Ustawienia i wyszukiwarka
Znamy laureatów 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
W ubiegłą sobotę, 3 grudnia br., podczas gali finałowej 32. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu wręczono nagrody i wyróżnienia za najlepsze filmy dokumentalne oraz reportaże telewizyjne i radiowe. Grand Prix festiwalu organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, zdobył białoruski reżyser Andrej Kuciła za film „Gdy kwiaty nie milczą”. Nagrodę „Cierpliwe Oko” im. Kazimierza Karabasza, której fundatorem jest Narodowe Centrum Kultury - współorganizator festiwalu, otrzymał film „Pisklaki” Lidii Dudy.
W tym roku jury festiwalu w składzie: Katarzyna Borowiecka, Łukasz Maciejewski, dr hab Monika Talarczyk, prof. ucz., dr. hab Rafał Wiśniewski, prof. ucz., Maria Zmarz-Koczanowicz (przewodnicząca) oceniło 17 filmów dokumentalnych. Główną nagrodę przyznało białoruskiemu reżyserowi Andrejowi Kucile za film "Gdy kwiaty nie milczą" i „pokazanie skutków przemocy politycznej oczami i emocjami kobiet”. Kuciła w swoim obrazie dokumentuje dramatyczną sytuację na Białorusi po brutalnie stłumionych protestach społecznych, wywołanych sfałszowaniem przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów prezydenckich w 2020 roku. Laureat konkursu, oprócz statuetki Białej Kobry otrzymał 15 tys. zł.
Poza Grand Prix przyznano jeszcze inne nagrody. "Cierpliwe oko", czyli przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury nagrodę im. Kazimierza Karabasza, otrzymał film "Pisklaki" Lidii Dudy. Jury doceniło reżyserkę za stworzenie „poruszającej opowieści o dziecięcych relacjach tworzących się z potrzeby bliskości i wzajemnego wsparcia oraz subtelną obserwację nauki samodzielności w nieznanym otoczeniu”.
Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń trafiła do Marka Kozakiewicza za obraz "Silent Love" będący „portretem rodziny, która trwa i umacnia się mimo systemowej i zwyczajowej nieprzychylności”, natomiast wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przypadło Elwirze Niewierze i Piotrowi Rosołowskiemu, autorom filmu "Syndrom Hamleta", „w uznaniu dla formy, która zdolna była objąć wielogłosowe tragiczne doświadczenie Ukrainek i Ukraińców i znaleźć dla niego bezpieczną przestrzeń teatru i filmu, nie pozostawiając przy tym wątpliwości, czy dzisiaj być czy nie być z Ukrainą”.
W konkursie reportaży telewizyjnych nagrodę dla najlepszej produkcji przyznano Tomaszowi Patorze za reportaż "Misza jedzie na wojnę". Wśród reportaży audio zwyciężyła Katarzyna Michalak za reportaż "Nasza kołysanka".
W trakcie festiwalu zaprezentowano rekordową liczbę ponad 230 filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych oraz radiowych. Projekcjom towarzyszyły spotkania z autorami, bohaterami dokumentów i dziennikarzami.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, organizowany od 1990 roku w Łodzi, popularyzuje i nagradza filmy dokumentalne oraz reportaże telewizyjne i radiowe poświęcone głównie zagrożeniom, które są wyzwaniem dla współczesnego człowieka. Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.