym roku przyświecało im hasło East United, a całość została podzielona na trzy części. Pierwsza dedykowana była znanym artystom związanym z Rzeszowem. Druga to polska premiera koncertowa projektu “Lem. Muzyczne sfery”, łączącego fragmenty powieści “Solaris” z muzyką jazzową i elementami elektroniki. W części ostatniej podkarpacka grupa Tołhaje prezentowała utwory z płyty “Mama Warhola”. Album ukaże się pod koniec roku, a muzycy wykorzystali w nagraniach sample głosu matki Andy Warhola, Julii, śpiewającej łemkowskie pieśni.
Drugiego dnia festiwalu, czekając na koncert główny, odwiedziliśmy wystawę Teatru Fotografii. Spotkaliśmy się z jego twórcą, Przemysławem Wiśniewskim, który opowiedział nam o tworzeniu spektakli, które w pewnym sensie w ogóle nie istnieją.
Wieczorny koncert na Stadionie Miejskim otworzyła polska wokalistka Bovska, a Bisz i Radex wykonali utwór napisany specjalnie na potrzeby festiwalu. Ideę prezentowania różnych kultur realizowały muzyczne kolektywy. Bednarek zagrał z ukraińską grupą DrymbaDaDzyga, LemON z gruzińskim zespołem Rustavi, Enej z Macedończykami z orkiestry Dzambo Agusevi, a Brodka z brytyjską formacją Unkle. Gwiazdą wieczoru był jeden z najbardziej znanych zespołów indie rockowych - The Kooks.
W koncercie sobotnim udział wzięli 5’nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Kayah i Kaliber 44. Niedziela z kolei upłynęła uczestnikom festiwalu pod znakiem tańca. W “Bitwie o Wschód” zmierzyli się tancerze breakdance, a na Rynku można było obejrzeć balet współczesny w jednym akcie. Dodatkowo przez cały festiwal w przestrzeni miasta odbywały się różnorodne warsztaty i spotkania kulturalne.
Wschód Kultury odbywa się z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z samorządami Rzeszowa, Lublina, i Białegostoku. Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny.
Zapraszamy do wysłuchania obszernej relacji z festiwalu.
Relację przygotowała: Magda Miszewska