Settings and search
Dziedzictwo w akcji!
Za nami druga część szkolenia pt. „Tworzenie oferty programowej w oparciu o lokalne dziedzictwo materialne i niematerialne” , które zostało zorganizowane we współpracy Narodowego Centrum Kultury i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Uczestnicy szkolenia, czyli pracownicy instytucji kultury i organizacji, animatorzy, edukatorzy z takich instytucji jak np.: Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach czy Wieruszowski Dom Kultury, mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Szkolenie rozpoczęło się od przedstawienia uczestników i prowadzących, ustalenia zasad współpracy na najbliższe kilka godzin oraz krótkiego sprawdzenia wiedzy przekazanej na pierwszym szkoleniu z cyklu, przez udział w aktywnym ćwiczeniu „Bingo!”. Kolejnym elementem szkolenia był spacer po Nowym Mieście z ramkami – to ćwiczenie miało ułatwić uczestnikom znalezienie nowych, ciekawych miejsc, pozwolić na odnalezienie detali na co dzień niezauważalnych, spojrzeć na znane już miejsca z innej perspektywy. Następnie uczestnicy dobrali się w trzyosobowe zespoły, aby pokazać sobie nawzajem wybrane miejsca, opowiedzieć o nich i zainspirować inne osoby swoim znaleziskiem. Na szkoleniu została przedstawiona teoria interpretacji dziedzictwa autorstwa Freemana Tildena, a uczestnicy, na podstawie doświadczeń z udziału w ćwiczeniach i poznanej teorii, wytypowali elementy, które powinien posiadać projekt edukacyjny, dotyczący lokalnego dziedzictwa.
Ostatnią częścią szkolenia był przegląd narzędzi edukacyjnych i dobrych praktyk oraz programów dotacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez NCK i NID dotyczących dziedzictwa kulturowego.
Osoby prowadzące szkolenie: Anna Czyżewska, Paulina Kobza (Narodowe Centrum Kultury), Anna Kozioł (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Katarzyna Sadowska-Mazur (NID), Aleksandra Chabiera (NID).