Ustawienia i wyszukiwarka
Multimedialny koncert na trąbkę, organy i sekstet jazzowy
30 lipca 2016 r. o godz. 19:00 w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Jazz Poznań.
Program koncertu wypełnia cykl kompozycji inspirowanych najstarszymi zachowanymi polskimi tropami – m.in. Krystus zmartwychstan jest, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty, Bogurodzica, a także autorskie kompozycje Macieja Fortuny inspirowane tradycją liturgiczną polskiego średniowiecza. Dopełniający aranżacje i decydujący o jazzowym charakterze sekstet stanowią czołowi poznańscy muzycy związani z Katedrą Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dopełnieniem warstwy muzycznej są wizualizacje nawiązujące do średniowiecznej twórczości artystycznej, związanej z przyjęciem przez Polskę Chrztu.
Premierowa odsłona utworów przygotowanych przez Macieja Fortunę, które pierwotnie zaaranżowane były na trąbkę i organy, miała miejsce w kościele pw. św. Magdaleny w Paryżu 28. kwietnia 2016. Kompozycje i wykonanie spotkały się z rewelacyjnym przyjęciem zarówno francuskiej publiczności jak i krytyków. Gnieźnieński występ stanowić będzie pierwsze w Polsce wykonanie tego cyklu utworów w aranżacji na trąbkę i organy z towarzyszeniem sekstetu jazzowego.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja polskiej muzyki średniowiecznej oraz realizacja zamierzeń programu NCK Chrzest 966. Warstwę muzyczną dopełniają wizualizacje nawiązujące do obrazów polskiego średniowiecza, których motywem przewodnim są obrazy związane z przyjęciem przez Polskę Chrztu.
Artyści:
Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje, aranżacje
Marek Smoczyński – organy
Seweryn Graniasty – saksofon
Jarosław Wachowiak – saksofon
Piotr Banyś – puzon
Piotr Wrombel – piano fendera
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Mirosław Kamiński – perkusja
Paweł Wypych – wizualizacje
Iwona Witek – aranżacje, instrumentacja
Maciej Fortuna (ur. 13 września 1982 w Lesznie) – trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny; doktor habilitowany sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Wykłada jako adiunkt w klasie trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doktoryzował się w 2012 roku na podstawie pracy Kreacja dzieła inspirowana współczesnymi możliwościami elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki w muzyce jazzowej. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.
Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Chrzest 966.