Ustawienia i wyszukiwarka
Wystawa „Wiecznie siebie nowego głodnym, jak żuraw z szyją w przyszłość wyciągniętą – Bolesław Leśmian (1877–1937)"
15 listopada 2017 r. w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem Najwyższej Izby Parlamentu otwarta zostanie wystawa poświęcona Bolesławowi Leśmianowi, zatytułowana: „Wiecznie siebie nowego głodnym, jak żuraw z szyją w przyszłość wyciągniętą – Bolesław Leśmian (1877–1937)”. Jej organizatorami są: Instytut Badań Literackich, Senat RP i Narodowe Centrum Kultury. Wystawa powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji podwójnej rocznicy związanej z nazwiskiem wielkiego poety – na rok 2017 przypada 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana.
Twórczość Leśmiana
Jego twórczość zaliczana jest do najznakomitszych dokonań w literaturze polskiej. O wartości tej poezji decyduje maestria artystyczna, nie tylko wykorzystująca w najlepszy sposób możliwości polszczyzny, lecz także poszerzająca jej granice w stopniu, jaki niewielu artystów słowa potrafiło osiągnąć w dziejach kultury polskiej; Leśmian stawiany jest obok tak wybitnych poetów polskich – jak Jan Kochanowski czy Adam Mickiewicz.
Mistrzostwo w operowaniu językiem polskim, tak ważne dla konsolidacji narodowej tożsamości po odzyskaniu przez kraj niepodległości, łączył Bolesław Leśmian z najgłębszą problematyką filozoficzną, dotykającą podstawowych, uniwersalnych kwestii egzystencjalnych i antropologicznych, rozwijanych także w tekstach o charakterze eseistycznym. Ta przenikliwość poznawcza, daleka od hermetyczności, zdecydowała o niezwykłym uznaniu dla Leśmiana, czczonym nieprzerwanie przez kolejne wykształcone i poszukujące mądrości pokolenia. Zarówno pochwała piękna języka polskiego, jak i zachęta do głębokiego namysłu, to potrzeby elementarne także dzisiaj, w warunkach dyktatu kultury masowej, sprzyjającej zanikowi dbałości o jakość mowy i myśli.
O wystawie: Leśmian w różnych kontekstach
Wystawa przedstawia sylwetkę poety w różnych, nie tylko literackich kontekstach: rodzinnej genealogii, relacji międzyludzkich, geograficznych przemieszczeń, filozoficznych poszukiwań oraz wspomnień tych, którzy Leśmiana znali. Ponadto upubliczniona zostanie po raz pierwszy podobizna aktu urodzenia, niedawno odnalezionego dokumentu, który ostatecznie rozstrzyga trwające od dziesięcioleci spory badaczy na temat daty przyjścia poety na świat. Innym cennym elementem prezentacji są pokazane po raz pierwszy w tej skali podobizny rękopisów Leśmiana, znajdujących się poza krajem w archiwach amerykańskich.
Ekspozycji towarzyszy sesja naukowa poświęcona twórczości, ideom i osobie poety.
Wystawa potrwa do 30 listopada br. Wstęp za zaproszeniami.
Sesja naukowa
17 listopada 2017 r., godz. 11.00
Gmach Senatu RP (wejście B II), ul. Wiejska 6, sala 217
UWAGA
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem wystawy i przybyciem na sesję prosimy o mailowy kontakt z kuratorem wystawy, prof. Agnieszką Klubą, co najmniej 3 dni przed planowanym dniem odwiedzin Senatu.