Ustawienia i wyszukiwarka
Wirtualna podróż śladami Kościuszki
Zanim Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra, inny bohater był najbardziej znanym Polakiem na świecie... Przed państwem Tadeusz Kościuszko, który już 11 listopada br. – jako pierwszy polski bohater – będzie miał swoje własne wirtualne muzeum!
W muzeum będzie można obejrzeć około 100 eksponatów m.in. z Polski, Białorusi (gdzie urodził się Kościuszko) i Szwajcarii (gdzie zmarł). Zdigitalizowanych zostało 250 przedmiotów, ale twórcy muzeum wybrali tylko te, które układają się we wciągającą opowieść o bohaterze Polski i USA.
Dajemy możliwość podróżowania zarówno w czasie jak i przestrzeni. Użytkownik będzie mógł przenieść się do innych krajów, na inne kontynenty śladami Kościuszki. Ale będzie też mógł poznać świat sprzed ponad 200 lat – mówi Maciej Piwowarczuk, kustosz wirtualnego muzeum Tadeusza Kościuszki.
Chodzi przede wszystkim o to, żeby goście muzeum mogli zrozumieć Kościuszkę. On wprawdzie nie napisał pamiętników, ale przedmioty z jego epoki, dostępne tak blisko jak nigdy wcześniej, pozwalają poczuć klimat tamtych czasów i wczuć się w motywy jego postępowania.
Gość wirtualnego muzeum będzie mógł podążać tropami polskiego bohatera w wybrany przez siebie sposób, poruszając się po mapach Polski z drugiej połowy XVIII w., Ameryki Północnej z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość oraz świata z początku XIX w.
W wirtualnym muzeum będzie można dokładnie obejrzeć listy i rozkazy Kościuszki, jego przedmioty osobiste (ryngraf z czasów, gdy uczył się w Szkole Rycerskiej czy cyrkiel z okresu, gdy tworzył fortyfikacje West Point, obecnie prestiżowej uczelni armii amerykańskiej).
Adres muzeum: kosciuszko.wielkiehistorie.pl
Projekt realizowany jest przez Fundację Pamięć i Tożsamość przy udziale Narodowego Centrum Kultury oraz finansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Fundacji PZU.