Ustawienia i wyszukiwarka
1.10 | Grand Festival Róbrege - gramy od 1983 roku!
Grand Festival Róbrege pośród innych imprez jest historycznie najmocniej związany z tradycją podziemia muzycznego okresu stanu wojennego. Żaden inny festiwal alternatywy muzycznej początku lat 80. nie ma wpisanej w swoją historię walki o wolną wypowiedz artystyczną niekrępowaną więzami cenzury. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 1 października w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.
Artyści, którzy robią swoje
Do dziś grono muzyków wywodzących się z nurtu performatywnego, związanego z tą imprezą, uprawia ambitne odmiany rocka i reggae. Należą do nich czołowe postacie: Tomek Budzyński, Robert Brylewski, Maleo, Kayah, Muniek Staszczyk itd. Są oni ściśle związani ze środowiskiem muzyków onegdaj debiutujących na Róbrege, tworzą pokolenie muzyków niezależnych, dziś są wierni przekonaniom, o które walczyli. Konfrontacja rocka artystycznego z wolnym rynkiem nie zawsze jest pomyślna dla artystów, którzy postanowili „robić swoje”.
33 lata festiwalu
Róbrege, obok Jarocina i Famy, jest jedną z najstarszych instytucji kultury alternatywnej – jego historia liczy już 33 lata. W swoim gatunku muzyki Róbrege jest najstarszą imprezą w kraju. Reaktywowany w 2013 roku pokazał, jak wielkie jest zapotrzebowanie na festiwal, na którym występują rodzime zespoły.
Róbrege promuje młodych polskich wykonawców, wśród nich: The Pau, Natural Mystic, Kasia Malejonek, Panda Dread, Damian Syjonfam.
W tym roku wystąpią:
- Milo Kurtis – polski muzyk greckiego pochodzenia– projekt wraz z gośćmi z Syrii
Milo Kurtis, polski multiinstrumentalista pochodzenia greckiego, współtwórca i członek zespołów OSJAN, MAANAM, IZRAEL, ZGODA, DEUTER oraz VOO VOO. Na Róbrege wystąpi z kwartetem MILO ENSEMBLE. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno, oprócz syntezatora Konstantego Joriadisa, grana jest na instrumentach akustycznych. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, Tybetu i free jazzu. Koncert ME jest formą podróży po kontynentach i stylach.
- KOMETY – warszawska legenda muzyki alternatywnej
Uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespół został uformowany przez lidera Partii - Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002. nawiązująca do bogactwa brzmień minionych dekad twórczość Komet zjednała im fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Komety koncertowały m.in. w Meksyku. Tam też w 2008 roku ukazała się anglojęzyczna wersja albumu „The Story of Komety” zawierającego największe przeboje zespołu. Wiele nagrań ukazało się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji.
- Bakshish – 35 lecie zespołu z Opola
Jeden z najdłużej istniejących zespołów polskiej sceny reggae. Założony w 1982 r. jako Bakszysz przez ponad 35 lat nagrywa, koncertuje i inspiruje kolejne pokolenia. Obecnie skład zespołu tworzą: Jarek JAreX Kowalczyk (wokal), Damian Poprawa (bas), Tomasz Łukasiewicz (perkusja), Janusz Binkowski (klawisze), Michał Kotas ( gitara), Jakub MItoraj (gitara). W trakcie 35 lat Bakshishu przez zespół przewinęły się dziesiątki nazwisk, bardzo ważnych dla polskiej sceny muzycznej. Z pierwszego składu pozostał jedynie JareX, charyzmatyczny wokalista i spiritus movens projektu. Od pierwszych, surowych dźwięków lat 80-tych, po dzisiejsze dopracowane kompozycje Bakshish stanowi solidny fundament polskiej sceny reggae. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty, kilka wydanych singli oraz wiele teledysków. Występy zespołu zawsze przyciągają swoich wiernych fanów jak również zaspokajają oczekiwania nowych odbiorców poprzez pełen profesjonalizm i poświecenie muzyce.W tym roku występują z unikatowym setem od najważniejszych utworów z historii po jeszcze wcześniej nie prezentowane nowe kompozycje.
- Izrael – Kultura – premiera albumu piosenek zespołu Kultura nagranych wraz z grupą Izrael
Darek Malejonek –legendarny Maleo, swoja karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w zespole Kultura, a następnie Izrael-Kultura & Izrael, z którym nagrał pięć płyt („Duchowa Rewolucja 1 i 2″, „Nabij Faje”, „1991″,”Live ’93” oraz dubowe remixy Brylewskiego – „Izrael in Dub”).
Maleo, wraz z Izraelem postanowił sięgnąć do zapomnianych archiwów, co pozwoliło przypomnieć sobie i odkryć na nowo siłę muzyki i tekstów, które skomponował przed Izraelem z formacją KULTURA. Ze względu na swój przekaz wiele z nich nie straciło swej aktualności. Co więcej, warto je znowu uwypuklić, przekazać słuchaczom. Taka jest ta płyta – powrotem do nadziei, która mimo wielu przeciwieństw dawała członkom Izraela i Kultury chęć życia. Pełna energii i żaru, który towarzyszył muzykom ale również dystansu, którego nabraliśmy do siebie i swoich tekstów przez ten czas. Płyta ukazała się n 14.04.2017r. Koncert na Róbrege będzie pierwszym wykonaniem tego materiału w Warszawie.
- MANU DIGITAL (FR) – koncert promujący nowy album światowej klasy producenta muzyki dub.
Prawdziwy mistrz w swoim stylu, szeroko znany z powodu świetnej muzyki oraz milionów odsłon swoich clipów, przybywa po raz drugi do Polski na sound systemową sesję! Towarzyszy mu jego bardzo doświadczony MC. Prawdziwa cyfrowa rewolucja jest tutaj! Studiował w Paryżu w American School of Modern Music. W trakcie studenckiego życia pojawiał się już na scenie z dużymi francuskimi markami reggae jak Nuttea, Big Red itp. W 2010 roku dołączył do zespołu Babylon Circus i razem z nimi zwiedził 25 krajów. Od 2012 roku definiuje się przede wszystkim jako twórca riddimów. Jego serie clipów video “Digital Sessions”, gdzie pojawia się tylko zaproszony wokalista i Manu wyposażony w kultowy syntezator Casio MT40, doczekały się milionów odsłon. Wśród jego gości na Róbrege zobaczymy MC BAZIL oraz TAIWAN MC, którzy śpiewają na jego ostatnim albumie “Digital Pixel” oraz DAPATCH MC.
Wystawa scenografii
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa scenografii autorstwa Roberta Brylewskiego i Natalii Żychskiej z czterech poprzednich edycji Imprezy.
Bilety
Bilety w cenie 30 zł do kupienia na www.eBilet.pl i www.goout.net; w dniu koncertu w namiocie festiwalowym w cenie 40 zł.
Dzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny.