Ustawienia i wyszukiwarka
Gala Nagrody Strażnik Pamięci 2017
To już piąta edycja Gali Strażnik Pamięci. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji wykazujących szczególną dbałość i zaangażowanie w ochronę i rozwój polskiego dziedzictwa historycznego. Organizatorzy dokładają starań, aby wyróżnić twórców i instytucje, którzy swoimi inicjatywami wykraczają poza podręcznikowe przekazywanie wiedzy, dbają o pamięć wydarzeń historycznych z pasją i którzy tę pasję przekazują coraz szerszym kręgom widzów, słuchaczy, czytelników.
Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii Twórca wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii Instytucja tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii Mecenas nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.
Historia nagrody
Nagrodę Strażnik Pamięci przyznawana jest od 2013 r. W pierwszej edycji wyróżnieni zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na warszawskiej „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK za mecenat projektów związanych z przypominaniem historii Polski.
W drugiej edycji nagrody otrzymali: prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl za jego część historyczną oraz firma Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu „Jack Strong”.
W 2014 nagrodzono Dariusza Malejonka za autorski projekt „Panny Wyklęte”, Redutę Dobrego Imienia, która konsekwentnie walczy o dobre imię Polski oraz sponsorów Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie.
Czwarta edycja Strażnika Pamięci wyszła poza granice Polski, bo nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, a wśród nominowanych znaleźli się również Austriacy z Gedenkdienst Komitee Gusen. Nagrody otrzymali wówczas także twórcy filmu „Wołyń” oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – za wspieranie inicjatyw historycznych.
Organizator:
Tygodnik „Do Rzeczy”
Współorganizatorzy:
Narodowe Centrum Kultury
Zamek Królewski w Warszawie
Więcej informacji:
Projekt jest objęty honorowym patronatem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
Do udziału w Kapitule Strażnika Pamięci zapraszani są przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną pamięci i dziedzictwa narodowego.
Retransmisja gali: TVP1, 10 listopada 2017 r., godz. 12:55