Settings and search
Musica Baltica – barokowe brzmienia XVII i XVIII wieku
Premierowo wydane dzieła kompozytorów I Rzeczypospolitej
Z przyjemnością prezentujemy 2 nowe wydawnictwa płytowe:
Musica Baltica 7.
Johann Valentin Meder (1649-1719) – Sacred Music
oraz
Musica Baltica 8.
Johann Balthasar Christian Freislich (1687-1764) – Secular Music
Gdańsk w siedemnastym i osiemnastym stuleciu był potęgą ekonomiczną Polski – Perłą w Koronie. Miało to ogromny pozytywny wpływ na rozwój kultury. Muzyka była jednym z ważniejszych elementów życia społecznego miasta. Ówcześni gdańscy kompozytorzy to uczniowie Bacha, Telemanna, Haendla, Frobergera, a powstające działa niczym nie ustępowały najlepszym osiągnięciom europejskim.
Musica Baltica przybliża słuchaczom muzykę barokową z regionu bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem polskich i kompozytorów działających na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Większość prezentowanych kompozycji to fonograficzne światowe premiery, w tym kompozycje J. Medera ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, gdańskiego zasobu Biblioteki Berlińskiej oraz kolekcji Duebena czy dzieła J. Freislicha – kantata na 300-lecie wypędzenia krzyżaków z Gdańska oraz kantata na wybór.
Nagrania zostały wykonane na instrumentach barokowych lub ich kopiach, zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą, przez polski zespół Goldberg Baroque Ensemble oraz zaproszonych gości i solistów o międzynarodowej sławie. Wykonano je w audiofilskiej technice dźwięku przestrzennego, która gwarantuje najwyższe standardy technologiczne dźwięku muzycznego.
Płyty są kontynuacją serii zapoczątkowanej i realizowanej współpracy z Narodowym Centrum Kultury w 2016 roku. Dotychczas wydane płyty były niejednokrotnie nominowane do Fryderyków i Opus Klassik.
Narodowe Centrum Kultury jest Partnerem projektu.