Stwórz swoją kartę do Szacuna! KONKURS
Gra planszowa „Czy wiesz, co wiem? Szacun!” zawiera 100 kart, które przybliżają wydarzenia, postaci i ciekawostki związane z historią Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku aż po jubileuszowy rok 2018. Teraz jest czas, abyś Ty opowiedział nam swoją!
W Twoim albumie znajdują się zdjęcia, które zdradzają więcej niż niejeden podręcznik? Masz dostęp do archiwum, które przedstawia przeszłość miejscowości, z której pochodzisz? Chcesz podzielić się lokalną historią?
Wyślij zgłoszenie do konkursu „Twoja karta do Szacuna”!
Karta powinna składać się z archiwalnej fotografii (np. z albumów rodzinnych), ciekawie opisanej historii zdjęcia (co przedstawia, skąd pochodzi, gdzie zostało znalezione itd.) i konkretnego pytania, nawiązującego do tego, co przedstawia zdjęcie wraz z prawidłową odpowiedzią.
Dla laureatów i wyróżnionych przygotowaliśmy specjalne nagrody:
- stworzenie karty w formie tablicy upamiętniającej lokalną historię i zamieszczenie jej w miejscowości, do której nawiązuje;
- pakiet gadżetów NCK;
- wybrane publikacje ze sklepu internetowego NCK;
- materiały edukacyjne NCK.
- umieszczenie karty w zakładce na stronie nck.pl oraz publikacja w mediach społecznościowych Narodowego Centrum Kultury oraz na fanpage’u Barw Wspólnych.
Do konkursu można zgłaszać historie, które wydarzyły się w latach 1918–2018, dotyczące miejsca Twojego zamieszkania, związane z:
- kulturą,
- sportem,
- geografią,
- polityką.
Aby wziąć udział w konkursie:
wypełnij załączony do Regulaminu formularz konkursowy
oraz prezentację multimedialną karty (w formacie pptx.) na adres:
Przedłużamy termin zgłoszeń do 7 listopada 2021 r.!
Zależy nam na osobistej opowieści o historii, nie na formalnym języku. Przed wypełnieniem formularza koniecznie przeczytajcie poniższy REGULAMIN, a w szczególności zawarte w nim kryteria oceny.
na najciekawsze karty przedstawiające lokalne historie, opatrzone zdjęciem, opisem i pytaniem nawiązującym do fotografii
Dla potrzeb niniejszego Regulaminu ustala się następujące znaczenie pojęć:
-
Konkurs: oznacza konkurs pod nazwą „Twoja karta do Szacuna”
-
Organizator Konkursu lub „NCK”: Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie (01-231), przy ul. Płockiej 13, wpisane do rejestru instytucji kultury pod numerem RIK 71/2006, NIP: 525 235 83 53 (dalej: „Organizator”).
-
Uczestnik Konkursu: osoba spełniający warunki, o których mowa w § 3 poniżej;
-
Laureat Konkursu: autor/autorka wyłonionych wniosków konkursowych zawierających najwyżej ocenione prezentacje
-
Regulamin: niniejszy regulamin Konkursu, który określa zasady Konkursu;
-
Strona Internetowa: oznacza stronę Organizatora Konkursu pod adresem www.nck.pl, na której zamieszczone zostanie ogłoszenie o konkursie oraz lista Laureatów konkursu.
§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
-
Niniejszy regulamin Konkursu, zwany dalej „Regulaminem”, określa warunki i zasady, na jakich odbywa się Konkurs, w szczególności określa warunki uczestnictwa, prawa i obowiązki Organizatora oraz prawa i obowiązki uczestników Konkursu.
-
Fundatorem nagród w Konkursie jest Organizator.
-
Celem konkursu jest popularyzowanie i promocja lokalnych ciekawostek, nieogólnopolskich, nieoczywistych historii dotyczących miejscowości w Polsce do 30 tysięcy mieszkańców.
-
Zadaniem Konkursu jest także wyłonienie spośród nadesłanych zgłoszeń 10 najciekawszych historii, które zostaną uhonorowane stworzeniem karty w formie tablicy pamiątkowej na stojaku i z fizycznym umieszczeniem jej w miejscu, do którego nawiązuje.
