Ustawienia i wyszukiwarka
Akademia Dialogu Międzykulturowego Galerii Tolerancji
Akademia Dialogu Międzykulturowego Galerii Tolerancji
Galeria Tolerancji – Akademia Dialogu Międzykulturowego to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo, jako kontynuacja działań podjętych w ramach Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich i wpisujący się w tegoroczne obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
Projekt ma zwrócić uwagę na to jak istotne są: otwartość na innych, zrozumienie i akceptacja dla różnorodności oraz umiejętność funkcjonowania w zróżnicowanym, multikulturowym świecie. Niestety Polacy nadal mają problem z akceptacją dla wielokulturowości i różnorodności - specjalny raport prokuratury z października bieżącego roku informuje, że w porównaniu z ubiegłym wzrosła w Polsce liczba przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym, politycy głównych partii pozwalają sobie na rasistowskie wypowiedzi oraz dowcipy, a na murach polskich miast bez większego problemu można znaleźć antysemickie, homofobiczne i seksistowskie wypowiedzi.
Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo działa od lat na rzecz zmiany społecznej poprzez prowadzenie działań z zakresu edukacji dla różnorodności. W Polsce brakuje nadal wyszkolonych specjalistów w tej dziedzinie, jak również mało jest polskokojęzycznych materiałów edukacyjnych.
Projekt Galeria Tolerancji - Akademia Dialogu Międzykulturowego ma na celu rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie demokracji poprzez długofalowe i kompleksowe działania na rzecz edukacji o różnorodności.
-
Przeszkolenie grupy edukatorów i edukatorek przygotowanych do prowadzenia zajęć z zakresu praw człowieka i warsztatów na temat dialogu międzykulturowego na różnych szczeblach edukacji;
-
Stworzenie sieci współpracy osób i organizacji zaangażowanych w realizację edukacji o różnorodności i wielokulturowości;
-
Podniesienie poziomu społecznej świadomości dotyczącej praw człowieka i działań antydyskryminacyjnych i dostarczenie kompleksowej wiedzy na ten temat wśród młodych Polaków i Polek; Wzmocnienie lokalnych organizacji i instytucji pozarządowych, poprzez dostarczenie im know-how, narzędzi i wiedzy na temat możliwości włączenia się w działania na rzecz promowania idei wielokulturowości i niedyskryminacji;
-
Zwiększenie dostępu do polskojęzycznych materiałów edukacyjnych, poprzez wydanie podręcznika na temat prowadzenia zajęć z zakresu edukacji międzykulturowej;
-
Kontynuacja i rozwój strony GALERIA TOLERANCJI (www.galeriatolerancji.org.pl), zawierającej materiały edukacyjne z zakresu różnorodności, antydyskryminacji i praw człowieka.
Akademia Dialogu Międzykulturowego to autorski program treningu dla trenerów, skierowany do osób z doświadczeniem trenerskim i edukacyjnym. Warsztaty prowadzone będą przez specjalistów i specjalistki w zakresie edukacji wielokulturowej i antydyskryminacji, a także przedstawicieli i przedstawicielki grup etnicznych, narodowych i religijnych, którym warsztaty będą szczególnie poświęcone (Muzułmanie, Żydzi, Ukraińcy i Białorusini oraz Romowie).
Szkolenia odbędą się podczas 4- 3-dniowych spotkań (około 86 godzin szkoleniowych), w których weźmie 20 osób z całego kraju.
Zajęcia prowadzone będą metodami aktywizującymi osobiste zasoby i doświadczenia uczestników i uczestniczek, a także poprzez wykłady, prezentacje, pokazy filmów i dyskusje. Po zakończeniu cyklu szkoleń każda z uczestniczących osób zobowiązana będzie do przeprowadzenia jednodniowego warsztatu w swoim środowisku lokalnym, przy wsparciu finansowym w ramach projektu Galeria Tolerancji.
Warsztaty realizowane będą w cyklu 4 spotkań w trybie piątek – niedziela
- 6-8 lutego 2009
Stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja;
Dialog Międzykulturowy; edukacja międzykulturowa
Przygotowanie warsztatów na temat edukacji międzykulturowej oraz różnorodności
- 6-8 marca 2009
Islam - polscy Muzułmanie; fakty i mity o Islamie; Jak przeciwdziałać Ilsamofobii
Żydzi - historia i kultura Żydów Polskich; edukacja o Holocauście; Antysemityzm
- 3-5 kwietnia 2009
Romowie i Sinti -Kultura i tradycja polskich Romów; Czy wolno mówić cyganić? Dyskryminacja ludów wędrownych
Ukraińcy i Białorusini - historia i współczesność, wpływy kulturowe; kiedy Polacy mówią Ruski...
- 3-5 lipca 2009
Przepisy i dokumenty prawodawstwa antydyskryminacyjnego w Polsce i Europie
Język nienawiści
Ewaluacja szkoleń lokalnych
Każda z uczestniczących osób zobowiązana będzie do przygotowania i przeprowadzenia jednodniowego szkolenia z zakresu edukacji międzykulturowej w swoim środowisku lokalnym.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny, zapewniamy materiały szkoleniowe oraz nocleg i wyżywienie.
Wypełnionąankietę zgłoszeniową proszę wysyłać na adres: mikuszewo1@gmail.com do dnia 9 stycznia 2009.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: mikuszewo1@gmail.com lub telefonicznie:
Anna Kamińska - 510 423 725
Katarzyna Gajewska – 500 074 381