Settings and search
Koncert z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia 2020 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie zorganizowany koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W sali konferencyjnej wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego. Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem wydarzenia.
Bitwa Warszawska należy według współczesnych historyków do przełomowych bitew w historii świata. W oczach wielu badaczy wygrana polskiego wojska nad Armią Czerwoną ocaliła Europę Zachodnią przed inwazją sowiecką i komunistyczną rewolucją. Od 1992 r. na pamiątkę tego zwycięstwa obchodzone jest w naszym kraju Święto Wojska Polskiego.
To niezwykle ważne wydarzenie, którego setna rocznica przypada w tym roku, stało się inspiracją do zorganizowania koncertu, w trakcie którego będzie można usłyszeć utwory przepełnione polskością oraz miłością do ojczyzny, w klasycznym wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zabrzmią uważana za pierwszy polski hymn państwowy „Bogurodzica”, pieśni Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego, a także kompozycje Krzesimira Dębskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto publiczność wysłucha znanych melodii żołnierskich pieśni legionowych w brawurowym opracowaniu Ireneusza Łukaszewskiego na chór a capella, takich jak „Wojenko, wojenko” oraz „O mój rozmarynie”.
Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski – dyrygent
Program:
Bogurodzica
Krzysztof Penderecki
Aria
Ignacy Paderewski
Melodié
Pieśń o orle
Feliks Nowowiejski
Modlitwa za ojczyznę
Rota, sł. Maria Konopnicka
Krzesimir Dębski
Śpiewka 1920
Opr. Ireneusz Łukaszewski
Wojenko, wojenko, sł. F. Gwiżdż, mel. lud.
O mój rozmarynie, sł. W. Denhoff-Czarnocki, mel. lud. z pocz. XIX w.
Strzelcy
Kadrówka, sł. T. Oster-Ostrowski i K. Graba-Łęcki, mel. lud.
Piechota, B. Lubicz-Zahorski, L. Łuskino, mel. Leon Łuskino
Bilety:
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Muzeum
Organizator: Muzeum II Wojny Światowej
Współorganizator: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Presto