-
Do konkursu mogą być zgłaszane historie z okresu 100 lat niepodległości, od 1918 roku do 2018 roku.
-
Realizacja tablicy pamiątkowej będzie możliwa jedynie pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń od organów administracji lokalnej. W przypadku braku pozyskania takiej zgody lub pozwolenia przez NCK z przyczyń niedotyczących NCK, tablica na podstawie danej karty nie zostanie zrealizowana ani zamieszczona w wskazanym miejscu, a Uczestnikowi nie będą przysługiwały roszczenia w stosunku do NCK z tego tytuł
§ 2. TERMINY KONKURSU
Termin zgłaszania działań do Konkursu | Od 6 października do 7 listopada 2021 r. |
Ogłoszenie wyników Konkursu oraz termin przekazania nagród | do 15 listopada 2021 r. |
NCK zastrzega sobie możliwość przedłużenia terminu lub nierozstrzygnięcia Konkursu.
§ 3. UCZESTNICY
1. Zgłoszenia mogą nadsyłać indywidualne osoby fizyczne (pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające obywatelstwo polskie oraz pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)
2. Konkurs skierowany jest do Uczestników, którzy dysponują zdjęciami i ciekawą historią lokalną dot. miejscowości posiadających liczbę mieszkańców nie większą niż 30 000 (na dzień składania wniosku).
§ 4. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
-
Warunkami przystąpienia do Konkursu są:
- akceptacja niniejszego Regulaminu,
- wypełnienie wniosku konkursowego (którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu i przesłanie go w terminie wskazanym w § 2,
- Przesłanie wraz z wnioskiem konkursowym prezentacji multimedialnej karty (w formacie pptx.).
-
Wytyczne tworzenia prezentacji karty:
- ZDJĘCIE: Archiwalna fotografia np. z albumów rodzinnych.
- HISTORIA: Co przedstawia zdjęcie? Do czego nawiązuje? Skąd pochodzi? Jaką historię lokalną opowiada?
- PYTANIE: Pytanie nawiązujące do archiwalnego zdjęcia i lokalnej historii.
- PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Odpowiedź na pytanie nawiązujące do archiwalnego zdjęcia.
-
Zgłaszane pomysły na karty związane z lokalną historią muszą dotyczyć okresu od 1918 roku do 2018 roku.
-
Do Konkursu mogą być zgłaszane lokalne historie, związane z:
- kulturą,
- sportem,
- geografią,
- polityką.
-
Wykaz przykładowych kart kwalifikujących się do konkursu stanowi załącznik nr 2 do regulaminu.
-
Do Konkursu mogą być zgłaszane propozycje kart zgodne z tematem Konkursu oraz dotyczące dziedzin określonych w ust. 4 powyżej.
§ 5 WYŁĄCZENIA
-
Z udziału w Konkursie wyłączeni są pracownicy Organizatora oraz podmioty
i pracownicy podmiotów świadczących usługi na rzecz Organizatora przy organizowaniu Konkursu na podstawie umów cywilnoprawnych, w szczególności pracownicy biorący udział w opracowaniu i przeprowadzeniu Konkursu, a także członkowie najbliższej rodziny tych osób (tj. małżonkowie, wstępni, zstępni oraz rodzeństwo).
-
W Konkursie nie będą oceniane działania, które pokrywają się z aktualnymi kartami znajdującymi się w grze planszowej „Czy wiesz, co wiem? Szacun!” o charakterze ogólnopolskim.
-
Wnioski konkursowe będą oceniane zgodnie z zasadami i według kryteriów określonych w § 7 Regulaminu.
§ 6. TRYB OCENY WNIOSKÓW KONKURSOWYCH
-
Ocena wniosków konkursowych następuje w dwuetapowym postępowaniu:
- Weryfikacja formalna wniosków
- Ocena merytoryczna
-
Wnioski zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym będą poddane ocenie merytorycznej. Oceny merytorycznej dokonuje Zespół Oceniający powołany przez Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
-
Maksymalnie 10 (dziesięć) kart, które otrzymają najwyższe oceny zostanie zarekomendowanych Dyrektorowi NCK do stworzenia tablicy pamiątkowej w wielkim formacie oraz umieszczenia na portalach NCK.
