Lokalne inspiracje
“Lokalne Inspiracje” adresujemy w szczególności do osób działających w obszarze kultury, edukatorów oraz pasjonatów małych ojczyzn. Co może być inspiracją do działań edukacyjnych, jak krok po kroku zrealizować ciekawe, angażujące projekty z wykorzystaniem lokalnych zasobów i jak je utrwalić oraz spopularyzować za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych – praktyczne przykłady odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszej publikacji.
Od dziedzictwa przyrodniczego do przemysłowego – zapraszamy do poznania skarbów z różnych zakątków Polski oraz pasjonatów, którzy te skarby odkrywają!
„Lokalne Inspiracje vol. VI” to zbiór relacji z najlepszych działań konkursu „Odkryj Swój Skarb 2024” poświęconego aktywności młodzieży w odkrywaniu i pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego małych miejscowości w Polsce. Prezentowane inicjatywy są różnorodne. Mamy wśród nich m.in. archiwum społeczne, tworzenie nowoczesnej narracji i tożsamości miejsca, czy też grę terenową opracowaną z pomocą nowych technologii.
Downloads
Download file (PDF 9.24 MB)Mamy nadzieję, że zaprezentowany zbiór szesnastu różnorodnych działań odnoszących się do lokalnego dziedzictwa językowego będzie bodźcem do odkrywania kolejnych skarbów i podejmowania nowych inicjatyw. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy już pracują na tym polu i szukają inspiracji, oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Od Ziemi Lubuskiej do Podlasia, od Śląska do Warmii – zapraszamy do przeczytania o skarbach językowych ukrytych w różnych częściach Polski oraz do poznania pasjonatów odkrywających te skarby.
Z przyjemnością prezentujemy Państwu zbiór najciekawszych działań z IV edycji konkursu „Odkryj swój skarb”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w celu upowszechniania i promowania materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz dziedzictwa przyrodniczego małych miejscowości w Polsce.
Tegoroczni laureaci udowodnili, że nawet z niewielkim budżetem można realizować ciekawe projekty, cenne dla społeczności. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, działających zwykle w małych grupach (co nie znaczy, że na małą skalę!), jak i organizacji (stowarzyszeń, fundacji, domów kultury…). Film animowany, przewodnik dla dzieci, książka kucharska z tradycyjnymi przepisami, rekonstrukcja tańców i strojów ludowych, warsztaty kultury lokalnej dla rodziców i ich małych dzieci, zajęcia plastyczne na temat miejscowej architektury i urbanistyki, makieta zniszczonego rynku czy podcast o dawnych mieszkańcach – to tylko niektóre z nagrodzonych pomysłów. Różnorodne działania, ale jeden wspólny mianownik: dziedzictwo lokalne, które chcemy odkrywać oraz zachowywać i którym chcemy się dzielić, aby integrować mieszkańców.
Liczymy, że ten zbiór stanie się dla Państwa zachętą do nowych pomysłów i działań na rzecz małych ojczyzn. Wierzymy, że wspólne odkrywanie lokalnych skarbów wzmacnia tożsamość wspólnoty oraz sprawia, że czuje się ona odpowiedzialna za dziedzictwo przodków.
Zapraszamy do poznawania wartościowych inicjatyw z całej Polski i czerpania z nich inspiracji.
Z przyjemnością prezentujemy najciekawsze projekty edukacyjno-kulturalne III edycji konkursu „Odkryj swój skarb”! Kolejny raz mamy możliwość poznać pomysłowość osób działających w kulturze, oraz pokazać, jak wiele skarbów skrywa jeszcze nasz kraj.
Konkurs odkrywa i pokazuje działania z obszaru dziedzictwa lokalnego w najmniejszych miejscowościach, w tym realizowane również przez grupy nieformalne. To często działania pojedynczych osób aktywizują społeczność lokalną tam, gdzie mieszkańcy wcześniej nie postrzegali swojego lokalnego dziedzictwa jako przedmiotu łączącego wspólnotę. Te projekty najlepiej ukazują, że w każdej społeczności jest ukryty potencjał współpracy. Narodowe Centrum Kultury doceniając te oddolne działania, oddaje w Państwa ręce „Lokalne inspiracje – Vol. III”, życząc inspirującej lektury.
„Lokalne Inspiracje” adresujemy w szczególności do osób działających w obszarze kultury, edukatorów oraz pasjonatów małych ojczyzn. Co może być inspiracją do działań edukacyjnych, jak krok po kroku zrealizować ciekawe, angażujące projekty z wykorzystaniem lokalnych zasobów i jak je utrwalić oraz spopularyzować za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych – praktyczne przykłady odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszej publikacji. Wydaje się to mieć szczególne znaczenie w dobie globalnej pandemii.
Od dziedzictwa przyrodniczego do przemysłowego – zapraszamy do poznania skarbów z różnych zakątków Polski oraz pasjonatów, którzy te skarby odkrywają!
Chcecie wiedzieć, co się dzieje na polskim Dzikim Zachodzie? Kto walczył w obronie swojego lokalnego krajobrazu? Gdzie przebiega szlak trzech wyznań? Koneserzy tradycyjnych brzmień i pasjonaci metalurgii też znajdą coś dla siebie!
„Lokalne Inspiracje” to broszura dostępna do bezpłatnego pobrania. Mamy nadzieję, że opisane w niej inicjatywy i przykłady dobrych praktyk zainspirują Was do realizowania własnych pomysłów.
