Settings and search
Andrzej Friszke laureatem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego! (fotorelacja)
Książka profesora Andrzeja Friszke „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego, organizowanego już po raz trzeci przez Fundację Agory i Narodowe Centrum Kultury.
10 listopada 2011 roku ogłoszono wyniki III edycji Konkursu na najlepszą książkę historyczną roku im. Kazimierza Moczarskiego. Jej laureatem został Andrzej Friszke, autor pracy „Anatomia buntu”. Przedstawiając werdykt jury, jego przewodniczący prof. Henryk Samsonowicz powiedział, że nagrodzona książka „(...) pokazuje korzenie buntu, który stał się, po licznych przemianach, zaczątkiem naszej transformacji ustrojowej. Dwa nazwiska w tytule – Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego są dziś traktowane dziś przez nas jako hasło. Te nazwiska stały się znane nie tylko pokoleniu „komandosów”, ale całym następnym pokoleniom Polaków, a także ludziom walczących o wolność poza naszymi granicami”.
Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, mówiąc o założeniach Nagrody, powiedział m.in., że jest ona „(…) wyrazem hołdu dla polskich historyków, którzy nie boją się prawdy, i wyrazem naszej polityki historycznej, która wierzy w to, że prawda się obroni”. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek podkreślił z kolei, że nagrodzona w tym roku książka była swoiście predestynowana do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego. „Jej bohaterów, twórców demokratycznej opozycji w Polsce, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, łączy z osobą Patrona Nagrody wspólne dziedzictwo polskiego umiłowania wolności – mówił Krzysztof Dudek. – Demokratyczne dziedzictwo Rzeczypospolitej Wielu Narodów, tolerancji religijnej i szacunku dla jednostki. A ich wspólnym ideałem była, jak kiedyś napisał Adam Michnik, Polska ludzi, wolnych od nienawiści i szlachetnie bezinteresownych”.
Dziękując za wyróżnienie, Andrzej Friszke powiedział: „Pisząc tę książkę, zmierzyłem się z legendą. Nie tylko okazało się, że ona się broni, ale nabiera wyrazu w starciu z materiałem archiwalnym”.
Statuetkę Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego wręczyła Laureatowi córka jej Patrona, Elżbieta Moczarska. Dodatkowo, otrzyma on od organizatorów 50 tysięcy złotych.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Krasińskich – siedzibie Biblioteki Narodowej, partnera gali Nagrody, w której zbiorach przechowywana jest też spuścizna Patrona Konkursu.