-
Zatwierdzona przez Dyrektora NCK lista ma charakter ostateczny i nie podlega trybowi odwoławczemu.
-
Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do nieprzyznania nagród w sytuacji, gdy poziom merytoryczny zgłoszonych działań w opinii Zespołu Oceniającego będzie niedostateczny, jeżeli wnioski nie będą spełniały wymogów formalnych
(w szczególności będą dotyczyły zagadnień innych niż określone w § 4 ust.4) lub jeżeli zostaną z innych powodów odrzucone przez Zespół Oceniający.
§ 7. KRYTERIA OCENY KART HISTORYCZNYCH ZWIĄZANYCH Z LOKALNYM DZIEDZICTWEM KULTUROWYM
Lp | NAZWA | OPIS KRYTERIUM | MAX. PUNKTACJA |
1. | TREŚĆ KART HISTORYCZNYCH | Problematyka kart historycznych koncentrować się będzie w odniesieniu do poniższych obszarów: TEMATYKA (3 pkt)
UJĘCIE TEMATU (3 pkt)
| 6 |
2. | ZDJĘCIE |
| 3 |
3. | ATRAKCYJNA PREZENTACJA DZIAŁANIA EDUKACYJNEGO |
| 3 |
Razem | 12 |
§ 8. NAGRODY
-
NCK przewiduje przyznanie 10 nagród głównych Laureatom Konkursu – tj. autorom/autorkom 10 wyłonionych wniosków konkursowych w postaci stworzenia karty w formie tablic upamiętniających lokalną historię i zamieszczenia ich w miejscowościach, do których nawiązują, na okres ustalony z organami administracji lokalnej, nie dłuższy niż 6 miesięcy z zastrzeżeniem §1 ust. 6 Regulaminu i ust. 3 poniżej.
-
Na tablicy zostanie zamieszczony kod QR, zawierający odesłanie do karty na stronie internetowej, zawierającej imię i nazwisko Laureata Konkursu.
-
W przypadku określonym w §1 ust. 6 Regulaminu, zastosowanie znajdzie postanowienie ust. 4 poniżej .
-
NCK wyłoni oprócz 10 laureatów Nagrody Głównej, 10 laureatów nagród dodatkowych, którzy razem z Laureatami Nagrody Głównej otrzymają możliwość zamieszczenia swoich wniosków konkursowych jako kart historycznych, które otrzymały najwyższą liczbę punktów na stronie internetowej www.nck.pl oraz w mediach społecznościowych NCK. Szczegółowe informacje dotyczące warunków publikacji znajdują się w § 9.
-
Konkurs jest organizowany z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, tym samym nagrody są objęte zwolnieniem z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.).
-
Ponadto Laureaci Konkursu wskazani w ust. 1 i 4 otrzymają od Organizatora nagrody rzeczowe w postaci publikacji z oferty wydawniczej NCK, gadżetów NCK oraz pakietu Barwy Wspólne.
-
W przypadku otrzymania nagród rzeczowych na podstawie ustępu poprzedzającego Laureaci Konkursu zobowiązani są do podania Organizatorowi danych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail oraz adresu, na który zostanie wysłana Nagroda pod rygorem utraty prawa do otrzymania Nagrody.
-
Wyniki Konkursu ogłoszone będą do dnia 5 listopada 2021 r. poprzez opublikowanie listy Laureatów nagród na stronie www.nck.pl oraz poprzez wysłanie do Laureatów nagród i wyróżnień stosownej wiadomości e-mail.
§ 9. WARUNKI PREZENTACJI KART HISTORYCZNYCH NA STRONIE INTERNETOWEJ I W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
-
NCK zastrzega sobie prawo do redakcji opisów kart i pytań oraz edycji dostarczonych zdjęć w celach:
- Stworzenia tablicy pamiątkowej;
- Wykorzystania materiałów w promocji pokonkursowej;
- wykorzystania w ramach grafik informujących o wynikach Konkursu.
-
NCK zastrzega sobie prawo do przeformatowań zdjęć i wykorzystywania ich przy powstawaniu.
