Oddajemy w Wasze ręce nową aplikację, dzięki której, poprzez kreatywną zabawę, można dowiedzieć się więcej o Polsce. To nowe narzędzie edukacyjne zawiera ciekawostki o naszym kraju i 48 elementów graficznych, które pobudzą Waszą wyobraźnię. Dzięki nim stworzycie wyjątkowe i niepowtarzalne portrety. Zestaw ten to także zaproszenie do spojrzenia na Polskę z zupełnie nowej perspektywy.
Zależało nam, żeby elektroniczny kolaż był nie tylko źródłem wiedzy i twórczej zabawy, ale także inspiracją do uważnego patrzenia i obserwacji otoczenia. Dlatego postawiliśmy na minimalistyczną estetykę, łącząc biel i czerwień z charakterystycznymi elementami polskiej architektury, natury i dizajnu. Wykorzystaliśmy również zwyczaje i symbole zakorzenione w naszej kulturze. W pełni skorzystasz z aplikacji na komputerze. Możesz ją również uruchomić na tablecie. Żeby uruchomić kanwę kolażu, kliknij 3 razy w planszę startową. Wysłuchaj lub przeczytaj informacje na poszczególnych planszach. Przed zabawą zapoznaj się z instrukcją aplikacji. Możesz ją pobrać ze strony lub w aplikacji klikając na ikonę Instrukcja. Plik pojawi się wtedy w oknie przeglądarki.
Aplikacja Nasza Polska – jaką ma twarz?
Zapraszamy do korzystania z aplikacji przy okazji różnych uroczystości narodowych, jak np. Dzień Niepodległości czy Dzień Flagi. Dla osób zainteresowanych: nauczycieli, rodziców, edukatorów, dzieci i młodzieży przygotowaliśmy 8 zadań, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać potencjał aplikacji. Zadania publikujemy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca zaczynając od maja. Mamy nadzieję, że to narzędzie edukacyjne zachęci Was do poznawania i przyglądania się Polsce!
Wykorzystując kolaż na zajęciach edukacyjnych, poinformuj odbiorców o jego autorach:
Patrycja Mastej i Sebastian Sobótka – kolaż elektroniczny
Joanna Krukowska – teksty ciekawostek
Lea Sokalczuk, Olaf Wójcik i SoundProve Studio – lektorzy, ścieżki dźwiękowe
Paulina Galanciak-Ilczyszyn – instrukcja, język prosty, teksty alternatywne, korekta
Natalia Gołubowska – koncepcja i koordynacja
Magdalena Kreis – zadania
Gotowym obrazem podziel się z przyjaciółmi. Udostępniając portret w sieci, oznacz go informacją:
Grafika powstała z użyciem elektronicznego kolażu Barwy Wspólne Narodowego Centrum Kultury. @Narodowe Centrum Kultury, #BarwyWspólne, #PortretWspólny
Materiały do pobrania
Pobierz plik INSTRUKCJA Barwy Wspólne (PDF 225.84 KB)Zadania:
Ile kolaży stworzyliście do tej pory? Czasem trudno się oderwać od tej zabawy, prawda? Mamy dla was pierwszą propozycję ćwiczenia, które skupi waszą uwagę na konkretnych elementach w aplikacji.
Wśród elementów, które kojarzą się z Polską, jest całkiem sporo tych, związanych z naturą. W czasie ćwiczenia skupcie się na roślinach. Która z nich nada się na bujną czuprynę? A jaka będzie dobra, żeby zrobić usta? Nie zapomnijcie o brwiach i uszach! Ciekawe, z czego je zrobicie?
Ułóżcie twarz Polski, używając fragmentów roślin – liści, gałęzi, kwiatów. Wśród nich mogą też znaleźć się owoce, które są jadalnymi częściami roślin. Przeczytajcie lub wysłuchajcie ciekawostek, żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak poszczególne rośliny wiążą się z Polską. A może znacie inne polskie rośliny w białym i czerwonym kolorze, które warto dodać do tego zestawu?
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o polskiej przyrodzie, skorzystajcie z informacji w internecie lub atlasu roślin. Po stworzeniu kolaży i z nową wiedzą koniecznie wybierzcie się na spacer! Przyglądajcie się uważnie otoczeniu i wyszukajcie poznane rośliny.
Zapraszamy do wspólnego działania!
Elementem podstawowym waszych kolaży jest kontur Polski. Kontur to już krok od mapy, a od niej bardzo blisko do wycieczek. Umówmy się – wycieczki można organizować przez cały rok, przy każdej pogodzie, blisko i daleko.
