Ustawienia i wyszukiwarka
Poczuj miętę do Piławy Górnej
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej
Data: 20-22 czerwca 2025
Miejsce: Piława Górna
Realizacja projektu „Poczuj miętę do Piławy Górnej” to szereg działań kształtujących u jego odbiorcy postawy szacunku i zrozumienia dla dziedzictwa kulturowego miasta. Złożoną historię miasta poznaliśmy podczas wykładu o jego historii połączonym z wystawą tematyczną zorganizowanym wspólnie z partnerem czeskim. W XVIII w. uchodźcy religijni Wspólnoty Braci Morawskich osiedlili się w Piławie Górnej całkowicie zmieniając obraz i historię miasta, przyczyniając się do jego rozwoju i wzrostu znaczenia kulturowego i gospodarczego. Realizacja międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych pozwoliła na poznanie tradycji kulinarnych Polski i Czech, była również zachętą do aktywnego czerpania tradycji i zasobów kulturalnych obu krajów. Kolejną okazją do integracji i lepszego poznania był udział mieszkańców miasta w pikniku integracyjnym. Wspólnie podejmowanie działań przy jego organizacji przyczyniły się do międzykulturowego poznania, tolerancji, wzajemnego szacunku nie tylko partnerów projektu, ale i społeczności Piławy Górnej. Atrakcjami pikniku były stoiska z konkursami wiedzy o Czechach, zabawami i animacjami prowadzonymi przez Jednotę braterską, prezentacje średniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej „Triskelion” oraz plenerowy teatr dla dzieci: „Tuwim i Brzechwa robią Show”. Podczas pikniku uczestnicy poznali elementy historii, kultury i tradycji Polski i Czech. Projekt zakończy integracyjna wycieczka do Zagórza Śląskiego ze zwiedzaniem Zamku Grodno i Jeziora Bystrzyckiego. Był to czas podsumowania projektu oraz rozmów o dalszej współpracy.
Działania przedstawione w projekcie miały na celu pielęgnację dziedzictwa kulturowego Piławy Górnej - spuścizny jaką otrzymało miasto poprzez osiedlenie się w nim religijnych emigrantów Wspólnoty Braci Morawskich. Członkowie bractwa wyznaczyli kierunki rozwoju urbanistycznego i przemysłowego miasta. Główne gałęzie przemysłu – tkactwo i kamieniarstwo rozwijało się w Piławie Górnej przez wiele lat. W chwili obecnej miasto jest jednym z głównych i największych ośrodków kamieniarskich w Polsce.
Widocznym do dziś śladem obecności wspólnoty w Piławie Górnej jest Osiedle Braci Morawskich w Piławie Górnej - zespół architektoniczny reprezentatywny dla nielicznej na Śląsku grupy siedlisk tego nurtu religijnego. Z tego względu oraz z uwagi na dobry stan zachowania układu planistycznego i zabudowy, zespół jest zabytkiem o wartości unikalnej w skali kraju. Izba Pamięci Braci Morawskich - działająca w strukturach ośrodka kultury- mieści się odrestaurowanym w 2020 r. przez Gminę Piława Górna budynku osiedla ewangelickiej
Wspólnoty - Domu Braci. To małe muzeum, oprócz inicjowania i realizacji działań o charakterze patriotycznym, dbałości o dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta, jest jedyną w Polsce izbą gromadzącą, przechowująca i promującą wiedzę oraz dziedzictwo kulturowe, którą pozostawili w Piławie Górnej Bracia Morawscy.