Settings and search
"Orzeł i krzyż" - widowisko plenerowe w Murowanej Goślinie
Czterystu aktorów-wolontariuszy, Stańczyk w roli narratora i najwybitniejsze dzieła rodzimych malarzy. Widowisko plenerowe „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie to niepowtarzalna okazja, aby w niemal dwie godziny przeżyć ponad tysiąc lat polskiej historii. Specjalnie na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski Stowarzyszenie „Dzieje” przygotowuje widowisko, które zabierze nas w podróż w czasie i obudzi dumę z bycia Polakiem. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Dla goślińskiego Stowarzyszenia to już kolejne przedsięwzięcie łączące dobrą zabawę z nauką historii i patriotyzmu, przygotowane w profesjonalny sposób z zastosowaniem nowoczesnych technik multimedialnych. W ostatnich latach do Murowanej Gośliny zjeżdżały tysiące Polaków, aby wziąć udział w spektaklach poświęconych walki husarii w bitwie pod Kłeckiem czy rycerzom królowej Jadwigi. Minionego lata spektakl zatytułowany „Husaria pod Gnieznem” obejrzało blisko 7 tysięcy osób. W tym roku twórcy spektaklu chcą zaprosić do Murowanej Gośliny jeszcze więcej widzów.
– Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to doskonała okazja, by przypomnieć o naszych korzeniach. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, chrzest Mieszka I i Zjazd Gnieźnieński, czy pielgrzymki Jana Pawła II to wydarzenia, które ukształtowały polską tożsamość. Chcemy przedstawić historię narodu w twórczy sposób – z wykorzystaniem efektów specjalnych, setek aktorów oraz gry światła i obrazów. Szacujemy, że wystawiane dwanaście razy widowisko przyciągnie w tym roku do Murowanej Gośliny ponad 20 tysięcy widzów – wyjaśnia Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia „Dzieje”.
Za scenariusz spektaklu odpowiada poznański historyk sztuki i poeta dr hab. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu. Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, legendarny doradca króli, błazen zatroskany losami Polski. To on będzie nam towarzyszył podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II.
W rolę aktorów wcielą się wolontariusze. Od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin na kilka letnich wieczorów wcielają się w króli, rycerzy i szlachtę. Nie inaczej będzie w tym roku.
– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą współtworzyć z nami to niezwykłe wydarzenie, od lat czterech do stu czterech. Liczy się entuzjazm, zaangażowanie i chęć bycia razem w tym niezwykłym czasie – 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chętnych prosimy o kontakt za pośrednictwem naszej strony internetowej – zachęca Tomasz Łęcki.
Już w wakacje 2016 roku błonia w Murowanej Goślinie zamienią się w wyjątkową scenę, na której na naszych oczach będzie toczyć się historia Polski. Zarówno „Orzeł i Krzyż”, jak i wcześniejsze widowiska patriotyczne, były częścią większej idei: założenia w Murowanej Goślinie pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Od połowy czerwca tego roku wszyscy miłośnicy historii będą mogli doświadczać jej na własnej skórze w Murowanej Goślinie. Oferta powstającego „Parku Dzieje” będzie sukcesywnie poszerzana, ale już teraz warto pomyśleć o spędzeniu tam letniego dnia. Na najmłodszych i ich rodziców czeka obozowisko rycerskie, kuźnia, warsztat tkacki i garncarski oraz stanowisko archeologiczne, w którym każdy będzie mógł samodzielnie odkrywać tajemnice dawnych wieków.
Wśród historyków wciąż trwa spór o to, gdzie narodziło się państwo polskie. Co do jednego nie możemy się jednak spierać – jego serce bije w Murowanej Goślinie.
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Widowisko zostało dofinansowane z Programu Narodowego Centrum Kultury Chrzest966.
Komitet Honorowy:
Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna
Jan Grabkowski, Starosta Poznański
Miejsce: Murowana Goślina, „Park Dzieje”
Terminy: 30 czerwca; 1, 2, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 21, 22, 23 lipca 2016 r.
Czas trwania: Ok. 1,5 godziny
Aktorzy: 400 wolontariuszy
Widzowie: 2 500 widzów każdego wieczoru
Bilety: www.parkdzieje.pl
Informacja prasowa ze Stowarzyszenia „Dzieje”
Plenerowe przedstawienie ma być historyczną podróżą w czasie, począwszy od legendy o Czechu, Lechu i Rusie, aż po wiek XX z powstaniem „Solidarności”. Wybór historycznych wydarzeń nie jest przypadkowy. Organizatorzy − Stowarzyszenie „Dzieje” w Murowanej Goślinie − poszczególne sceny zaczerpnęli z najwybitniejszych dzieł polskiego malarstwa historycznego. Najważniejszym momentem będzie jednak ukazanie początków państwa polskiego − przyjęcie chrztu przez Mieszka I, misja św. Wojciecha oraz zjazd gnieźnieński. Przewodnikiem po dziejach Polski będzie Stańczyk. Na scenie pojawią się postacie historycznych władców Polski, a także Piast Kołodziej i Popiel.
Nie zabraknie postaci z najnowszej historii Polski takich jak Jan Paweł II. Spektakl przygotowywany jest z ogromnym rozmachem − na obrzeżach Murowanej Gośliny, nieopodal przystanku kolejowego Zielone Wzgórza, na ponad stuhektarowym terenie Parku Dzieje, tzw. Starego Probostwa. W przedsięwzięciu weźmie udział ok. 400 wolontariuszy z Murowanej Gośliny, Poznania i okolicznych gmin. Reżyser widowiska i kompozytor muzyki − Marcin Matuszewski oraz scenarzysta − dr hab. Jacek Kowalski, poznański historyk sztuki i literat, chcą wykorzystać nowoczesną technikę dźwiękową, oświetleniową i multimedia.
Spektakl będzie przedstawiany kilkanaście razy. Pierwszy będzie można obejrzeć 30 czerwca 2016 r. Organizatorzy chcieliby zaprezentować go również uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
W Murowanej Goślinie plenerowe widowiska historyczne organizowane przez Stowarzyszenie „Dzieje” wystawiane są od 2007 r. Dotychczas widzowie mogli obejrzeć widowisko o św. Jakubie, patronie goślińskiej parafii, „Dzieje Murowanej Gośliny”, „Miłość, armaty, konfederaty”. Spektakl „Śpiący rycerze królowej Jadwigi” wpisał się w obchody 625-lecia Murowanej Gośliny. Wielkim powodzeniem cieszyło się ubiegłoroczne widowisko „Husaria pod Gnieznem”, traktujące o potopie szwedzkim, które obejrzało aż 7000 osób.
Realizacja spektakli nie byłaby możliwa bez zaangażowania i wsparcia instytucji kultury, przedsiębiorców i rzemieślników.
Wzorem dla Murowanej Gośliny jest francuska miejscowość Puy du Fou w Wandei, gdzie plenerowe widowiska organizowane są od trzydziestu lat.
Małgorzata Szewczyk