§ 10. PRAWA AUTORSKIE
1. Zgłoszenie udziału w Konkursie przez uczestnika jest równoznaczne ze złożeniem przez niego oświadczenia, że przysługują mu prawa autorskie do wniosku konkursowego, w tym do zamieszczanych we wniosku materiałów (utworów), w tym fotografii i materiałów wideo, które nie są w żaden sposób ograniczone, zastawione lub przeniesione na osobę trzecią, a ich wykorzystanie nie narusza praw osób trzecich, w zakresie umożliwiającym wzięcie udziału w Konkursie i następnie ich wykorzystanie w sposób i na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie . W razie dołączenia fotografii lub filmu autor oświadcza, że osoby znajdujące się na fotografiach wyraziły zgodę na rozpowszechnienie ich wizerunku, chyba że taka zgoda nie jest wymagana na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
2. W przypadku wystąpienia osób trzecich z jakimikolwiek roszczeniami powstałymi wskutek niezgodności powyższych oświadczeń ze stanem faktycznym, uczestnik zobowiązuje się zwolnić Organizatora z wszelkich powstałych w ten sposób zobowiązań i zaspokoić we własnym zakresie roszczenia osób trzecich.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do niezakwalifikowania do Konkursu wniosków konkursowych, co do których poweźmie uzasadnione podejrzenie, iż treści zawarte we wniosku są niesamodzielne oraz tych, co do których będzie miał uzasadnione podejrzenie, że zawierają wady prawne.
4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za spory wynikłe z tytułu naruszenia praw autorskich, jak również za spory wynikłe z tytułu naruszenia dóbr osobistych, w szczególności w przypadku wystąpienia przez osoby trzecie z roszczeniami z tytułu naruszenia praw osób trzecich do wniosku konkursowego lub naruszenia dóbr osobistych, uczestnik pokryje wszelkie koszty związane z roszczeniami takich osób.
5. Przesłanie przez uczestnika Konkursu wniosku konkursowego jest równoznaczne
z udzieleniem Organizatorowi licencji niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo na publikację opisu lokalnej historii wraz z zamieszczonymi we wniosku zdjęciami, na stronie internetowej Organizatora oraz w mediach społecznościowych Organizatora i wykorzystanie w inny sposób w związku z realizacją Konkursu, w przypadku otrzymania nagrody głównej lub wyróżnienia.
§ 11. DANE OSOBOWE
-
Dane osobowe Uczestników Konkursu, przetwarzane są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „RODO”).
-
Dane osobowe Uczestników są przetwarzane przez Organizatora będącego Administratorem, przetwarzanych w ramach Konkursu danych osobowych tj. Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel.: 22 21 00 100,
-
Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Narodowym Centrum Kultury możliwy jest pod adresem email: iod@nck.pl,
-
Dane osobowe Uczestników przetwarzane będą przez Administratora w celu:
- przeprowadzenia Konkursu, przez który należy również rozumieć przyjęcie zgłoszenia uczestnictwa w Konkursie, przeprowadzenie weryfikacji wniosku konkursowego, wyłonienie zwycięzców oraz przekazanie nagrody – na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Organizatora jakim jest gromadzenie i upowszechnianie informacji na temat polskiego dziedzictwa narodowego na terenie kraju i poza jego granicami (art. 6 ust. 1 lit a) RODO), wyrażonej w sposób określony w § 4 ust. 1 Regulaminu,
- publikacji imion i nazwisk Laureatów w Lokalnych Inspiracjach zamieszczonych na stronie www.nck.pl i ich rozpowszechnieniu za pośrednictwem Portali NCK (oraz ewentualnie w postaci drukowanych egzemplarzy wprowadzonych do obrotu) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO,
- w przypadku Autorów będących Laureatami nagród pieniężnych – przekazania i rozliczenia nagród - na podstawie art. 6 ust. 1 lit c RODO
- przeprowadzenia i analizy badań sektora kultury przez NCK na podstawie art. 6 ust. 1 lit a RODO
- wysyłki newslettera NCK na podstawie art. 6 ust. 1 lit a RODO
-
Dane osobowe Uczestników przetwarzane będą przez cały okres prowadzenia Konkursu,
a po jego zakończeniu:- Organizator będzie przechowywać dane osobowe Uczestnika przez okres niezbędny do wywiązania się z wszystkich obowiązków nałożonych na mocy niniejszego Regulaminu oraz wygaśnięcia ewentualnych roszczeń Uczestników mogących powstać w związku z Konkursem. Po ustaniu celu przetwarzania, dane osobowe Laureatów przechowywane będą przez okres wynikający z ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz wydanych na jej podstawie regulacji obowiązujących w NCK.
