Settings and search
To doch nie je taczé drãdżé naùczëc sã kaszëbsczégò jãzëka – Sebastian Fabijański uczy języka kaszubskiego
Odtwórca głównej roli w nowym filmie Filipa Bajona „Kamerdyner” podjął się niełatwego zadania. Seria filmów „Ucz się kaszubskiego z Kamerdynerem” pozwoli widzom poznać piękno i oryginalność języka kaszubskiego.
Jak powiedzieć kocham? Jak wznieść toast? Poprosić do tańca? Sprawdź, to nie takie trudne!
Lekcje kaszubskiego z Sebastianem Fabijańskim
Film „Kamerdyner” rzuca światło na ważne, choć nieznane szeroko wydarzenia, które miały miejsce na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. Praca nad filmem stanowiła ogromne wyzwanie dla obsady – po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii część dialogów została napisana po kaszubsku. W tym języku mówią: Janusz Gajos, wcielający się w rolę Bazylego Miotke, Sebastian Fabijański w roli Mateusza Krola i Diana Zamojska grająca Urszulę Miotke. Dzięki krótkim lekcjom, które nagrał Sebastian Fabijański, widzowie będą mieli szansę wejść w świat języka i kultury Kaszubów, dowiedzą się, jak w języku kaszubskim wyznać miłość, wyrazić tęsknotę czy zaprosić do tańca.
Ucz się kaszubskiego z „Kamerdynerem” – lekcja 1
Ucz się kaszubskiego z „Kamerdynerem” – lekcja 2
Ucz się kaszubskiego z „Kamerdynerem” – lekcja 3
O filmie
„Kamerdyner” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.
Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy.
Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narastają niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
Narodowe Centrum Kultury jest koproducentem filmu.
Film „Kamerdyner” w kinach od 21 września
W rolach głównych: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.
Reżyseria: Filip Bajon
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat
Montaż: Milenia Fiedler PSM
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Scenografia: Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski
Dekoracja wnętrz: Anna Grabowska
Kostiumy: Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Magdalena Bem
Charakteryzacja: Mira Wojtczak, Ewa Drobiec
Dźwięk: Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak (na planie), Kacper Habisiak, Marcin Kasiński (postprodukcja)
Producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka, Produkcja: Filmicon Dom Filmowy S.C.
Koproducenci: Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronk sp. z o.o., sp.k., Trójmiejskie Sklepy MERKUS, Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Coffee Edward Łaskawiec, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, TVP
Partnerzy: Gmina Miasta Gdańsk – UM Gdańsk, Gmina Miasta Wejherowa
MECENAS GŁÓWNY FILMU: Grupa LOTOS
Sponsor Główny Filmu: Grupa ENERGA
Współfinansowanie: Gdyński Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Patronat honorowy: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Instytut Pamięci Narodowej, Mojaniepodległa.pl Patron filmu: Samorząd Województwa Pomorskiego
Dystrybucja: NEXT FILM