Ustawienia i wyszukiwarka
"Fotosynteza" Marka Jana Karasia w Muzeum Historii Fotografii
Niezwykła wystawa niespotykanych zdjęć powstałych przez autorską, niepowtarzalną technikę fotograficzną naświetlania... liści. Fotosynteza Marka Jana Karasia – to obraz zatrzymany na liściach, by stał się przynależny organizmom żywym.
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza w czwartek, 10 grudnia do swych sal wystawowych na wernisaż wystawy „FOTOSYNTEZA” Marka Jana Karasia, czyli fotografii zaklętych w liściach. Wystawę będzie można zwiedzać ponad miesiąc.
Historie uwiecznione na liściach
FOTOSYNTEZA – to wystawa niezwykłych prac, fotografii, których autor, stosując współczesną technologię fotograficzną, tworzy obraz przynależny do organizmów żywych. Obraz powstały w wyniku czasochłonnego procesu wymagającego intuicji i wrażliwości artysty-eksperymentatora w połączeniu z doświadczeniem i precyzją rzemieślnika. Fotografie, w których światło i lśnienie, cień i kolor wciągają odbiorcę w subtelny dialog, rozbłyskującą skrytym porozumieniem rozmowę – artystyczny efekt „szlachetnego dzieła”.
Wykorzystuję właściwości chlorofilu reagującego na światło. Rozpoczynam od wyboru odpowiedniego liścia spośród tych, które znajduję w lesie, w parku, na skwerze miejskim, w ogrodzie. Liście drzew najlepiej zrywać w ciągu dnia przed południem. Te, zrywane na wiosnę, są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne. Umieszczam pozytyw zdjęcia na liściu, a następnie dociskam szybą i eksponuję na słońcu przez kilka dni. Czas naświetlania uzależniony jest od rodzaju liścia, temperatury i pory roku. Obraz powstaje w czasie od trzech do trzydziestu dni w wyniku zatrzymania procesu fotosyntezy. - opowiada o procesie powstawania swoich prac Marek Jan Karaś.
Marek Jan Karaś – fotograf, zajmuje się technikami analogowej manipulacji obrazem fotograficznym, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i tworzy w Żorach.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Kultury.