Lubicie wycieczki? Jakie miasta, miasteczka lub wsie Polski udało wam się odwiedzić w ostatnim czasie? W tym ćwiczeniu zachęcamy was do stworzenia portretu Polski inspirowanego różnymi miastami. Z ciekawostek, które towarzyszą elementom w aplikacji, wyłapcie nazwy miast. Dodatkowo wyszukajcie budynki i elementy architektury, które pojawiają się w różnych miastach.
Czy waszym zdaniem latarnia morska na Helu lepiej nadaje się na nos czy – po odwróceniu – na brew? A może użyta wiele razy będzie świetną grzywką lub brodą? A jeśli zaczniemy ją odwracać na różne strony, może uda się z niej zrobić oko? Zdecydujcie, a potem poszukajcie kolejnych możliwości użycia architektury do stworzenia kolażu. Może uda wam się ułożyć któryś z elementów w miejscu, z którego pochodzi?
Skorzystajcie z internetowej mapy i sprawdźcie, w jakim mieście leży lewe oko, a w jakim oko prawe. Sprawdźcie też, jaka część twarzy wypada w miejscu, w którym znajduje się Warszawa. A może zapadła wam w pamięć nazwa jakiegoś miasta i właśnie dziś sprawdzicie, gdzie ono leży na mapie?
Zapraszamy do wspólnego działania!
Wiecie, czym różni się kolaż od kolarza? To nie tylko ortograficzna zagadka. W tym ćwiczeniu spotkają się sztuka i sport.
Czy obraz może się ruszać? Niech wasz sprawia takie wrażenie! Zbudujcie portret Polski z elementów, które kojarzą wam się z ruchem. Szybkim lub wolnym, naturalnym czy sportowym. Oczywiście do waszego kolażu może wjechać pewien mały samochód. Do jakiego fragmentu twarzy najlepiej się nada?
Spróbujcie też poczuć ruch w innych elementach. Wsłuchując lub wczytując się w ciekawostki, znajdźcie kogoś, kto porusza się nietypowym… pojazdem. Starajcie się oddać dynamikę, stosujcie skosy i krzywe linie, kontrastowe plamy. Niech wasz kolaż się nie zatrzymuje!
Po stworzeniu prac zastanówcie się, jak pokażecie wasze prace. W jaki sposób można po wydrukowaniu powiesić je na ścianach tak, żeby nadal kojarzyły się z ruchem i energią? Czy muszą wisieć w równych rzędach, jedna obok drugiej? Jak stworzyć z nich pełną ekspresji prezentację lub wystawę?
Zapraszamy do wspólnego działania!
Lea i Olaf to dzieci, które czytają ciekawostki w aplikacji. To jednak nie jedyne dźwięki, które pojawiają się w tej zabawie. Resztę możecie usłyszeć nie z głośnika, a w Waszej wyobraźni. Kolejne ćwiczenie zaprasza właśnie do tego.
Co słychać w Polsce? Z jakimi dźwiękami kojarzy wam się nasz kraj? Kolejny portret Polski stwórzcie z elementów, które dostarczają wrażeń dźwiękowych. Kle-kle, brum-brum, kukuryku! A czy wiecie, czym są onomatopeje? To wyrazy, które naśladują dźwięki i odgłosy naturalne, np. hau-hau. Poszukajcie więcej informacji o onomatopei w słowniku.
Wśród elementów związanych z Polską znajdziecie też takie, które łączą się z muzyką. Spróbujcie też wyłapać inne, mniej oczywiste skojarzenia z dźwiękiem. Dźwięki kryją się w różnych przedmiotach, występują w naturze. Niech jedną z inspiracji będzie dla was ptak, którego głos przypomina głośny śmiech. Czy już wiecie, o którego ptaka chodzi?
Dodatkowo poszukajcie w internecie różnych dźwięków, które pasują do elementów w aplikacji albo pobawcie się w nagrywanie ich dyktafonem. Możecie odtwarzać lub naśladować dźwięki i zgadywać, o który element chodzi.
Zapraszamy do wspólnego działania!
Jak już wiecie, w naszych ćwiczeniach zapraszamy was do spoglądania na elementy kojarzące się z Polską wciąż na nowo. Być może wiele razy użyliście już w kolażu muchomora, ale może jeszcze nigdy tak jak teraz. Oto kolejne wyzwanie kolażowe!
Przyjrzyjcie się elementom w aplikacji i znajdźcie pary, których kształt i kolor są do siebie podobne. Na przykład pisanka i muchomor całkiem do siebie pasują – są zaokrąglone i mają drobne białe elementy na czerwonym tle. Spróbujcie znaleźć więcej takich zestawów. Jaki fragment twarzy można zrobić z jednego muchomora i jednej pisanki?
Ułóżcie portret Polski, w którym żaden z elementów nie będzie się powtarzał. Jeśli raz użyjecie ołówka na jedną brew, dla drugiej znajdźcie inny element. Niech nawet dziurki w nosie nie będą takie same! Zastanówcie się, jak różne elementy zmieniają wyraz twarzy. Może robi się bardziej poważna albo zdziwiona?