- w przypadku Laureatów Konkursu, tj Autorów wyłonionych do publikacji Inicjatyw edukacyjnych w „Lokalnych inspiracjach” – przez czas udostępnienia publikacji na Portalach NCK lub ewentualnego jej wprowadzenia do obrotu w inny sposób;
- w przypadku Autorów będących Laureatami nagród pieniężnych (o ile zostaną przyznane) – przez czas obowiązkowego przechowywania dokumentacji księgowo-rachunkowej, wynikający z odrębnych przepisów.
- W przypadku osób które wyraziły zgodę na udział w badaniach – do czasu jej wycofania,
- W przypadku osób które wyraziły zgodę na wysyłkę newslettera – do czasu jej wycofania,
-
Wyrażenie przez Uczestnika zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu uczestnictwa w Konkursie jest dobrowolne. Jest ono jednak niezbędne, aby Uczestnik mógł wziąć udział w Konkursie oraz otrzymać Nagrodę. Uczestnik ma prawo wycofać wyrażone zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych Uczestnika, którego dokonano przed jej wycofaniem.
-
Odbiorcami danych osobowych Autora będą podmioty świadczące usługę obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora, zewnętrzne podmioty świadczące usługi na rzecz Administratora, oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (w tym organy administracji publicznej),
-
Autor posiada prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, w przypadkach określonych
w przepisach RODO.
-
Jeśli Uczestnik uzna, że jego dane osobowe podczas Konkursu są przetwarzane niegodnie z przepisami prawa, może wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
§ 12. Postanowienia końcowe i informacje techniczne
-
Konkurs nie jest grą hazardową w rozumieniu art. 1 ust. 2 Ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. i nie podlega regułom zawartym w ww. ustawie i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy.
-
Konkurs ma charakter ogólnopolski.
-
Niniejszy Regulamin będzie interpretowany zgodnie z polskim prawem. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. Sprawa sporna, która nie może być rozwiązana przez Uczestnika i Organizatora polubownie, zostanie rozstrzygnięta przez sąd powszechny właściwy miejscowo dla Organizatora.
-
Zgłoszenie do Konkursu jest jednoznaczne z zapoznaniem się z treścią regulaminu i akceptacją jej treści.
-
Niniejszy Regulamin może być w każdej chwili zmieniony przez Organizatora Konkursu.
-
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za problemy w funkcjonowaniu Konkursu, jeżeli nastąpiły one wskutek zdarzeń niezawinionych przez Organizatora, w szczególności jeśli wynikają one ze zdarzeń losowych o charakterze siły wyższej bądź są wynikiem awarii lub innych problemów technicznych niezależnych od Organizatora.
-
Treść niniejszego Regulaminu dostępna jest na stronie www.nck.pl .
-
Załączniki do Regulaminu stanowią:
- Formularz wniosku konkursowego.
- Wykaz przykładowych form kart kwalifikujących się do konkursu.
Więcej o grze:
Gra planszowa „Czy wiesz, co wiem? Szacun!” przybliża graczom wydarzenia, postacie i ciekawostki okresu stu lat niepodległej Polski. To opowieść o tym, jak wyglądało i rozwijało się życie społeczne, polityczne i kulturalne obywateli od odzyskania niepodległości w 1918 roku aż po jubileuszowy rok 2018.
Każda z kart do gry kryje w sobie nietypowe pytania, które na pewno rozbudzą Twoją ciekawość, oraz mało znane fakty z zakresu kultury, geografii, sportu i polityki, a dzięki archiwalnym zdjęciom poczujesz klimat wydarzeń z ostatnich stu lat polskiej historii.