Ustawienia i wyszukiwarka
29. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to wydarzenie filmowe i społeczne, popularyzujące niekomercyjne kino dokumentalne, pokazujące jego miejsce w kontekście pokrewnych mediów (zwłaszcza reportażu telewizyjnego i radiowego), koncentrujące się tematycznie na współczesnych zagrożeniach, zarówno globalnych, jak i indywidualnych, oraz sposobach ich przezwyciężania.
W ramach Festiwalu zostaną zorganizowane: konkurs filmów dokumentalnych ocenianych przez jury złożone z wybitnych praktyków i teoretyków, spotkania z twórcami i bohaterami filmów, pokazy polskich i zagranicznych dokumentów w sekcjach pozakonkursowych, panele dyskusyjne, konkurs reportaży telewizyjnych oraz wydarzenia towarzyszące - m.in. konkurs reportaży radiowych, wystawa plakatów. Widzowie zyskują kontakt z kinem dokumentalnym o wysokim poziomie artystycznym, a jednocześnie uwrażliwiają się i otwierają na cudze problemy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Nagroda "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza jest jedną z najważniejszych nagród przyznawanych na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu i drugą, jeśli chodzi o wartość finansową. Jury (w tym roku w składzie Lidia Duda, Marta Prus, Jarosław Czembrowski, Mikael Lypinski, Bogusław Sułkowski) przyzna ją temu twórcy filmu dokumentalnego, który połączy wysoką wartość artystyczna filmu ze sposobem obserwacji filmowej, nawiązującej do metody cierpliwego oka, którą realizował Patron Nagrody.
Nagroda ta, której fundatorem od 2010 roku jest NCK, uważana jest przez twórców filmów dokumentalnych za niezwykle prestiżową. Wśród jej laureatów znajdują się tej miary artyści, co: Maciej Drygas (Cudze listy), Lidia Duda (Uwikłani), Paweł Łoziński (Werka), Piotr Stasik (21xNowy Jork), czy Marcin Borchardt (Beksińscy. Album wideofoniczny).