Po wykonanym ćwiczeniu spójrzcie w lustro i zróbcie kilka różnych min, które zmienią układ waszej buzi w mniej symetryczny. Mniej symetryczny, czyli taki w którym elementy z jednej strony nie są jednakowe z tymi z drugiej strony. Zamknijcie jedno oko, wykrzywcie usta, odegnijcie ucho. Jak zmienia się wasza twarz?
Zapraszamy do wspólnego działania!
Zapraszamy do dalszego gimnastykowania się ze skojarzeniami i kształtami elementów w aplikacji. Na początek wstańcie i ustawcie wasze ciała w literę „P”. Dobierzcie się w pary i spróbujcie ułożyć się na podłodze, aby stworzyć literę „P”. Po małej rozgrzewce zasiądźcie do komputerów.
Spróbujcie zaszyfrować w waszym kolażu jakieś słowo. To może być po prostu „Polska”. A może spróbujecie pobawić się swoim imieniem? Wybierzcie dowolny wyraz – nie za krótki, nie za długi. Zastanówcie się, jakie elementy można ze sobą połączyć, by stworzyć kolejne litery tego słowa.
Wśród elementów w aplikacji są takie, które świetnie nadają się na litery. „O” z piłki do siatkówki – proszę bardzo! „A” czy „M” też się znajdą, jeśli tylko się przypatrzycie. Jeśli jednak potrzebujecie litery „L”, zobaczcie, z czego da się ją zbudować. Odwracajcie elementy i szukajcie, jak mogą przydać się w budowaniu liter. Ale uwaga – to nie wszystko. Poszczególne litery waszego wyrazu mają nadal układać się we fragmenty twarzy. Litery „L” lepiej użyć do zrobienia nosa czy wąsa? Eksperymentujcie. To trudne zadanie, ale dacie radę!
Stwórzcie swoje kolaże tak, by nie widziały ich inne osoby. Po skończonej pracy spróbujcie odgadnąć, jakie litery znajdują się na waszych pracach. A może z tych liter uda wam się ułożyć jakieś słowa? Później ruszcie na spacer w poszukiwaniu różnych liter i słów w krajobrazie miejskim lub w naturze.
W aplikacji macie do dyspozycji przede wszystkim dwa kolory. Tylko dwa? A może aż? Jeśli dobrze się przyjrzycie – biały nigdy nie będzie taki sam na wszystkich elementach. Podobnie jest z czerwonym! On też ma wiele odcieni. Na pewno już wiecie, że w aplikacji są dostępne trzy różne tła. Tym razem koniecznie użyjcie czerwonego do waszego portretu Polski. Niech będzie bazą do stworzenia kolażu złożonego tylko z białych elementów. Jest ich całkiem sporo!
Przyglądajcie się poszczególnym elementom i zastanówcie się, do czego ich użyć. Ucho porcelanowej filiżanki nie musi wcale być uchem! Do jakiego fragmentu twarzy może się też sprawdzić? Bawcie się efektem przezroczystości, powiększajcie i pomniejszajcie elementy. Używajcie jednego wiele razy. Wszystkie ruchy dozwolone.
Jak wyglądałaby odwrotność takiego kolażu z białych elementów na czerwonym tle? Nie da się po prostu kliknąć i odwrócić kolorów. A zatem stwórzcie drugą wersję – twarz Polski zrobioną z czerwonych elementów na białym tle. Do dzieła!
Zapraszamy do wspólnego działania!
Znacie zabawę „ciepło-zimno”? Kiedy przybliżamy się do jakiegoś przedmiotu, mówimy „ciepło, cieplej”, a w końcu „najcieplej”, gdy go znajdziemy. A zatem mówimy wam „ciepło, cieplej” dla wszystkich waszych skojarzeń w kolejnym ćwiczeniu.
Zaczyna się w grudniu i trwa do marca. Nie zawsze jest biała, choć z bielą nam się kojarzy. Tak, chodzi o zimę! Zbudujcie kompozycję, która będzie nawiązywać do hasła „zimno”.
Wśród elementów dostępnych w aplikacji nie znajdziecie bałwana, ale znajdziecie coś, czego kwiaty są białe jak… śnieg! Ciekawostki naprowadzą was na różne skojarzenia z zimnem. Interpretujcie dostępne w aplikacji elementy, na przykład zastanawiając się, który ptak opuszcza Polskę na zimę?
A może po stworzeniu kolażu uda wam się ułożyć jeszcze krótki wiersz lub zwrotkę piosenki zainspirowaną waszym portretem Polski?
Zapraszamy do wspólnego działania!